"Pelolle vallan antamista"

faktaajafaktaa

Eikö pelolle vallan antamista ole se, että maiden turvajärjestelyiden uhka-arvioita joudutaan nostamaan. Eikö se, että että maahan julistetaan poikkeustila, jonka keston aika-rajaa pitää miettiä.
Lukuisat erityistoimenpiteet aiheuttavat maille rasitteita sekä lisäkuluja mikä köyhdyttää kansaa.
Tämän lienevät terroristit laskeneen itselleen saavutukseksi, siis länsi-maiden vaurauden rikkomisen ja yhteisöjen hajottamisen.
Eri maiden uutisvirtoja seuraamalla he nauttivat näkemästään: iskujen seurauksista, uhrilukumääristä, tiedotustilaisuuksista, muistotilaisuuksista sekä erilaisista näiden virittämistä keskustelutilaisuuksista viranomaisten kesken. Jotta tämä olisi mahdollista he saattaisivat kieliongelmien takia värvätä kielitaitoisia "tulkkeja" eri maailmankolkilta "tavalliseen" työhön kutsumalla. Radikalisoituminen ja aivopesu alkaa. Ei aikaakaan kun "tulkki" onkin niin terroritekojen ihannoija ja myöhemmin valmis "iskuun" kuin "iskuun" maassa kuin maassa. Ihmismieli vaan on sellainen, että se on ruokittavissa väkivallan ihannointiin. Tällöin on ohitettavissa inhimillisyyden raja ja elämän arvomaailman rajat.

Kansalaisia valistetaan: Pelolle ei saa antaa valtaa. Miksi julistetaan näin ? Maiden turvajärjestelytkö vain saavat näyttää todellisen tilanteen missä mennään!
Miksi on niin vaikeaa myöntää kansalaisille se, että todellisuus on sitä, että koskaan et tiedä aamulla herätessäsi, vieläkö illalla olet menossa sänkyysi sen päivän päättyessä.
Maailmamme muuttuu. Kansalaisille järjestettävillä turvakursseilla on saatavissa monenlaista valmennusta siihen, että jossakin elämämme vaiheessa voimme kohdata erilaisia kriisejä. Niihin valmistauminen ennalta olisi aloitettava viimeistään nyt. Henkisiä voimavarojaan voi kartuttaa vaikka maa olisikin köyhtymässä. Me olemme maamme, me kaikki kansalaiset.

2

177

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • helchesterunited

      Myöskään himolle ei saisi antaa valtaa.

      MV-lehdessä on kuva,jossa suomalainen naimisissa oleva naisministeri poseeraa laittoman maahanmuutajan kainalossa typerä virne naamalla.

      Muutenkin leirissä rautatientorilla,jota ämmät ylläpitävät,laukkaa lornaa tusukko kosteana.

    • hro_pärse

      Antaa Suomi-femakko-Pirkon jakaa visvaista viivapuskaansa, missä ikinään hän haluaa, mutta....sitoutuu siivoamaan jälkensä pois. Nythän näin ei ole. Rasiaa jaetaan satasella ja samlla ympäröivä, tuomitseva Suomi on paha. Kaikki tarttis saada ja heti. Jos ibrun puskema kuppa, klamy, hivi ottaa oikeati eli juurevaa kontaktia, niin laskua pukkaa jatkossa Suomalaisten verorahoillaan ylläpitämälle terveydenhuollolle. Josko noita kutiavia ja tappavia pesäkkeitä voisi hoitaa aavikolla- Irakin, Syyrian, Somalian, Afganistanin, ym. rikastuttajavaltion laskuun. Märkä pylly pystyyn vain ja sieltä se aurinko paistaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      157
      2558
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe