Tulevaisuudessa autonkuljettaja on vain matkustaja joka istuu kyydissä. Tietokoneohjatut autot ovat jo koekäytössä, tulevaisuus joka on hyvin lähellä. Tietokoneohjatut autot eivät tarvitse hidastetöyssyjä, puhallusratsioita, kameratolppia yms..
"kyllä minä voin tähän parkkeerata, "kyllä minä voin ajaa lujaa vaikka tuossa on päiväkoti", "mitä tuo kävelijä alle juoksee", " kyllä minä kerkeän menemään", "tuskin siellä kovin liukasta on".
Silloin kun minä ajoin kortin, ei ollut hidastetöyssyjä, kyyti oli tasaista. Ei ollut kameratolppia. Miettikää sellaista maailmaa. Tämän kehityksen on saanut aikaiseksi piittaamaton autoilija. "Minä voin, minä saan..."
Tietokoneohjatut eivät raivoa ja ole piittaamattomia. Tulevaisuudessa kyyti on jouhevaa ja tasaista.
"kyllä minä voin tähän parkkeerata, "kyllä minä voin ajaa lujaa vaikka tuossa on päiväkoti", "mitä tuo kävelijä alle juoksee", " kyllä minä kerkeän menemään", "tuskin siellä kovin liukasta on".
Silloin kun minä ajoin kortin, ei ollut hidastetöyssyjä, kyyti oli tasaista. Ei ollut kameratolppia. Miettikää sellaista maailmaa. Tämän kehityksen on saanut aikaiseksi piittaamaton autoilija. "Minä voin, minä saan..."
Tietokoneohjatut eivät raivoa ja ole piittaamattomia. Tulevaisuudessa kyyti on jouhevaa ja tasaista.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Toki tuo autonominen liikenne on ajatuksena kaunis ja kannatettava, valitettavasti ei vaan ole jokapaikassa mahdollinen vielä erittäin pitkään aikaan.
Kortin ajosi ajankohdasta voi päätellä, että autonominen ajaminen, kaikissa paikoissa, ei elinaikanasi toteudu.
Joten ei siinä muu auta, kuin edelleen hidastaa niiden hidastetöyssyjen kohdalla, ja ajeella kameratolppien kohdilla sallittua nopeutta, vaikka se tasaisen kyydin tappaa. Samaten ne itseä huonommat "piittaamattomat " autoilijat on ja pysyy, joten harmituksesta huolimatta, ne on vain siedettävä.
"ajeella kameratolppien kohdilla sallittua nopeutta, vaikka se tasaisen kyydin tappaa. "
Se nopeus on määritelty ennen kameratolppaa joten ei se kameratolppa mitään tasaista kyytiä tapa kuin niillä piittaamattomilla autoilijoilla jotka ei noudata sääntöjä.
"Joten ei siinä muu auta, kuin edelleen hidastaa niiden hidastetöyssyjen kohdalla"
Niinhän se on että kaikki kärsivät näistä piittaamattomien autoilijoiden aikaansaannoksista.
Se nopeus on määritetty monesti erittäin epäselvästi, että kameratolppa tuottaisi mahdollisimman hyvin. Ei mulla muuta, morjens.
Mutta tappaahan se kameratolppa sinun tasaisen kyydin, kun joudut siinä, sakkojen pelossa hidastamaan.
Eihän niitä hidastetöyssyjä "piittaamattomat" autotoilijat ole rakentaneet, eikä edes heidän tovomuksesta ole niitä rakennettu.
Toivojina on paremminkin esiintynyt näitä muita parempina osaajina itseään pitävät "osaajat".
Villi arvaus, muita kuskeja ja heidän taitoja/asenteita vahvasti kritisoivana "aina oikeassa olevavana "kuljettajana, kuulunet mainittuihin osaajiin.
Säännöistä piittaamattomat autoilijat niitä sakkoja pelkää ja pumppailee paniikissa sakkojen pelossa. Minulla ei tapa tasaista vauhtia kun noudatan sovittuja sääntöjä.
HIdastetöyssyt tulivat hillitsemään säännöistä piittaamattomien kaahaajien vauhteja, oli pakko kun ei muu auttanut.
"Se nopeus on määritetty monesti erittäin epäselvästi, että kameratolppa tuottaisi mahdollisimman hyvin."
