Jos Halla-aho ei voita?

Jos käy niin että Terho vie voiton, niin miten aiotte reagoida Halla-ahon kannattajat?

Äänestäjä ei voi reagoida muuten kuin jaloillaan

1) Jättää äänestämättä
2) Äänestää jotain toista puoluetta
3) Jatkaa oman ehdokkaan äänestämistä jatkossakin, vaikka hän on eliitin orja
4) Vaihtaa ehdokasta puolueen sisällä ja toivoa ettei hänkin olisi takinpyörittäjä

Puoluejäsenillä on hieman enemmän vaihtoehtoja
22262
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

PS:n jälkeen voi äänestää zyztsovskia, rydmania niin kaunis on maa, lepomäkeä ...

Ei kai siinä sitten mitään. Voitti Halla tai ei ON AINA PIDETTÄVÄ HUOLI OMISTA FINANSSEISTAAN
ELI kun ette saa kuin leikattua eläkettä (jubilacion cortada) ja leikattua viinaa (licor cortado) niin pitää itsellä olla pätäkkää (mucho dinero) että saa täyttä tavaraa senkin jälkeen kun matu mellastaa vallassa ja pystyy itse rehellisesti vastaamaan yksinkertaiseen kysymykseen (pregunta sencilla)

como vivir en paz sin inmigrantes miten elää rauhassa ilman matujen ympärillähääräämistä

HAho voittaa Terho voi jatkaa kansanedustajana 2019
Terho voittaa, Terhon ura katkeaa 2019

Johto vaihtuu mutta soinistit jäävät soini lindström sortaja-kivelä yle soinisäätiö helluntailainen Kankaanniemi ... silloin

silloin sirkus lähti pellet jäi (vanhan kansan sanontoja) https://www.youtube.com/watch?v=450dclANVZI

Äänestä

Vaikken olekaan PS:n jäsen enkä edes äänestäjä, niin otaksun, että Halla-ahon voittaessa siirtymä muihin puolueisiin ja katsomoon olisi suurempi kuin siinä tapuksessa, että Terho voittaa. On nimittäin muistettava, että halla-aholaiset ovat PS:n suurin yksittäinen sisäinen fraktio, minkä Terhokin hyvin tietää. Puheenjohtajana hän todennäköisesti ei suhtautuisi Halla-ahoon ja tämän tukijoihin ihan niin nihkeästi kuin Soini. Siksi halla-aholaiset, jotka ovat sinnitelleet pitkään Perusuomalaisissa Soinin puheenjohtajakaudella, tuskin keräävät kamppeensa ja poistuvat takaoikealle, jos heihin astetta myönteisemmin suhtautuva Terho voittaa pj-vaalin.

Äänestä
  • Olet täysin oikeassa, että Halla-ahon voittaessa joukkopako muihin puolueisiin olisi suurempi, koska Terhon kannattajat kelpaavat muihin puolueisiin, Halla-ahon taas eivät.

    Äänestä

Kun halla-aho ei voita...

Oletteko koskaan nähneet persuissa tärkeää äänestystulosta tai päätöstä, joka ei menisi "eliitin" mielipiteen mukaan? Ja se mielipidehän on tullut selväksi, vaikkei TimoS sitä nyt ääneen sanokaan.

Äänestä

Hevosmiesten tietotoimiston mukaan persujen puoluekokous ei tulekaan valitsemaan uutta puheenjohtajaa puoluekokouksessa, vaan johtoon asetetaankin miehinen JOHTOTROIKKA. Johtotroikkaan valitsemisen ehdoiksi on asetettu ainakin seuraavat meriitit, yksikin riittää valituksi tulemiseen:

1. Seksuaalisen hyväksikäytön tuomio hovioikeudesta
2. Seksuaalissävytteisten tekstiviestien lähettäminen persunaisille
3. Vähintään yksi lehtolapsi Suomessa (ulkomailla olevia ei lasketa mukaan)

Tiettävästi ainakin kolme (3) ehdokasta on ilmoittautunut täyttävänsä valituksen tulemisen kriteerit.

Äänestä
  • Totta. Kukaan yksittäinen henkilö ei kykene täyttämään Timo Soinin jättämää valtavaa kuplaa. Kaikkein vähiten heinäheppimies. Siksi tarvitaankin KOLME nuorta urosta, joilla on todistettua näyttöä saavutuksistaan. Tepi vielä varamieheksi, niin siittä se homma lähtee.

    Äänestä

Maailman lyhimmän kirjan arvonimestä kilpailee kolme teosta:
Saksalainen huumori kautta aikojen
Italialaiset sotasankarit toisessa maailmansodassa
Jussi Halla-ahon poliittiset aikaansaannokset

Äänestä
  • Unohdit joukosta Soinin pidetyt lupaukset.

    Äänestä

  • kirjoittelet tänne, sait vaaleissa 3 ääntä vaikka olet vuosia kirjoitellut omalla nimelläsi se taas kertoo että ketään ei kiinnosta höpinäsi.

    Äänestä

  • Vähäinen äänimääräni kertoo, etten ole suosittu kuntapoliitikko, mutten toisaalta ole siitä ollut koskaan kiinnostunutkaan (en ole ikinä kirjoittanut yhtään Jyväskylää koskevaa juttua), enkä siksi tehnyt minkäänlaista henkilökohtaista vaalikampanjaa (en tehnyt edellisellä kerrallakaan). Ehdokkaaksi oli pikku pakko lähteä, koska listat piti saada täyteen, emmekä siinä aivan onnistuneet (ei onnistunut Jyväskylässä tosin yksikään muukaan puolue).

    Vaikken tähtää henkilökohtaiseen valtaan, niin yritän omalta osaltani auttaa tärkeiksi pitämiäni asioita eteenpäin. Siinä nettikeskustelut ovat hyvä väline. Omalla nimellä kirjoittaminen antaa jutuille kasvot ja siinä on sekin hyvä puoli, että tulee mietittyä kaksi kertaa, mitä kirjoittaa. Jos kirjoittaisi pelkällä nimimerkillä, niin saattaisi joskus purkaa tunteitaan turhan kärjekkäästi.

    Oma arvoni ihmisenä sen paremmin kuin poliittisena analyytikkona ei riipu ratkaisevasti siitä, montako ääntä kussakin vaaleissa saan, vaan ihan muista asioista. Uskon kuitenkin pystyneeni jonkin verran vaikuttamaan tämän saitin lukijoiden mielipiteisiin, koska yleensä pysyn asiassa, perustelen aina mielipiteeni, enkä käytännöllisesti koskaan mene henkilökohtaisuuksiin. Nettikeskusteluissa minunlaisiani tarvitaan, jotteivät vihapuheen harrastajat pääsisi aivan täysin dominoimaan keskusteluja. Tulen jatkamaan tällekin saitille kirjoitteluani aina kuolemaani saakka.

    Äänestä

Persuilla on hallituksessa vajaa kaksi vuotta aikaa näyttää, tuleeko muutosta. Jos ei tule, unohdan kokonaan persut. Tämä riippumatta siitä, kuka on puheenjohtajana,

Silloin on hankalampi tilanne, jos persut syystä tai toisesta jättävät hallituksen. Alkaa persujen valtava mölinä oppositiossa ja lupailut kaikesta hyvästä taas kerran, kun vaan heitä äänestetään vaaleissa. Tällöin on paras unohtaa koko puolue tyhjine lupauksineen.

Kaiken kaikkiaan on hyvin epätodennäköistä, että äänestän persuja.

Äänestä
  • Jokaisen kannattaa lukea "Sampo Terhon lista". Silloin jutut takinkäännöistä saa heittää viimeistään nyt romukoppaan.

    Kai-Ari Lundell esitti listan 11.08.2016 , otsikolla : Perussuomalaiset ei ole kääntänyt takkiaan. Lista on käsittämättömän pitkä, etsikää kirjoitus ja muuttakaa käsitystä puolueesta. Listassa varmasti ainakin 50 parannusta joita puolue on tehnyt.

    Alan kallistua Vesa Kaitareen puolelle, niin kattava ja vakuuttava on 39 vuotiaan Sampon lista.

    Äänestä

  • QD32 kirjoitti:

    Jokaisen kannattaa lukea "Sampo Terhon lista". Silloin jutut takinkäännöistä saa heittää viimeistään nyt romukoppaan.

    Kai-Ari Lundell esitti listan 11.08.2016 , otsikolla : Perussuomalaiset ei ole kääntänyt takkiaan. Lista on käsittämättömän pitkä, etsikää kirjoitus ja muuttakaa käsitystä puolueesta. Listassa varmasti ainakin 50 parannusta joita puolue on tehnyt.

    Alan kallistua Vesa Kaitareen puolelle, niin kattava ja vakuuttava on 39 vuotiaan Sampon lista.

    Kuten useasta aiemmasta kirjoituksestani voi päätellä, niin en ole suinkaan ihastunut siitä mahdollisuudesta, että Jussi Halla-aho valittaisiin PS:n puheenjohtajaksi. Mutta nyt kun Sauli Niinistö ilmoitti halunsa jatkokaudelle ja myös sen, että hän tähtää asettuvansa kansanliikkeen ehdokkaaksi, niin tämä tarjoaa Halla-aholle sellaisen pelipaikan, jota hän tuskin jättää käyttämättä. Hän tulee melko varmasti piakkoin ilmoittamaan, että hän liittyy tuohon istuvan presidentin uudelleenvalintaa ajavaan valitsijayhdistykseen ja että hän pyrkii PS:n puoluekokouksessa saamaan oman puoleensakin tuolle samalle linjalle.

    Mitä hän tuolla linjauksellaan menettäisi? Ei oikeastaan mitään, koska hän on jo hyvissä ajoin ilmoittanut, ettei halua kandideerata presidentinvaaleissa. Eikä hän varmaan halua tukea Soinin - Terhon linjaa edustavaa ehdokasta. Entäpä mitä hän voittaisi tukemalla Sauli Niinistöä? Sympatiaa PS:n puoluekokousedustajien joukossa. Useat PS:n jäsenet ja äänestäjistä ovat valmiit tukemaan istuvaa presidenttiä seuraavissa vaaleissa. Näin Halla-aho hyppäisi hyvissä ajoin voittajan vankkureihin, ja se hyödyttäisi häntä Perussuomalaisten puheenjohtajavaalissa..

    Kokoomuksen sisällä on laajaa kritiikkiä Halla-ahon poliittista linjaa kohtaan. Sitä pidetään liikaa pelkoja ja vihaa lietsovana ja turvapaikanhakijoita demonisoivana. Monet mukaanlukien minä uskovat, että Kokoomus saattaisi Halla-ahon mahdollisen puheenjohtajaksi valinnan jälkeen lopettaa hallitusyhteistyön PS:n kanssa. Mutta jos Halla-aho olisikin yksi aktiivisista voimista Sauli Niinistön valitsijayhdistyksessä? Voimmeko me kokoomuslaiset tuon jälkeen todeta, että "suksi kuuseen, Halla-aho, sinua ei tässä kaivata"? Emme voi. Poliittinen realiteetti on se, ettemme todellakaan voi. Niin että Halla-aho vahvistaisi tuntuvasti asemiaan myös tuossa hallituspelissä.

    Mitä muuten tulee Perussuomalaisten hallitustaipaleeseen, niin minun mielestäni se on ollut realistisempi ja tuloksia tuottavampi kuin mitä olin ennen Sipilän hallituksen aloittamista uumoillut. PS on pelannut niin hyvin yhteen muiden hallituspuolueiden kanssa, että se mielellään nähtäisiin Keskustassa ja Kokoomuksessa myös seuraavassa vaalien jälkeisessä hallituksessa. Mutta se edellyttäisi kyllä Perussuomalaisten kannatuksen selvää nousua nykyisestä aallonpohjasta. Tätä vaikeuttaa median ilmeinen nihkeys PS:a kohtaan. Erityisen selvästi se nähtiin hallintarekisterilain käsittelyn yhteydessä, jolloin media ei käytännössä missään vaiheessa maininnut, että tämä lain uusi versio oli hyvin erilainen kuin se puoliytoista vuotta sitten haudattu. Media jauhoi vain sitä, että PS on muuttanut kantaansa ja arvuutteli syitä, miksi tämä muutos oli tapahtunut.

    Äänestä

  • VesaKaitera kirjoitti:

    Kuten useasta aiemmasta kirjoituksestani voi päätellä, niin en ole suinkaan ihastunut siitä mahdollisuudesta, että Jussi Halla-aho valittaisiin PS:n puheenjohtajaksi. Mutta nyt kun Sauli Niinistö ilmoitti halunsa jatkokaudelle ja myös sen, että hän tähtää asettuvansa kansanliikkeen ehdokkaaksi, niin tämä tarjoaa Halla-aholle sellaisen pelipaikan, jota hän tuskin jättää käyttämättä. Hän tulee melko varmasti piakkoin ilmoittamaan, että hän liittyy tuohon istuvan presidentin uudelleenvalintaa ajavaan valitsijayhdistykseen ja että hän pyrkii PS:n puoluekokouksessa saamaan oman puoleensakin tuolle samalle linjalle.

    Mitä hän tuolla linjauksellaan menettäisi? Ei oikeastaan mitään, koska hän on jo hyvissä ajoin ilmoittanut, ettei halua kandideerata presidentinvaaleissa. Eikä hän varmaan halua tukea Soinin - Terhon linjaa edustavaa ehdokasta. Entäpä mitä hän voittaisi tukemalla Sauli Niinistöä? Sympatiaa PS:n puoluekokousedustajien joukossa. Useat PS:n jäsenet ja äänestäjistä ovat valmiit tukemaan istuvaa presidenttiä seuraavissa vaaleissa. Näin Halla-aho hyppäisi hyvissä ajoin voittajan vankkureihin, ja se hyödyttäisi häntä Perussuomalaisten puheenjohtajavaalissa..

    Kokoomuksen sisällä on laajaa kritiikkiä Halla-ahon poliittista linjaa kohtaan. Sitä pidetään liikaa pelkoja ja vihaa lietsovana ja turvapaikanhakijoita demonisoivana. Monet mukaanlukien minä uskovat, että Kokoomus saattaisi Halla-ahon mahdollisen puheenjohtajaksi valinnan jälkeen lopettaa hallitusyhteistyön PS:n kanssa. Mutta jos Halla-aho olisikin yksi aktiivisista voimista Sauli Niinistön valitsijayhdistyksessä? Voimmeko me kokoomuslaiset tuon jälkeen todeta, että "suksi kuuseen, Halla-aho, sinua ei tässä kaivata"? Emme voi. Poliittinen realiteetti on se, ettemme todellakaan voi. Niin että Halla-aho vahvistaisi tuntuvasti asemiaan myös tuossa hallituspelissä.

    Mitä muuten tulee Perussuomalaisten hallitustaipaleeseen, niin minun mielestäni se on ollut realistisempi ja tuloksia tuottavampi kuin mitä olin ennen Sipilän hallituksen aloittamista uumoillut. PS on pelannut niin hyvin yhteen muiden hallituspuolueiden kanssa, että se mielellään nähtäisiin Keskustassa ja Kokoomuksessa myös seuraavassa vaalien jälkeisessä hallituksessa. Mutta se edellyttäisi kyllä Perussuomalaisten kannatuksen selvää nousua nykyisestä aallonpohjasta. Tätä vaikeuttaa median ilmeinen nihkeys PS:a kohtaan. Erityisen selvästi se nähtiin hallintarekisterilain käsittelyn yhteydessä, jolloin media ei käytännössä missään vaiheessa maininnut, että tämä lain uusi versio oli hyvin erilainen kuin se puoliytoista vuotta sitten haudattu. Media jauhoi vain sitä, että PS on muuttanut kantaansa ja arvuutteli syitä, miksi tämä muutos oli tapahtunut.

    Tämä uusi hallintarekisterilaki on täsmälleen sama kuin puolituoista vuotta sitten haudattu.

