Mihin sijoittaa 25 000 euroa

mranonym123

Miten hyvin pitäisi sijoittaa 25k. Minulla jää käteen 5k ylimäärästä per vuosi ja ajattelin sijoittaa 5 vuoden ajan osakerahastoihin. Mietin vain että kuinkakohan hyvin tuo summa pitäisi hajauttaa? Voisin sijoittaa vähintään yhteen korkorahastoon ja yhteen yhdistelmärahastoon ja sen lisäksi antaa suuremman painon osakkeille eli sijoittaa johonkin 4-8 erilaiseen osakerahastoon. Saisiko sijoitusguruilta neuvoa, olen riskiä etsivä sijoittaja...

9

1366

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarttisfundeerata

      vankoin toukkenit olis kova sana

    • jklkg

      Rahastojen lukumäärä ei ole ratkaiseva asia, vaan se mitä siellä rahaston sisällä on.

      Esim. on ihan eri asia laittaa rahat maailma-indeksiin tai suomi-indeksiin. Jälkimmäisessä tapauksessa suosittelen ehdottomasti hajauttamaan myös muihin osakerahastoihin. Maailma-indeksi menee vaikka yksinään, jos on tyytyväinen sen painotuksiin.

    • uuielämä

      Osta talvivaaraa! Jos on ylimääräistä niin minä ainakin pitäisin siitä 80% nollakorolla ja loppu vaikka johonkin rahastoon... jos vielä on ikäkin sellainen, että on vaikka 20v työikää, niin liki nollaprosentinkin korolla se pääomakasvaa kuintenkin ihan kivasti.... ja sitten on varaa oikeasti ottaa vähän löysemminkin tässä paskassa maailmassa.

      Mut todella harvalla on ongelma jos on rahaa! Kyllä joka vuosi löytyy aina 5000e reikä tavallisessa elämässä.... eli taidat oikeasti olla aika uusi tässä elämässä.

      • hrthrhrhr

        Menot ovat suurelta osin itsestä kiinni. Ei ole pakko ostaa kaikenlaista vain koska on rahaa. Eihän tulojen nouseminenkaan velvoita nostamaan kulutusta eurollakaan. Kyllähän rahat saa aina kulutettua, mutta ei se mitään pakollista ole.

        Itse tunnen monia keskituloisia, jotka laittavat tuon saman 5000e vuodessa säästöön (osa enemmänkin), joten ei tuossa mitään ihmeellistä. Ei vain pröystäile eikä osta kaikenlaista typerää roinaa, niin ei se vaikeaa ole. Pienituloisella säästäminen onkin hankalampaa, mutta yllättävän pienillä menoilla pärjää, jos on tarkka rahoista...


    • Kryptomies

      Riskiä etsivälle sijoittajalle suosittelen Bitcoinia ja muita kryptovaluuttoja. 5 vuoden aikajänteellä ja tasaisin väliajoin tietyn summan sijoittamalla varsinkin tehokas omaisuusluokka.

      Toki voi hajauttaa myös perinteisempiin sijoituksiin, tällöin saa mukavasti tasoitettua sijoitusten arvon kehitystä, kun eri sijoitukset sahaavat ristiin rastiin (erityisesti krypto vs. muut).

      Bitcoinin kurssia seuraavaa ETN-arvopaperia (XBTE) voi myös ostaa Tukholman pörssistä, mutta siinä on tietenkin kulut ja liikkeellelaskijariski. Veroasioiden kannalta helppo ja voi käyttää hankintameno-olettamaa tarvittaessa.
      https://www.nordnet.fi/mux/web/marknaden/aktiehemsidan/index.html?identifier=113749&marketid=11

    • OmaVipu

      Laita 400e/kk potti vaikkapa tyyliin 300e maailma-osakerahastoon ja jännityksen vuoksi vaikkapa 50e kehittyviin korkomarkkinoihin ja 50e johonkin muuhun korkojuttuihin.

      Jo säästössä oleva 25ke vähäksi aikaa Norwegianiin ja sieltä sit heittelet em. kk-säästöohjelmaan irrallisia "lisätukipotteja", kun kurssit aikanaan sopivasti notkahtelevat - näin saat Norwegian-säästöosuudella ikään kuin vipua kk-säästämiselle pörssin notkohetkillä.

    • Asuntomies

      Jos oot pikkukaupungista tai sellaisesta pitäjästä missä esim. Kerrostaloyksiöt on edullisia niin osta semmonen. 5 tonnia omarahoitus ja 25 tonnia lainaa, tällä saat noin 380 €/kk vuokratuloa miinus hoitovastike noin 120 €/kk eli tulo vuodessa 12 x 260= 3120€. Noin 10 prosentin vuosituotto mahdollinen asunnon arvonnousu, minun mielestä se on ihan ookoo. Itsellä kokemusta noin 15 vuotta ja 25 vuokrakämppää.

    • mutamaosake

      osta yksiöitä kaupunkipaikoista ei pikkukaupungeista ja vuokraa niitä tulo m10 prosenttia arvoonusu.

    • asmyynti

      22 000 eur jolla ostin yksiön sisä-savosta , 4 vuotta sitten.

      Vastiketta maksan siitä 115eur kk
      vuokraa on tullut jokaiselta kuukaudelta 375eur ( vuokralainen maksaa pienet sähkö ja vesimaksut ) Asunto on siisti ja hyväkuntoinen,saisin enemmänkin mutta en viitsi käyttää muiden veronmaksajien rahoja korkeisiin asumistukiin, jotka maksetaan korkeista veroista.

      Asunnon möin hyvällä voitolla, kuukausi sitten ja rahat tallessa. Pitää osata myydäkin kun vähän tuntuu tai näkee että joitakin muutoksia on tulossa.

      Olen kauhistellut isompien kaupunkien hintoja, niin paljon joutuu rahaa laittamaan kiinni as osakkeeseen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      172
      2940
    2. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      64
      2556
    3. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      203
      2210
    4. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      73
      1839
    5. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      102
      1773
    6. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1641
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      102
      1442
    8. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      217
      1151
    9. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1120
    10. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1069
    Aihe