Miksi ilmatorjunta ohjukset eivät turvaa suomea?

Suomeen vaaditaan kallista lentokoneisiin pohjautuvaa ilma puolustusta. Ohjus puolustus olisi paljon edullisempi tapa estää vihollisen ilmatoiminta. Olen kiinnostunut aiheesta , josko joku asiaa paremmin tunteva voisi asiallisesti kertoa , miksi ilmatorjunta ei suojele sota-aluetta paremmin kuin lentokone?
6156
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Koska kivempi leikkiä koneilla tosin jos Suomi erehtyy ostamaan kalliit Amerikkalaiskoneet ne tarvii tankkauskoneenkin ja siihen ei ole enää varoja mutta mitäs pienistä kun vaan on koneet joilla hyök eiku puollustaa.

Äänestä

Voisiko joku välittää viestin taholle joka osaisi analysoida hyökkäykseen sopivien hävittäjien hankintaa. Olen yrittänyt löytää tietoa , mutta aina päädyn ohjuksien paremmuuteen puolustussodassa.

Äänestä
  • Tunnistuslentoja ohjuksella. Sitä taidettiin kokeilla viimeksi Itä-Ukrainan ilmatilassa.

    Äänestä

Voi+olla+syy+venäläisten+buk+ohjusten+vaihtuminen+usa+valmisteisiin.Uusi+järjestelmä+on+vain+50%+huonompi+kuin+Venäläinen.+Siihen+ei+saa+päivityksiä+ja+kantomatkakin+on+olematon.Silloin+kun+on+ostettu++sekundaa+on+se+paikattava+vielä+kalliimmin+ettei+tyhmyys+paljastu!Tiedot+tuosta+löytyy+netistä+jos+etsit.

Äänestä

Ohjuksilla voi suojata kiinteitä kohteita, mutta niitä ei riitä joka nurkkaan.
Lentokone on monitoimisempi ja sillä voi valvoa ufojakin.

Äänestä

Koska lentokone on aselavetti, se vie ohjukset ja pommit perille asti. It-ohjus ei tuhoa yhtään vastustajan ohjusasemaa. Maasta laukaistavia risteilyohjuksia suomella ei ole, joten jonkun se homma pitää hoitaa. It ohjuksella ei myöskään upoteta yhtään vastustajan sota-alusta, tuhota lentokenttiä ja rautateitä, siis infraa ja sitä rataa. Ei noille koneille ole puhtaasti hävittäjätorjuntaa osoitettu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


krhmies kirjoitti:

Suomeen vaaditaan kallista lentokoneisiin pohjautuvaa ilma puolustusta. Ohjus puolustus olisi paljon edullisempi tapa estää vihollisen ilmatoiminta. Olen kiinnostunut aiheesta , josko joku asiaa paremmin tunteva voisi asiallisesti kertoa , miksi ilmatorjunta ei suojele sota-aluetta paremmin kuin lentokone?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu