Jälleen huuhaa-tutkimus

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/tutkimus-paljastaa-sahkoautolla-onkin-isot-paastot---tuplasti-diesel-mersun-verran/2PVZKBeS

Ei oikein tunnu olevan ammattilaisten tekemä tutkimus, vertailikohteena dieselmersu joden Co2 päästöt vaihtelee alle sadasta yli kolmeensataan grammaan per km, noilla lähes 30 vuotta vanhoilla ei edes päästömittari riitä mittaamaan pitoisuuksia.
Tutkimus on tehty Belgiassa joten ei ole kovinkaan vertailukelpoinen Suomen olosuhteisiin, esimerkiksi sähköntuotannon suhteen, siitähän tutkimuksessa on enimmälti kyse.

20

239

3Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ollut kysymys pelkästään sähköntuotannosta, vaan kokonaisuudesta auton ja akkujen valmistuksesta alkaen !

      Late Lapista. SSSS Ry!

      • Nimen omaan koko sähköauton valmistus jättää suuren " Hiilijalanjäljen " ja entäs niiden akkujen romutus ja käsittely ? Että silleen.


    • samalla.proseduurilla

      Noinhan se on, energiaa tuotetaan Suomessa vesivoimalla ja ydinvoimalla, Belgiassa on vähempi vesivoimaa, dieselvoimalat lienee melko pienellä kapasiteetilla sähköntuotannon suhteen.
      Autojen ja akkujen valmistus ei sinällään tilannetta miksikään muuta, molempia tehdään joka tapauksessa.
      Että onhan siinä taas tutkija lyönyt päätänsä pöytään.

    • Ierika

      Tutkimus on vain sikäli huuhaata että sen tulos on niin ilmeinen. Sähköauton ekologisuus on jotenkin perusteltu vain, jos voi olla varma että ladattu sähkö on tuotettu uusiutuvalla tai ydinvoimalla.
      Muutoin se on normaalia cityvihreyttä: Poissa silmistä - poissa mielestä.

      • pistotulpparyhmä

        Millä perusteella ydinvoima on ekologista? Jos piipusta ei tule savua, sähkö on puhdasta jonkun teknouskovaisen mielestä. Samalla harhaisella mielikuvalla markkinoidaan sähköautoa. Sähköautomarkkinoinnin kohderyhmänä ovat erityisesti naiset. Naisethan eivät pidä tankkaamisesta, joten pistotulppa tuntuu heistä ihanan kätevältä.


    • 2.höpöttäjä

      No aloitus osui just asian ytimeen. No PISTE. No että sillä tavalla.

    • Ei muuta kun matut polkemaan kuntopyörää joka latailee suomalaisten sähköautot. Eivät sitten enää jaksa polkea alaikäisiä tyttöjä iltaisin.

    • hyvinkin.pitkälti

      Kyllä sähköautojen ekologisuus perustuu hyvinkin pitkälti niitten akkujen varaamiseen käytetyn energian tuotantomuodosta, keskusteluun vaan osallistuu asioista tietämättömät kuten valittaja sekä jankuttaja.

      • Akutkin pitää ensinnä valmistaa, ennen kuin niitä voidaan varata! Tämäkin hyvinkin pitkälle ikään kuin tiedoksi! Akut pitää myös joskus romuttaakin !

        Late Lapista. SSSS Ry!


      • Toteaja

        Noinhan se on, akkuja tehdään kyllä muutenkin joten sitä on turha sotkea tähän asaan, varsinkin suomen tasolla. Eli juuri akkujen varaukseen tuotetun energian tuotantomuotoon on syytä paneutua, siihen esimerkiksi ei vaan valittaja kykene.


      • Toteaja kirjoitti:

        Noinhan se on, akkuja tehdään kyllä muutenkin joten sitä on turha sotkea tähän asaan, varsinkin suomen tasolla. Eli juuri akkujen varaukseen tuotetun energian tuotantomuotoon on syytä paneutua, siihen esimerkiksi ei vaan valittaja kykene.

        On kuitenkin melkoinen ero sähköauton akulla ja dieselauton akuilla, ja nämä teidän tuulimyllytkin pyörivät enimmäkseen veronmaksajilta revityillä tukiaisilla !

        "...vertailu kertoo, että sähköautoilla on merkittävät päästöt, kun huomioidaan auton koko elinkaari."
        Siinä se juuri onkin!
        Jos huomioidaan kaikki vaikutukset niinkuin pitäisi, jatkuva teknologian uusiminen yhä lyhyemmällä kiertoajalla ei voi kokonaisuudessaan pienentää ympäristöhaittoja.
        Kokonaan uudet autot ja niihin liittyvät järjestelmät eivät tule tyhjästä ja synny ilman päästöjä.
        Jos kaikki autot olisivat sähkökäyttöisiä, jo pelkästään akkujen valtava määrä kuluttatisi suunnattomat määrät uusiutumattomia luonnonvaroja valmistukseen, kuljetuksen, kierrätyksen/hävittämisen jne. takia.
        Joskus ympäristöaatteen aamuhämärissä vaadittiin pitkää käyttöä kestävää teknologiaa ympäristösyistä.
        Nykyiset ympäristöjärjestöt ja vihreydellä ratsastavat puolueet ovat jatkuvan laitteiston uusimisen vaatimuksillaan maksettuja teollisuuden tuotekonsulentteja jotka rahan- ja vallanhimo on sokaissut.
        Koko järjestelmä on rakennettu edistämään kulutusta.
        EU esim. vaatii kierrätystä. Se ei kuitenkaan pidä käyttökelpoisen tavaran uusiokäyttöä kierrätyksenä. Siis vaikka tyhjät lasipullot pitää murskata, sulattaa ja valmistaa uusiksi pulloiksi jotta se hyväksyttäisiin kierrätyksesksi.
        Samoin metallien kierrätys sulatuksen kautta kuluttaa vähintään yhtä paljon energiaa kuin uudet raaka-aineet.
        Ajakaa siis autoillanne vähintään 20 vuotta, mieluummin 40 vuotta.
        Älkää uskoko mainontaa kun se lupaa ympäristöystävällisyyttä.
        Näin olette puhtoisia jumalan karitsoja kerskakulutuksella maailaman tuhoa edistävien viherfasistististen vuohien rinnalla.
        IlmiannaJaa
        LISÄÄ KOMMENTTI"


        Late Lapista. SSSS Ry!


    • öljymittari

      Päästöt on väärä tapa arvioida sähköatoilun järkevyyttä. Mittariksi pitää ottaa maaöljyn kulutus. Jos maaöljyn kulutus ei vähene, sähköautoiluun ei ole mieltä siirtyä.
      Kaikkea ihmisen toimintaa on arvioitava maaöljymittarilla. Öljy on nykyaikaisen elämäntavan perusedellytys. Öljyn loppuminen on ihmiskunnan kohtalonkysymys.

      • ALIEN-8.1

        Ja ei sähköautoihin voi noin vain "siirtyä", kuten luullaan - lentokonepolttoaineiden tuotannosta seuraa myös bensan ja dieselin oheistuotanto...siis lentoliikenne määrää pelin.Johonkin se bensa ja diesel on laitettava , jos lentoliikennettä aiotaan nykymuodossa jatketaan- Akku-jumbojetti taitaa olla vielä kaukana...........:/


      • Viherajatusromuttu
        ALIEN-8.1 kirjoitti:

        Ja ei sähköautoihin voi noin vain "siirtyä", kuten luullaan - lentokonepolttoaineiden tuotannosta seuraa myös bensan ja dieselin oheistuotanto...siis lentoliikenne määrää pelin.Johonkin se bensa ja diesel on laitettava , jos lentoliikennettä aiotaan nykymuodossa jatketaan- Akku-jumbojetti taitaa olla vielä kaukana...........:/

        Juu,tää voi olla se syy,miksi vihreä teknologia ei vain ota tulta alleen,mitkään suuret yksittäiset kulkuneuvot(lentokoneet,laivat,rekat) on vaikea saada kulkemaan pelkästään sähköllä koska sitä kuluu suuret määrät ja mikään järkevän kokoinen akkukapasiteetti ei riitä varastoimaan sitä riittävästi.
        Ja kun öljyä on pakko pumpata noihin suurempiin, syntyy bensaakin siinä samalla väkisin ja johonkin se tosiaan on saatava kulumaan. Taitaa olla vähän pattitilanne öljyn suhteen.


    • kallista-lystiä

      Tuosta biohommasta (diesel) ei Suomessa tule yhtään mitään ilman veronmaksajien valtavia tukiaisia.

    • S.Töpsell

      Sähköauto siirtää päästöt cityvihreän tapahtumahorisontin ulkopuolelle joten silloin se on hyvä.
      Pois silmistä - pois mielestä.

    • tämä.on.faktaa

      Kyllä uusi sähköauto on tuhat kertaa ekologisempi kuin joku 1980-luvun mersunrotisko.

      • Tutkimukset osoittavat kokonaan toista! eikä ne muuksi muutu sinun väitteilläsi!


        Late Lapista. SSSS Ry!


    • pelkkää.huuhaata

      Kuten aloituksessa jo mainittiin tutkimuksen olevan huuhaata, siis täyttä huuhaata.

      • Noinhan minä totesin, siinä ei mussutukset auta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      271
      2300
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1011
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      55
      979
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      970
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      921
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      861
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      838
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      736
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      687
    10. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      684
    Aihe