https://www.kauppalehti.fi/uutiset/tutkimus-paljastaa-sahkoautolla-onkin-isot-paastot---tuplasti-diesel-mersun-verran/2PVZKBeS
Ei oikein tunnu olevan ammattilaisten tekemä tutkimus, vertailikohteena dieselmersu joden Co2 päästöt vaihtelee alle sadasta yli kolmeensataan grammaan per km, noilla lähes 30 vuotta vanhoilla ei edes päästömittari riitä mittaamaan pitoisuuksia.
Tutkimus on tehty Belgiassa joten ei ole kovinkaan vertailukelpoinen Suomen olosuhteisiin, esimerkiksi sähköntuotannon suhteen, siitähän tutkimuksessa on enimmälti kyse.
Jälleen huuhaa-tutkimus
20
247
Vastaukset
Ei ollut kysymys pelkästään sähköntuotannosta, vaan kokonaisuudesta auton ja akkujen valmistuksesta alkaen !
Late Lapista. SSSS Ry!Nimen omaan koko sähköauton valmistus jättää suuren " Hiilijalanjäljen " ja entäs niiden akkujen romutus ja käsittely ? Että silleen.
- samalla.proseduurilla
Noinhan se on, energiaa tuotetaan Suomessa vesivoimalla ja ydinvoimalla, Belgiassa on vähempi vesivoimaa, dieselvoimalat lienee melko pienellä kapasiteetilla sähköntuotannon suhteen.
Autojen ja akkujen valmistus ei sinällään tilannetta miksikään muuta, molempia tehdään joka tapauksessa.
Että onhan siinä taas tutkija lyönyt päätänsä pöytään. - Ierika
Tutkimus on vain sikäli huuhaata että sen tulos on niin ilmeinen. Sähköauton ekologisuus on jotenkin perusteltu vain, jos voi olla varma että ladattu sähkö on tuotettu uusiutuvalla tai ydinvoimalla.
Muutoin se on normaalia cityvihreyttä: Poissa silmistä - poissa mielestä.- pistotulpparyhmä
Millä perusteella ydinvoima on ekologista? Jos piipusta ei tule savua, sähkö on puhdasta jonkun teknouskovaisen mielestä. Samalla harhaisella mielikuvalla markkinoidaan sähköautoa. Sähköautomarkkinoinnin kohderyhmänä ovat erityisesti naiset. Naisethan eivät pidä tankkaamisesta, joten pistotulppa tuntuu heistä ihanan kätevältä.
- 2.höpöttäjä
No aloitus osui just asian ytimeen. No PISTE. No että sillä tavalla.
Ei muuta kun matut polkemaan kuntopyörää joka latailee suomalaisten sähköautot. Eivät sitten enää jaksa polkea alaikäisiä tyttöjä iltaisin.
- hyvinkin.pitkälti
Kyllä sähköautojen ekologisuus perustuu hyvinkin pitkälti niitten akkujen varaamiseen käytetyn energian tuotantomuodosta, keskusteluun vaan osallistuu asioista tietämättömät kuten valittaja sekä jankuttaja.
Akutkin pitää ensinnä valmistaa, ennen kuin niitä voidaan varata! Tämäkin hyvinkin pitkälle ikään kuin tiedoksi! Akut pitää myös joskus romuttaakin !
Late Lapista. SSSS Ry!- Toteaja
Noinhan se on, akkuja tehdään kyllä muutenkin joten sitä on turha sotkea tähän asaan, varsinkin suomen tasolla. Eli juuri akkujen varaukseen tuotetun energian tuotantomuotoon on syytä paneutua, siihen esimerkiksi ei vaan valittaja kykene.
Toteaja kirjoitti:
Noinhan se on, akkuja tehdään kyllä muutenkin joten sitä on turha sotkea tähän asaan, varsinkin suomen tasolla. Eli juuri akkujen varaukseen tuotetun energian tuotantomuotoon on syytä paneutua, siihen esimerkiksi ei vaan valittaja kykene.
On kuitenkin melkoinen ero sähköauton akulla ja dieselauton akuilla, ja nämä teidän tuulimyllytkin pyörivät enimmäkseen veronmaksajilta revityillä tukiaisilla !
"...vertailu kertoo, että sähköautoilla on merkittävät päästöt, kun huomioidaan auton koko elinkaari."
Siinä se juuri onkin!
Jos huomioidaan kaikki vaikutukset niinkuin pitäisi, jatkuva teknologian uusiminen yhä lyhyemmällä kiertoajalla ei voi kokonaisuudessaan pienentää ympäristöhaittoja.
Kokonaan uudet autot ja niihin liittyvät järjestelmät eivät tule tyhjästä ja synny ilman päästöjä.
Jos kaikki autot olisivat sähkökäyttöisiä, jo pelkästään akkujen valtava määrä kuluttatisi suunnattomat määrät uusiutumattomia luonnonvaroja valmistukseen, kuljetuksen, kierrätyksen/hävittämisen jne. takia.
Joskus ympäristöaatteen aamuhämärissä vaadittiin pitkää käyttöä kestävää teknologiaa ympäristösyistä.
Nykyiset ympäristöjärjestöt ja vihreydellä ratsastavat puolueet ovat jatkuvan laitteiston uusimisen vaatimuksillaan maksettuja teollisuuden tuotekonsulentteja jotka rahan- ja vallanhimo on sokaissut.
Koko järjestelmä on rakennettu edistämään kulutusta.
EU esim. vaatii kierrätystä. Se ei kuitenkaan pidä käyttökelpoisen tavaran uusiokäyttöä kierrätyksenä. Siis vaikka tyhjät lasipullot pitää murskata, sulattaa ja valmistaa uusiksi pulloiksi jotta se hyväksyttäisiin kierrätyksesksi.
Samoin metallien kierrätys sulatuksen kautta kuluttaa vähintään yhtä paljon energiaa kuin uudet raaka-aineet.
Ajakaa siis autoillanne vähintään 20 vuotta, mieluummin 40 vuotta.
Älkää uskoko mainontaa kun se lupaa ympäristöystävällisyyttä.
Näin olette puhtoisia jumalan karitsoja kerskakulutuksella maailaman tuhoa edistävien viherfasistististen vuohien rinnalla.
IlmiannaJaa
LISÄÄ KOMMENTTI"
Late Lapista. SSSS Ry!
- öljymittari
Päästöt on väärä tapa arvioida sähköatoilun järkevyyttä. Mittariksi pitää ottaa maaöljyn kulutus. Jos maaöljyn kulutus ei vähene, sähköautoiluun ei ole mieltä siirtyä.
Kaikkea ihmisen toimintaa on arvioitava maaöljymittarilla. Öljy on nykyaikaisen elämäntavan perusedellytys. Öljyn loppuminen on ihmiskunnan kohtalonkysymys.- ALIEN-8.1
Ja ei sähköautoihin voi noin vain "siirtyä", kuten luullaan - lentokonepolttoaineiden tuotannosta seuraa myös bensan ja dieselin oheistuotanto...siis lentoliikenne määrää pelin.Johonkin se bensa ja diesel on laitettava , jos lentoliikennettä aiotaan nykymuodossa jatketaan- Akku-jumbojetti taitaa olla vielä kaukana...........:/
- Viherajatusromuttu
ALIEN-8.1 kirjoitti:
Ja ei sähköautoihin voi noin vain "siirtyä", kuten luullaan - lentokonepolttoaineiden tuotannosta seuraa myös bensan ja dieselin oheistuotanto...siis lentoliikenne määrää pelin.Johonkin se bensa ja diesel on laitettava , jos lentoliikennettä aiotaan nykymuodossa jatketaan- Akku-jumbojetti taitaa olla vielä kaukana...........:/
Juu,tää voi olla se syy,miksi vihreä teknologia ei vain ota tulta alleen,mitkään suuret yksittäiset kulkuneuvot(lentokoneet,laivat,rekat) on vaikea saada kulkemaan pelkästään sähköllä koska sitä kuluu suuret määrät ja mikään järkevän kokoinen akkukapasiteetti ei riitä varastoimaan sitä riittävästi.
Ja kun öljyä on pakko pumpata noihin suurempiin, syntyy bensaakin siinä samalla väkisin ja johonkin se tosiaan on saatava kulumaan. Taitaa olla vähän pattitilanne öljyn suhteen.
- kallista-lystiä
Tuosta biohommasta (diesel) ei Suomessa tule yhtään mitään ilman veronmaksajien valtavia tukiaisia.
- S.Töpsell
Sähköauto siirtää päästöt cityvihreän tapahtumahorisontin ulkopuolelle joten silloin se on hyvä.
Pois silmistä - pois mielestä. - tämä.on.faktaa
Kyllä uusi sähköauto on tuhat kertaa ekologisempi kuin joku 1980-luvun mersunrotisko.
Tutkimukset osoittavat kokonaan toista! eikä ne muuksi muutu sinun väitteilläsi!
Late Lapista. SSSS Ry!
- pelkkää.huuhaata
Kuten aloituksessa jo mainittiin tutkimuksen olevan huuhaata, siis täyttä huuhaata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t595603Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo953478Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel473372Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L772575SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral622451Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi761928Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei3261811Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa161403Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja
Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal281208- 1401135