Se on määritelty ihan samalla tavalla joka paikassa, punaisella ympyröidyllä keltapohjaisella numerotaululla, kyllä kaikki numerot osaa.
No jos mä vittu sanon että ne on ilmoitettu päin persettä niin silloin ne on saatana päin persettä! Ei se siitä muutu vaikka joku helvetin homo vastaan väittää!
Hidastetöyssyjä ei ollut silloin kun taajamien nopeusrajoituksissa oli jotain järkeä, eli ne olivat yleensä 50 km/h. Nopeuskameroitakin tarvittiin vähemmän kun ei ollut talvirajoituksia ja toisaalta oli oikeita poliiseja valvomassa liikennettä.
Ei tapa tasaista nopeuttasi? Ja silti valitat kuin sotaorpo.
Tuolla, muita syyllistävällä asenteellasi, ilmoittaudut "olen muita parempi kuljettaja" kerhoon, onnea.
Jos ne "piittaamattomat "kuljettajat sakkoja pelätessään pumppailee, niin miten se sinua häiritsee? Kun ajat sitä sovittuja sääntöjä noudattavaa nopeuttasi.
Miten ne hidastetöyssyt sinua häiritsee? Kun et "kaahaa" niin eihän niillä mitään vaikutusta ajoosi voi olla.
"Jos ne "piittaamattomat "kuljettajat sakkoja pelätessään pumppailee, niin miten se sinua häiritsee? Kun ajat sitä sovittuja sääntöjä noudattavaa nopeuttasi."
Nämä vaan ovat yleensä niitä samoja piittaamattomia kuljettajia jotka mm. kiihdyttelevät takapuskuriin roikkumaan kyttäämään ohitusta vaikka edellä oleva ajaa sitä sovittua sääntöjä noudattavaa nopeutta, puikkivat milloin mihinkin tie missä arvaamattomasti, aiheuttaen vaaratilanteita. Sitten suureen ääneen valittavat huonosti sujuvaa liikennettä vaikka itse ovat syypäitä ajamalla normaalin liikennevirran vastaisesti ja itse rikkovat jouhevasti sujuvan liikenteen.
"Miten ne hidastetöyssyt sinua häiritsee? Kun et "kaahaa" niin eihän niillä mitään vaikutusta ajoosi voi olla."
Kukapa niistä huvitkseen rytkyttelee.
Jahas, nyt ne sitten nämä "piittaamattomat" kuljettajat onkin niitä takapuskurissa roikkujia, vaikka tähän asti joidenkin "pumppaava" ajotyyli oli se ongelma.
Miten niin rikkovat jouhevasti sujuvan liikenteen?
Miten sinua tasaista vauhtia ajavaa, sääntöjä noudattavaa kuskia, mahdolliset nopeammin ajavat häiritsee?
Milloin sääntöjä noudattavan kuskin ohitus aiheuttaa vaaratilanteen?
Miten sääntöjä noudattavan kuskin ohitus voi olla sujuvan liikenteen rikkomista?
Jos hidastetöyssyt, joita kannatat, auheuttaa sinulle "rytkyttelyä" on nopeutesi suurempi kuin sääntöjä noudattavalle kuskille on soveliasta. Ethän vaan "kaahaa"?
Menkää pojat jonnekin katsomaan, kummalla on isompi penis, niin loppuu tuo älytön väittely.
Koska ylempänä esiintyvän, muut autoilijat piittaamattomaksi tuomitseva, itse sääntöjä noudattavan kuskin äiti, tuuditti kehdossa ensimmäiset kolmekuukautta pelkkää kyrpää, kunnes havaitsi, että siihen alkaa poika kasvamaan kylkeen, joten sinällään aiheeseen liittymätön "katsominen" on tarpeeton.
Me emme tule näkemän noita itsestään kulkevia autoja kuin testissä. Kohta huomataan ettei ne vaan toimi liikenteessä kun siellä on liikaa muuttujia jne...
Sen verran paljon on erilaisia muuttuvia tekijöitä liikenteessä ettei nykyisen autokannan ja ja perustekniikan ollessa käytössä tietokone tule ihmistä kuljettajana korvaamaan. Suljetuilla alueilla ja "laboratorio-olosuhteissa" kone kykenee pitämään auton liikkeellä suhteellisen turvallisesti. Eteenkin täällä pohjoismaissa, liukkailla ja pimeillä teillä ei ole edees teoriassa mahdollista asentaa teille sellaisia antureita että tietokone saisi ajo-olosuhteista niin paljon dataa että ajaminen sujuisi ilman ongelmia ja turvallisesti. Tiedon määrä ei vaan riitä siihen että jokainen muuttuva tekijä rekisteröityisi tietononeen muistiin puhumattakaan että sen laskentateho riittäisi autoa liikuttamaan ja pitämään tiellä törmäämättä mihinkään. Meidän elinaikanamme saamme yhä edelleen ja loppuun saakka ohjata autoja ihan itse. Keinoäly tietysti astuu avustavaan rooliin enenevissä määrin mutta ihmisen korvaajaksi tietokoneesta ei ole vielä vuosikymmeniin. Ikävää mutta näin se vaan on.
Itse asiassa jenkeissä nuo liikkuvat jo muun liikenteen seassa ja ihan turvallisesti. Suomen talvi vaatinee vähän ekstraa, mutta eipä tuo ylitsepääsemätön ongelma ole.
Jenkeissäkään ei robottiautot liiku kuin marginaalisen pienillä, tarkoin valituilta ja hiljaisilla aluella. Jos niitä jo näkyvästi alkaisi olenaan muiden joukossa siitä kyllä mediassa kerrottaisiin. Vielä vuosiin ei keinoäly riitä pahimmillaan hektiseen liikenteeseen. Finnairin matkustajakoneen autopilotinkaan ei anneta hoitaa koneen nousukiitoa vaikka teoriassa se siihen pystyisikin. Laskeutuminen kylläkin voidaan antaa autopilotin hoidettavaksi. Jos jokin menee pieleen nousussa ei autopilotin ymmärrys ua laskentateho riitä puntatoimaan ja selvittämään minä on järkevin tapa estää katastrofi. Sama juttu liikenteessä. Kaupungeissa voi olla kymmeniä autoja hyvin pienen alueen sisällä. Eri ajoneuvot eivät kykene riittävästi kommunikoimaan toistensa kanssa yhtä aikaa eikä autoa ohjaavat anturitkaan riitä selvittämään tarpeeksi montaa eri muuttujaa jotta nämä monet autot saataisiin pois kyseisestä paikasta turvallisesti. Ei ei. Vielä ei ole näkyvissä aikaa jolloin suuri osa autoista liikkuisi omatoimisesti. Joskus kyllä mutta silloin on autot aivan erilaisia kuin nykyään.
"Jos niitä jo näkyvästi alkaisi olenaan muiden joukossa siitä kyllä mediassa kerrottaisiin. "
Voihan niistä lukea mediasta jos haluaa.
Autoilijahan se vasta arvaamattomasti toimii liikenteessä ja on herkkä tekemään virheitä, lisäksi vielä suhtautuu tunteenomaisesti ihan arkisiin normaaleihin liikennetilanteisiin mm. itseään hitaammin liikkuviin traktoreihin, pyöräilijöihin ja suojateille astuviin käveljöihin. Tämä rattiraivo puuttuu tietokoneohjatuilta autoilta, toiminta on johdonmukaista, eikä ne riko sääntöjä tietentahtoen piittaamattomuuttaan.
Tietokoneet ovat hyviä toimimaan yksinkertaisten sääntöjen mukaan. Likennesäännöt ovat nippu hyvin yksinkertaisia sääntöjä. Autoilijoille näiden noudattaminen on osoittautunut kovin haastavaksi.
Tarkoitushan ei ole luoda jotain täydellisesti toimivaa vain autoilijaa vähemmän virheherkkää.
Niinhän tuo nytkin jo on, zompit istuu ratin takana, vaikka on opetettu ajamaan niin
ei suju sittenkään. Onneksi muut osaa väistellä ja ennakoida näiden tekemisiä niin ei kolise joka päivä, aina voi kuitenkaan kaikkia pitää kädestä kiinni ja sitten kolisee.
Saako niillä itse ajavilla autoilla istua kuskin penkillä ja vetää hönöt ja pyytää autoa viemään kotiin,jos näin on niin heti pistän tilaukseen.Mitä järkeä on ostaa auto jota ei saa ajaa.Menen junalla.