    Äänestä

  • VesaKaitera kirjoitti:

    Kuten useasta aiemmasta kirjoituksestani voi päätellä, niin en ole suinkaan ihastunut siitä mahdollisuudesta, että Jussi Halla-aho valittaisiin PS:n puheenjohtajaksi. Mutta nyt kun Sauli Niinistö ilmoitti halunsa jatkokaudelle ja myös sen, että hän tähtää asettuvansa kansanliikkeen ehdokkaaksi, niin tämä tarjoaa Halla-aholle sellaisen pelipaikan, jota hän tuskin jättää käyttämättä. Hän tulee melko varmasti piakkoin ilmoittamaan, että hän liittyy tuohon istuvan presidentin uudelleenvalintaa ajavaan valitsijayhdistykseen ja että hän pyrkii PS:n puoluekokouksessa saamaan oman puoleensakin tuolle samalle linjalle.

    Mitä hän tuolla linjauksellaan menettäisi? Ei oikeastaan mitään, koska hän on jo hyvissä ajoin ilmoittanut, ettei halua kandideerata presidentinvaaleissa. Eikä hän varmaan halua tukea Soinin - Terhon linjaa edustavaa ehdokasta. Entäpä mitä hän voittaisi tukemalla Sauli Niinistöä? Sympatiaa PS:n puoluekokousedustajien joukossa. Useat PS:n jäsenet ja äänestäjistä ovat valmiit tukemaan istuvaa presidenttiä seuraavissa vaaleissa. Näin Halla-aho hyppäisi hyvissä ajoin voittajan vankkureihin, ja se hyödyttäisi häntä Perussuomalaisten puheenjohtajavaalissa..

    Kokoomuksen sisällä on laajaa kritiikkiä Halla-ahon poliittista linjaa kohtaan. Sitä pidetään liikaa pelkoja ja vihaa lietsovana ja turvapaikanhakijoita demonisoivana. Monet mukaanlukien minä uskovat, että Kokoomus saattaisi Halla-ahon mahdollisen puheenjohtajaksi valinnan jälkeen lopettaa hallitusyhteistyön PS:n kanssa. Mutta jos Halla-aho olisikin yksi aktiivisista voimista Sauli Niinistön valitsijayhdistyksessä? Voimmeko me kokoomuslaiset tuon jälkeen todeta, että "suksi kuuseen, Halla-aho, sinua ei tässä kaivata"? Emme voi. Poliittinen realiteetti on se, ettemme todellakaan voi. Niin että Halla-aho vahvistaisi tuntuvasti asemiaan myös tuossa hallituspelissä.

    Mitä muuten tulee Perussuomalaisten hallitustaipaleeseen, niin minun mielestäni se on ollut realistisempi ja tuloksia tuottavampi kuin mitä olin ennen Sipilän hallituksen aloittamista uumoillut. PS on pelannut niin hyvin yhteen muiden hallituspuolueiden kanssa, että se mielellään nähtäisiin Keskustassa ja Kokoomuksessa myös seuraavassa vaalien jälkeisessä hallituksessa. Mutta se edellyttäisi kyllä Perussuomalaisten kannatuksen selvää nousua nykyisestä aallonpohjasta. Tätä vaikeuttaa median ilmeinen nihkeys PS:a kohtaan. Erityisen selvästi se nähtiin hallintarekisterilain käsittelyn yhteydessä, jolloin media ei käytännössä missään vaiheessa maininnut, että tämä lain uusi versio oli hyvin erilainen kuin se puoliytoista vuotta sitten haudattu. Media jauhoi vain sitä, että PS on muuttanut kantaansa ja arvuutteli syitä, miksi tämä muutos oli tapahtunut.

