Minä söin makaroonilaatikkoa koska se on halpaa ja pitää säästää rahaa juhannukseen että voi grillata ja juoda olutta.
Mitä olette syöneet tänään.
Loispummityötön
22306
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Oikea selitys aloittajan makaronilaatikon syömiselle on tietenkin henkinen yksinkertaisuus eikä köyhyys.
ollaan sitten kaikki yksinkertaisen köyhiä, minäkin söin makaronilaatikkoa että saan säästettyä. Huomenna ajattelin syödä makaronilaatikkoa ilman makaronia, eli mukaeltuna.
Etkö tiedä muita halpoja ruokia kuin makaronilaatikko?
Meillä ainakin tehdään perunaa hyödyntäen edullisia ruokia, perunasta saa keittoja ja kiusauksia. Perunaa voi käyttää soseena erilaisiin laatikkoruokiin.
Esim. kinkkukiusaus on helppo tehdä käyttäen tarjouksesta (ilmaiseksi saatu) leikkeleestä ja perunoista. Peruna ja sipuli on halpaa kaupastakin ostaen.
Keitot ovat edullisia, voi pakastaa.
Tänä aamuna kaurapuuroa, kananmuna ja kahvia.
On ainakin helppo ruoka tuo makaronilaatikko.
helppoko?
pitää keittää makaronit (tiskiä: kattila sihvilä), ruskistaa sipuli/jauheliha (tiskiä: paistinpannu) ja laittaa ne vuokaan (tiskiä: vuoka).
Itse en keitä makaroneja, vaan laitan kuiviltaan, hiukan pakastejuureksia pintaa rapeuttamaan.
Väljä liemi, ei tule "saappaanpohjaa".
Perunasuikaleita itse kuorituista perunoista, janssoninfileitä, kerma, maito, kananmuna, sipuli, on hyvää.
Vuoka kannattaa olla joku muu kuin foliovuoka, säästää siinäkin ajan mittaan.
Kunnollinen uunivuoka ei paljoa maksa, muutamalla eurolla saa hyviä uunivuokia vaikkapa Lidlistä. Ei ole vaikea pestä vuokaa tai paistinpannua. Tekosyitä tuollaiset tiskit!
Onhan minulla noita foliovuokia, kun kerran sain ostaa vakuutusyhtiöltä suuren pahvilaatikollisen jollekin einestehtaalle menossa olleita (kuljetusvahinko) foliovuokia. Niitä minulla on loppuelämäksi ja vielä jää perillisillekin. En vain viitsi alkaa niihin tekemään laatikkoruokia, kun ne foliovuu'at on sellaisia "maksalaatikko-vuoka" kokoa ja tulee yleensä perheelle tehtyä suurempia satseja. Joskus olen tehnyt lanttu- tai naurislaatikkoa niihin foliovuokiin.
Keitin tuossa 1 rkl makaroonia. Nyt aion käydä nukkumaan ja sitten herättyäni keitä 1 rkl riisiä. Siinä mun tämän päivän ruok a, muuta ei ole. No näin on mennyt jo 5 vuotta, ja heikolta näyttää. Olen niin onnellinen että sipilä on keksinyt vetää yhteiskunnan rahat itselleen että saa itselleen ja suvulleen ruokaa ja vähän säästöön. On se vaan ovela heppu.
Aamulla söin leipyä ja join kaffetta, lounaalla on leipyä ja iltapalalla runsaasti leipyä.
Miksi aina pitää kysyä mitä on syönyt tänään? Miksei koskaan kysytä mitä on paskonut tänään? Mikä tekee paskomisesta niin paljon vähempiarvoisen tapahtuman kuin syömisestä, ettei siitä voisi puhua?
Itse paskoin kunnon jöötin tänään ja eilen päästä pärskähti ripuli, ei olisi pitänyt syödä sitä lähipubin pitsaa.
Söin kaks ruisleipäviipaletta, päällä juustoa ja paistettua kananmunaa. Join palan painikkeeksi puolisen litraa teetä, kuten joka aamu.!
Aivan tekee makaroonilooraa mieli, kun täällä siitä niin paljon puhutaan!
Enempi tekee mieli lettuja, paistelen ja popsin lähipäivinä.
Ostin liiteristä ulkomaanelävän mansikoita (2,25 litra) ja keitin hillosokerin kanssa hilloa, hyvää tuli, vain letut puuttuvat!
Talkkunavellä ja ruisleipää,Talkkunasta tulee kesäiset lapsuudenpäivät mieleen ja on terveellistä.
Sitten hirssipuuroa ja tattaripuuroa voisilmällä suussasulavaa kanssa. puurojen aatelia.
Mie söin 3 kiloo lakua. Ei tule nälkä kun syö makeeta.
Aamulla leipää ja teetä. Päivällä leipää ja kahvia. Illalla kinkkukiusausta, tomaattia, porkkanaa. Jälkiruokana jäätelöä (tarjouksesta ostettua) Joten herkkuja, eikä kovinkaan kalliita.
Kolme keitettyä perunaa viipaleina voilla höystettynä ja yhden tomaatin. En ole köyhä, mutta toisinaan kaipaan yksinkertaisia makuelämyksiä. Illalla syön sitten lisää.
Mä olen ihan v***un rikas.
Söin pizzaa tänään. Lihon niin paljon että en jaksa töihin mennä.
Aikuinen ihminen ei tarvitse kovinkaan monipuolisia ruokia, yksinkertaisuus kunniaan. Joskus riittää ihan pelkät perunat. Ja toisella kerralla pelkkää puuroa.
Mitä enemmän ainesosia, sitä suurempi sotku mahassa. Vatsa tykkää kun tulee esim. pelkkää puuroa, vaihtoehtona joku valtava hampurilainen jossa on monenlaista rasvaista täyteosaa.
Itse söin tänään prepunoita ravintolafileitä tomaatti leipää., ei ole kalliita noi ravintolafileet ja siinä 500g kalaa, no yks huono puoli voi olla että voimakassuolaista.
kalakeittoo ja riisikakkui
Pakastevihanneksia ja porkkanaa keitettynä.Pari ruisleipä palaa.Kahvi.