Lopettakaa valehtelu!!!!

ryhtykää.järkeviksi

Miksi uskovaisilla on niin kauhean kova tarve yrittää sumuttaa Jumalalla ja Jeesuksella?
Eihän niitä edes ole!!!!

20

298

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ansaintakeino

      Osa hyötyy ja tekee tiliä...

    • tokiJumalaon

      Mistä kirjasta katoit ettei Jumalaa ja Jeesusta ole, vai esson baarissako tulitte siihen tulokseen !?

      • Jumalaa_tuskin_on

        No todista Jumala ja Jeesus niin katsotaan sitten. Nimittäin kun niitä ei tähän mennessä ole todistettu, niin tietysti ne voidaan todistamattomina asioida olettaa olemattomiksi. Eihän kukaan oleta kaikkea mahdollista väitettyä olevaksi vain siksi, ettei niitä ole osoitettu olemattomiksi. Painakaa tämä jo kaaleihinne!


    • alfa123om22

      Kyllähän nuo tavallaan ovat olemassa. Mutta eivät sellaisina kuin raamattu heidät kuvaa tai muut uskonnolliset kirjat. Heihin on koottu ihmisen parhaat ominaisuudet kuten: Uskollisuus, rehellisyys, totuudellisuus, yms. Mutta itse he ovat mielisairaita sadistisia kiduttajia ja koko ihmiskunnan vihollisia.

      He siis esiintyvät hyvän valeasussa ja ovat ikään kuin pukeutuneet hyvän ja valkeuden valepukuun, vaikka ovat läpeensä pahoja. 1700-luvun BIBLIA kertoo, että Jehova oli alunperin Jupiter planeetalla vaikuttanut henkiolento, joka hyökkäsi saaliin toivossa maan päälle, jonka Jumala oli ihminen eli Aadami. Hän huiputti Aadamia ja aiheutti melkoisen kapinan ja sekasorron maan päällä valheineen.

      Kyse on raamatussa hyökkäyksestä maa planeetalle ja ihmiskuntaa vastaan, joka hyökkäys onnistui melkoisen hyvin. Elukat kun mielellään ryhtyivät noiden Jumalan poikien kanssa kapinaan.

    • wind-

      Maailman koko ihmispopulaatiosta 84% on uskovaisia ihmisiä.
      Näistä kolmannes on kristittyjä. Määrät ovat valtavan isoja.
      Joku ateisti täällä vertasi muurahaisiin, jotka ryhmittyvät kollektiiviseen?
      .....mihin ?

      jatkosta saa ateisti päättää itse käyttämällä loogisia ominaisuuksiaan
      ja suurempaa älykkyyttä.

      • Kuten_aina

        Uskovien määrään vetoaminen ei kerro mitään uskomisen kohteen olemassaolosta. Pointtisi oli täysin tyhjä ja tarpeeton.


    • pajes

      Eiköhän Jumalan ja Jeesuksen olemassa olo, tule selville jo kouluissa kun jätetään uskonto pois kokonaan.Iltasanomat kirjoitti tänään että kouluissa on väkivalta kasvanut viimeisen 5 vuoden aikana,uskonto on vähennyt näiden viimeisen 5v aika kouluissa paljon.Perheitä saavat käydä tukemaan, vaikka kuinka paljon niinkauan kuin viina on pääosissa,ei muutosta tule.Kiusaamista on aina ollut kouluissa,nyt se vaan pahenee ja muuttuu raaemmaksi.Ottakaa nyt ihmiset opiksi kun uskonnosta luovutaan ja Jeesuksesta samoin käy koko suomelle kuin kouluille.Lapset ovat Jumalan lahja, ei niitä kohdella miten vaan.Minä olen sellainen että yritä ihmisiä auttaa,mutta jos apu ei kelpaa ei mahda mitään.

      • dgve5rh5

        Todellisuudessa nuoret ovat nykyään vähemmän väkivaltaisia, juovat vähemmän alkoholia ja kapinoivat vanhempiaan vastaan vähemmän. Jeesustelu ei auta koulujen ongelmiin mitenkään, vaan kunnollinen kasvatus auttaa. Kunnollinen kasvatus on ensikädessä vanhempien vastuulla, ja kouluissa sitten pitäisi pystyä pitämään yllä asiallista kuria. Mesopotamialaismyyttien mielikuvitushahmoilla ei ole tämän asian kanssa yhtään mitään tekemistä.


      • uskova-urpo

        Joo, kyllä ennen vanhaan hyvään uskonsotien aikaan oli kaikki paremmin. Sai polttaa noitanakin kenet vain halusi poistaa päiviltä.


