Joku nimimerkki. ”Asiatonta_käytöstä” on pahoittanut mielensä Karjalan palautuspalstalla ja yleensä Suomessa ja suomen kielessä luontevasti esiintyvästä ryssittelystä ja ryssimisestä.
Tutkailin palstan otsikoita, ja tein listauksen esimerkiksi juuri nyt esiintyvistä ASIATTOMISTA avauksista, joista oikeasti pitäisi olla huolissaan ja ne pitäisi poistaa aihepiiriiriin littymättöminä!
1. Palauttakaa edes piirakka, jos ette Karjalaa!
2. Evakon letku jäätyi reessä
3. Kuinka katkerat evakkolapsenlapset sossurahoilla j
4. Mistä taimenta Karjalassa?
5. Venäjän palautus
6. Palautin 24 karjalaa kauppaan
7. Minun kalastus Karjalassa Segezhan River
Tämä kahdeksas on jotenkin liki herttainen EU:n vastainen kannanotto, mutta me oikeat karjalaiset tiedetään, että kun lähtee ”sutta” (EU??? ) pakoon tulee karhu vastaan.
Ja se KARHUhan me tiedetään ja tunnetaan, liiankin hyvin!
8. Muutetaan suomalaiset Karjaan
Pysytelläänpä aihepiiriisä tai edes liki sitä!
7
317
Vastaukset
- Bror-Erik1974odin
Sivistynyt suomalainen ei ryssittele luonnollisesti.
- NettiValvoja
Tämä palsta on blacklistattu lastensuojelu nettivahdissa. Ennenkaikkea "evakkopojan" ja "avarakatseisen" alapäähuumorikirjoittelun ja vihakirjoittelun vuoksi.
- Bror-Erik1974Neva
Historian myötä sivistynyt suomalainen ryssittelee täysin luontevasti. Myös kaunokirjallisissa teksteissä.
- tsuhnienpäänsisus
siivotonta daa daa :
http://keskustelu.suomi24.fi/t/9748196/ei-ota-palautuakseen-#comment-48660677
http://keskustelu.suomi24.fi/t/13193301/ureamiehet-menettaneet-jarkensa - Bror-Erik1974odin
Olisi tosiaan oivallista jos voisisimme viimein keskustella siitä todellisesta Karjalan palautuksesta 1812 jolloin Venäjä palautti tosiaan Suomen Suurruhtinaskuntaansa ns.
Vanhan Suomen l. Karjalan kannaksen ja Laatokan Karjalan. Karjalan kannaksella tosin
rajaa korjattiin 1864 kun Siestarjoen alue liitettiin Venäjään käytännön syistä. -Mutta ny-
kyisetkin rajamme ovat perin edulliset meille historian valossa,itäinen naapurimme on
suhtautunut meihin myönteisesti mikä on hyvä juttu tulevaisuutta aatellen. :)- Bror-Erik1974Neva
Venäjä ei valitettavasti ole koskaan suhtautunut myönteisesti Suomeen tai suomalaisiin vaan on varastanut Suomelta säännöllisesti. 1701 otettiin Nevanlinna ja 1944 Viipuri.
Venäjä ei olisi koskaan voinut "palauttaa suurruhtinaskuntaansa" mitään mikä ei ole suurruhtinaskunta alunperinkään ollut ja mikä siihen ei alunperinkään ole kuulunut, eiks je? :D
Kukaan täysipäinen ei voi vakavalla naamalla puhua anastuksen kohdalla "edullisuudesta" sille jolta on anastettu. Et sinäkään.
- Aivan_ala-arvoista
Tottahan nämä alapään kirjoitukset ovat aivan omaa luokkaansa arvosteluasteikon miinuspuolella.
Ylläpito ei ole ainakaan aiemmin niitä poistanut pyynnöistä huolimatta.
Kyllä keskustelu palstalla pitää olla asiallista, ei täällä keskustelijat muuten viihdy. Eikä varsinkaan tule sitä asiallista keskustelua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait883515Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso51759Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani51512- 291331
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es53926Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70872Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t35862Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47820Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4777Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60774