Islam ei integroidu

Dr.Doom

Kävin Helsingin muslimit Ry:n kotisivuilla ja kirjoituksia lukiessani päädyin sellaiseen lopputulokseen, että Islam ei integroidu, vaan ainoa vaihtehto on että muut alistuu Islamille. Islam on rauhan uskonto tasan siihen pisteseen saakka kun olet kääntymässä tai kääntynyt Islamiin. Siinä vaiheessa kun todetaan, että olet "vääräuskoinen" ja sellaiseksi jäät, niin sinua tullaan rankaisemaan. Kaikki se hyvyys mitä Islamissa mainostetaan koskee vain ja ainoastaan toisia "muslimiveljiä", ei vääräuskoisia, mitä me kaikki olemme jos emme ole kääntyneet Islamiin. Islam myös sanoo olevansa tasa-arvoinen, eli mies ja nainen ovat samanarvoisia Allahin edessä. Tämä edellyttää Islamin mukaan kuitenkin sitä, että nainen noudattaa Allahin käskyjä ja määräyksiä, jotka suurelta osin on sitä että naisen tehtävä on koko elämänsä ajan miellyttää ja palvella miestä, alistua tämän tahdolle, eikä missään tilanteessa kyseenalaistaa miestä ja silloin olet kuuliainen muslimivaimo ja pääset " paratiisiin". En tiedä onko tulkinnassani jotain vikaa mutta minusta ei vaikuta kovin tasa-arvoiselle? Nämä asiat on kuvattu harvinaisen suorasti ja avoimesti tuolla kotisivuilla, samoin joka väliin on tungettu esimerkkejä joissa kristitty kyselee ensin "tyhmänä" kaikenlaisia kysymyksiä ja sitten lopuksi luetaan yhdessä Islamilainen uskontunnustus suomeksi ja arabiaksi. Käykää itse tutustumassa ja kertokaa mitä mieltä asiasta olette.

6

370

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ftrg45t4t5yggy
      • Hermotmenee

        Eräässä dokumentissa haastateltin jotain muslimien pääjehua joka oli ainakin olevinaan niin avarakatseinen ja rauhanomainen. Kuitenkin lisäsi melkein jokaisen lauseen perään että koskee toista muslimiveljeä ja että vääräuskoisille on rangaistukset oikein, eli käytännössä kaikille ei muslimeille. Sanoi myös että jos kuka tahansa oikea muslimi tekee väärin vääräuskoista kohtaan on hän silti aina muslimiveljen puolella oli teko mikä tavanpa. Että sellaista on tulossa, aivan turha luulla että länsimaalainen oikeustaju tarttuisi näihin millään keinolla.


      • muhasenmatti

        Koraania on noudatettava pilkulleen, koska se on Allahin sanelema enkeli Gaprielin välityksellä Murhammadille. Koraania ei tulkita. Siis on paskanjauhantaa kun sanotaan, että on maltillisia muslimeja. Jos he ovat maltillisia, niin miksi he sitten ovat muslimeja??????
        Kysymys maltillisuudesta on tietenkin vääräuskoisia kohtaan.


    • RaiskaajilleUskolliset

      Ja suvakki yp oli nopea. Kavereita ei jätetä.

    • kysmvss

      Jaa. Kristinusko esim. ei kannusta naisia uskollisuuteen. Miehelle tärkeintä, että perheessä ei ole käkien poikasia. Mitä se sua miehenä haittaa jos nainen pysyy kivityksen pelossa uskollisena? :D

      • Dr.Doom

        Niin no... riippuu varmaan minkälainen persereikä pullapoika olet, jos naista pitää hallita pelolla, kun pelkää että lähtee toisen mukaan tai pettää. Mielenkiintoinen näkemys että kivittäminen on kannustamista uskollisuuteen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      267
      868
    2. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      665
    3. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      44
      645
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      558
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      51
      497
    6. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      30
      450
    7. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      444
    8. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      437
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      436
    10. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      45
      427
    Aihe