    • 70x7

      Usko on Jumalan lahja. Sitä ei saa syntymässä eikä sitä voi ansaita. Se on Jumalan armoteko ihmisille joita kohtaan Hänellä on hyvä tahto. Jokaista kutsutaan Jumalan yhteyteen ja se yhteys on henkilökohtainen suhde Jeesukseen Jumalan poikaan jonka kautta ihmiskunta sai mahdollisuuden kohdata elävän kaiikkivaltiaan Jumalan. Vaikka et itse nyt usko on sinunkin joskus kohdattava Hänet. Valinta on sinun kiukutteletko ja väität mitä tahdot. Jumala on olemassa uskoit Häneen tai et. Kun ihminen kohtaa Hänen armonsa ja rakkauden siinä notkistuu sitkeemmätkin polvet. Jumala rakastaa sinuakin enemmän kuin voit ymmärää. Se paha siis saatana siel sumuttaa ihmiskuntaa ja nääthän noi maailman hedelmät ku sokeina mennään kohti omaa tuhoa. Jeesus sanoo Minä olen Tie Totuus ja Elämä eikä kukaan tule Isän tykö kuin minun kauttani.

      • pajes

        Ei se ole kiinni siintä että en usko.Alkuperäinen viesti, et pitäs uskovaisten lopettaa valehtelu.


      • 70x7

        Ei Jumalaan eikä Jeesukseen oo pakko uskoo. Mut jos sä kävelet side silmillä kohti pohjatonta kuilua on lähimmäisen rakkautta kertoa se sinulle etä varo putoat kuolemaan. Jokainen saa olla uskomatta jos haluaa. Se vapauden Jumala onn antanu jokaiselle. Miksi sä näet vaivaa hermostua jos se on sinusta joutavaa satua. Maailmassa saa uskoa vaikka heinäseipääseen eikä kukaan hermostu mutta kun puhuu Golgatasta ja Jeesusken sovinto verestä alkaa kuhina. Se kertoo missä suhteessa on uskonto ja todellinen usko. Saatana vihaa eniten Golgataa ja Jeesuksen sovinto verta ja siellä saavutettua voittoa. Mut kyllä ihminen saa nukkua kuoleman untaan ihan rauhassa.


      • oikaisua.asiaan

        "Usko on Jumalan lahja."

        Ei ole. Se on merkki siitä, että luulee uskovien juttuja tosiksi.


    • Jee-sukset

      Uskovat ovat oppineet valehtelemalla itselleen, uskomalla omiin vaheisiinsa ja elämällä valheessa.
      Aikansa kun valheessa elää niin valhe täyttää valheeseen uskovan koko elämän ja uskova alkaa kauppaamaan omia valheitaan muillekin.

    • uskova-urpo

      Valehtelu on niin helvetin jännää. Varsinkin kun huomaa jonkun menevän halpaan.

    • Olisi hyvä muistaa sellainen tosiasia että kukaan ei koskaan ole missään tuonut esiin yhtään todistetta ainoastakaan riihitontusta tai jumaluudesta. Ovat siis mitä todennäköisimmin mielikuvitusolentoja.

      • keläinen

        Jumalan olemassa olosta ei tarvitsekkaan sellaisille tuoda todisteita ketkä eivät usko.Jumala tuo todisteet esille silloin kun sen aika on,tiede saattaa löytää jotakin sellaista ja uskottomille se tieto on todennäköisesti liian myöhäistä.Sanassakin on sanottu, että sit alkaa itku ja valitus.Eikä välttämättä ole kaukana Jeesuksen tuleminen,koska se on ainut mikä voi pelastaa maailman.Jumala tuntee omansa, Jeesuksen Kristuksen kautta.


      • keläinen kirjoitti:

        Jumalan olemassa olosta ei tarvitsekkaan sellaisille tuoda todisteita ketkä eivät usko.Jumala tuo todisteet esille silloin kun sen aika on,tiede saattaa löytää jotakin sellaista ja uskottomille se tieto on todennäköisesti liian myöhäistä.Sanassakin on sanottu, että sit alkaa itku ja valitus.Eikä välttämättä ole kaukana Jeesuksen tuleminen,koska se on ainut mikä voi pelastaa maailman.Jumala tuntee omansa, Jeesuksen Kristuksen kautta.

        Kun tarkastelemme niitä asioita, joita tiede on tietoisuuteemme viimeisten vuosikymmenten aikana tuonut, ne eivät kyllä ole ainakaan vahvistaneet uskontojen asemaa.


    • vm41

      Sille ei mahda mitään, että määrätty prosentti syntyvistä olioista, niin myös ihmisistä, syntyy vailinaisina jossa kehityksestä on jäänyt jotain puuttumaan.
      Tälläiset "tuotokset" sitten ovat ns. häiriötekijöinä "valmiiden tuotteiden" joukossa sekoittamassa pakkaa älyttömillä = (vailla älyä) näkemyksillään, jossa heille olisi muka annettu ns. "toinen mahdollisuus" ihmisyyteen.
      Kaikki tuollainen on vain toivottomuuden synnyttämää toiveajattelua, sillä "susi mikä susi".

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1778
    2. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      65
      1335
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      119
      1128
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      105
      984
    5. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      375
      959
    6. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      28
      875
    7. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      120
      775
    8. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      228
      775
    9. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      61
      695
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      103
      676
    11. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      13
      644
    12. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      307
      635
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      114
      596
    14. 44
      575
    15. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      53
      565
    16. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      521
    17. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      511
    18. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      85
      508
    19. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      501
    20. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    Aihe