Poliisi on myös lisännyt viharikoksiin liittyvää koulutusta. Ensimmäinen täydennyskoulutuskurssi toteutettiin Poliisiammattikorkeakoulussa viime vuonna, ja tänä vuonna on vuorossa viharikoskouluttajien kouluttaminen.
On erittäin hyvä, että valtiovalta puuttuu jämerästi viharikoksiin. Suomessa on ollut moniin EU-maihin, erityisesti Saksaan verrattuna varsin lepsu suhtautuminen viharikoksiin. Enää siihen ei ole varaa.
On erittäin hyvä, että valtiovalta puuttuu jämerästi viharikoksiin. Suomessa on ollut moniin EU-maihin, erityisesti Saksaan verrattuna varsin lepsu suhtautuminen viharikoksiin. Enää siihen ei ole varaa.
Vastaukset 36
Vanhimmat
se YLEssäkin, Keskustan alas painaminen ?
Asiallinen ja totuuden mukainen uutisointi ei ole Keskustan alaspainamista.
Sipilä painosti Yleä ja rajoitti sananvapautta, ja sai siitä moitteet. Sipilän Yle-painostuksen takia Suomi putosi lehdistövapauden kärkipaikalta kolmanneksi.
Keskustalla on pudottamisessa aiempaakin "meriittiä". Keskustan vaalirahasotkun takia Suomi putosi vähiten korruptoituneiden maiden listalla monta sijaa alaspäin.
lautakasa tai vaalirahoitus tai Anneli mitä nyt mieleen tulee ?
Ei kepuloisia muiden tarvitse solvata, ne hoitaa Siipilän johdolla sen nykyään aivan itse!
useita Suomi24 palstan kirjoittajia on kutsuttu kuulusteluihin.
Ja sinä kepuhomo olit ensimmäisemänå.
"Johtaja" Ossi siellä käy päivittäin vaatimassa Kapille syytteitä milloin mistäkin.
Kukaan muu kuin "neiti" kapi, ei ole mennyt itkemään esim. puoluetoimistoon muiden palstailuista.
Voin vahvistaa, jouduin peräti itse käymään Argadianmäellä kuulusteluissa. Samalla kävin hakemassa uudet ohjeet.
Nämä eteenpäin jaetut ohjeet oli haettu paikanpäältä (tarkennus: Moskva).
Eikö hullu olekkaan hullu?? Ja tolloloisikepulainen siipiveikkotunari!
Pelastaako sellanen jotenkin tomppelikepuloisen??
Kuva olis mukava taas nähdä. Sais nauraa narskulle. HO HOO, HO HOO!
Onko kepuli oma rotunsa? Nooh kieltämättä Vesa Keskinen vaikuttaa puuttuvalta linkiltä ihmisen ja apinan välillä.
heitä homo voltti !
On erittäin hyvä, että valtiovalta puuttuu jämerästi viharikoksiin.
meno palstalla, lakia rikotaan monella tasolla, perustuslakia myöten..
Onko sinulla siis häntä ja kaikki?
https://www.vauva.fi/keskustelu/2916617/miehella-perkeleen-karvainen-perse
Mutta+suoranainen+valehtelu+on+kepulaisille+sallittu?
Halosen+eläke?
Ulkomaanvelan+kasvu+kiihtyi+demarien+hallituskaudella?+Tämä+on+suoranaine+kukkanen+kepuvalheiden+joukossa!
Vanhasen+hallitusvuodet+2009+ja+2010
2009+ulkomaanvelka+kasvoi+54,5+miljardista+64,3+miljardiin.+Prosentuaalisesti+taitaa+olla+melkein+20+%.
Kun+Kataisen+hallitus+kykeni+parhaimmillaan+vain+6+miljardiin,+niin+olisi+kiintoisaa+kuulla+sen+kepulaisen+selitys+miten+hän+päätyi+yllämainittuun+"totuuteensa.+Epäilen+rahallista+ja+päämäärätietoista+valehtelua!?
Mikä rikos oli kansaa vastaan 2015?
olitko äänestänyt että sellainen maahantulo järjestyi?
Solvaaminen loppuu vaalien jälkeen, kun kepun kannatus laski RKP ja KD tasolle.
" Lestanhuutajalle" häkki heilahtaa, normi tuomio uskonnollisen ryhmään/henkilöön kohdistuvasta solvaavasta ja rasistisesta toiminnasta.
Hyvä vain kun saadaan nämä kiihkopersut kalterien taakse, yhteiskuntarauhan vuoksi.
En ole keskustaa äänestänyt 20 vuoteen, mutta nyt äänestän ja juuri tätä rasistin haukkumaa "lestaa".
Ei saa haukkua rasistiksi.
Jussi-mestarin opetuslapset luovat vain uutta poliittista "keskustelukulttuuria" Suomeen.
Halla-aho käyttää mielellään "uusi normaali" sanontaa tätäköhän sillä tarkoittaa.
Lestatollo. Älä sitten hauku meitä normaaleja suomalaisia, jotka emme usko satu olentoihin.
Jos te siellä änkyrä lesta puupäiden Oulussa johonkin satuolentoihin uskotte, niin se on teidän ongelma, Ei normi kansalaisen.
Meillä muilla on oikeus valvoa sitä ettei lesta tollot tuhoa kokonaan YHTEISIÄ verovaroja ja
saata maatamme velkakierteseen. Oli lestat mitä mieltä asiasta tahansa.
Yleisesti,kaikenlainen uskonnon varjolla tehtävä hurmos bisnes on saatava kokonaan loppumaan maastamme.
Sinun kannattaisi hoitaa mielenterveytesi kuntoon.
Tosi asiat ovat tosiasioita eikä niitä voi kieltää jos joku asia on tapahtunut, kuten leikkaukset, muu kähmintä kuten Yle ja muut. Jos kepu on tehnyt jotain väärää siitä kuuluu median puhua.
Keskustapuolueen arvostelu ei ole vihapuhetta!
Suomessa on sananvapaus, ja keskustankin poliitikkojen asemaan kuuluu kestää kuulla, mitä mieltä kansalaiset ovat keskustapuolueen edustajista, vaikkakin se voi tuntua heistä itsestäänkin välillä todella ikävältä ... mutta niin makaa kuin petaa ... eikä savua ilman tulta!
Ei kannattaisi keskustalaisten ehdokkaidenkaan tehdä moraalittomia törkytemppuja eduskunnassa, niin ei tarvitsisi kuunnella niitten jälkimaininkeja mediasta ja kansalaisilta.
Onneksi poliisi on lisännyt koulutusta ja viharikolliset saisivat rangaistuksensa!
Mutta kun kansalaiset ovat oikeutetusti vihaisia Keskustapuolueen porukalle, niin se ei ole mitään rikollista, vaan kansalaisten aivan luonnollinen reaktio keskustalaisten kansanedustajien sopimattomasta käyttäytymisestä ja puheista.
Suomen Keskusta on ajanut Sipilän johdolla kansalaisia niin järkyttävästi eriarvoistavaa politiikkaa, että olisi todella outoa, jos suomalaiset eivät olisi todella vihaisia keskustalaisille kansanedustajille!
Suomen Keskustan ehdokkaita ovat äänestäjät äänestäneet neljä vuotta sitten keskustalaisina, mutta koko neljä vuotta Sipilän porukka on ajanut täysin kokoomuslaista oikeistopolitiikkaa - eikö siitä keskustalaisia äänestäneet saisi olla vihaisia??!
Keskustalaisten kierosta poliittisesta käyttäytymisestä pitää kertoa myös mediassa - se on median tehtävä!
Keskustalaisten arvostelu on todella kaukana viharikoksista ...
Melkoista hurskastelua, kun kannatus laskee, eikä yhtään mikään ihme - toivottavasti laskee vielä paljon vaaleihin mennessä!
Arvostukseni on loppunut ...
Kepu pettää aina - sehän on todistettu ja jo kauan!
kertokaa nyt !mikä on vihapuhetta?mikä?
Keskustapoliitikkojen on aivan turha hakea syyllisiä puoluetta odottavaan kannatusromahdukseen. Todellinen vika löytyy puolueen sisältä, puolueen sisäisestä hajaannuksesta. Tämä on ollut täysin odotettavissa oleva asia sen jälkeen, kun markkinaliberalistinen oikeistosiipi otti puolueessa vallan ja syrjäytti perinteisen alkiolaiskeskustalaisuuden. Juha Sipilä on vienyt "dream teaminsa" kanssa puolueen pois keskilinjalta ja oikealta ohi Kokoomuksen. Sipilä on osoittanut diktatoorista valtaa puolueessa sivuuttamalla useasti puolueen kenttäväen ja puoluevaltuuston näkemykset siitä, mikä pitäisi olla Keskustan linja. Hänen henkilökohtaisiin hyötymisiin vaikuttava pyrkyryys on ollut niin läpipaistavaa, ettei sitä ole tavallinen taatelintallaajakaan voinut olla näkemättä. Tämä on ollut viime vaaleissa Sipilän kaunopuheiden jälkeen melkoinen pettymys niille Keskustaa äänestäneille, jotka luottivat ja uskoivat Sipilän pitävän puheensa. "Koulutuksesta ei leikata, mutta uudistetaan". Olemme oppineet tietämään, mitä Sipilä tarkoittaa uudistamisella. Ymmärrättekö Sipilän puolustajat nyt, miksi Keskustan kannatus rypee siellä, minne aurinko ei paista? Sitä ei työllisyys- ja taloussaavutuksista höpöttämisillä paikata, koska niidenkin todenperäisyys on kyseenalaistunut jo aiempien epätotuuksien tultua julki.
Näin on! Keskustaa on johdettu väärään suuntaan.
"KESKUSTAN SOLVAAMINEN LOPPUU.. "
Onko Vehkoo keskustalainen tietoneropatti?
Löytyi tälläinen aloitus, onhan se nyt hallitusohjelmassakin.
Suurin uhrautuja porukka on persut ja toiseksi suurin on kepulit.