    SOINISTIT VAIN PELASIVAT HALLINTAREKISTERIASIALLA, HE EIVÄT SIJOITA EIVÄTKÄ TIEDÄ MITÄÄN OSAKKEISTA

    VENEVERO-SOINI ON PELKKÄ JALLITTAJA

    oikea vaara on brexitin ja muiden toimenpiteiden kautta sijoitusselvitysten siirtyminen USA:han ja sieltä ei Soini-jallittaja ikinä saa mitään tietoa mistään omistuksesta koskaan eikä mikään EU-laki tai sakkovero pure

    Soinistit eivät osanneet hoitaa (edes) hallintarekisterikysymystä, eli vaarana on brexitin (Lontoo, EU:n pankkikeskus) jälkeinen hallintarekisterien siirtyminen USA:han, josta ei mikään EU-laki verotietoja saa irti. PS:n olisi pitänyt vedota tähän ja jättää toistaiseksi, ennen brexitiä, toimenpiteet tekemättä https://www.law360.com/articles/891342/the-post-brexit-future-of-euro-clearing-in-london

    Suomalaisella on aina ollut laillinen mahdollisuus päästä hallintarekisteriin ostamalla mitä tahansa osakkeita (vaikka suomalaisia) ulkomaisen esim. USA:n pankkiiriliikkeen kautta https://www.leenameri.fi/blogi/2017/05/19/19232 Mutta PS-vastustus olikin venevero-Soinin näytelmää ja Soini taipui heti hallintarekisteriin, kun alkoi järjestellä virkaurajatkoaan ministerinä ajamalla Terhoa ministeriksi Sipilää nuolemalla. ODOTUSAIKANA ei käyty mitään neuvotteluja EU:n kanssa, että katsottaisiin ennen päätöstä, toimiiko EU-kontrolli USA:n pankkiiriliikkeisiin asti MYÖS SELVITYSSYSTEEMIEN SIIRTYESSÄ NEW YORKIIN BREXITIN JÄLKEEN

    Äänestä

  • Hallaahon.äänestäjä45 kirjoitti:

    SOINISTIT VAIN PELASIVAT HALLINTAREKISTERIASIALLA, HE EIVÄT SIJOITA EIVÄTKÄ TIEDÄ MITÄÄN OSAKKEISTA

    VENEVERO-SOINI ON PELKKÄ JALLITTAJA

    oikea vaara on brexitin ja muiden toimenpiteiden kautta sijoitusselvitysten siirtyminen USA:han ja sieltä ei Soini-jallittaja ikinä saa mitään tietoa mistään omistuksesta koskaan eikä mikään EU-laki tai sakkovero pure

    Soinistit eivät osanneet hoitaa (edes) hallintarekisterikysymystä, eli vaarana on brexitin (Lontoo, EU:n pankkikeskus) jälkeinen hallintarekisterien siirtyminen USA:han, josta ei mikään EU-laki verotietoja saa irti. PS:n olisi pitänyt vedota tähän ja jättää toistaiseksi, ennen brexitiä, toimenpiteet tekemättä https://www.law360.com/articles/891342/the-post-brexit-future-of-euro-clearing-in-london

    Suomalaisella on aina ollut laillinen mahdollisuus päästä hallintarekisteriin ostamalla mitä tahansa osakkeita (vaikka suomalaisia) ulkomaisen esim. USA:n pankkiiriliikkeen kautta https://www.leenameri.fi/blogi/2017/05/19/19232 Mutta PS-vastustus olikin venevero-Soinin näytelmää ja Soini taipui heti hallintarekisteriin, kun alkoi järjestellä virkaurajatkoaan ministerinä ajamalla Terhoa ministeriksi Sipilää nuolemalla. ODOTUSAIKANA ei käyty mitään neuvotteluja EU:n kanssa, että katsottaisiin ennen päätöstä, toimiiko EU-kontrolli USA:n pankkiiriliikkeisiin asti MYÖS SELVITYSSYSTEEMIEN SIIRTYESSÄ NEW YORKIIN BREXITIN JÄLKEEN

    höpinäsi.

    Äänestä

  • Totuuspersulle kirjoitti:

    Tämä uusi hallintarekisterilaki on täsmälleen sama kuin puolituoista vuotta sitten haudattu.

    Huomautan vain Totuuspersulle siitä, etten ole enkä koskaan ole ollutkaan PS:n kannattaja. Sen sijaan olen kokoomuslainen ja innokas EU-integraation kannattaja.

    Ensimmäisessä hallintarekisterilakiesityksessä Suomeen olisi sallittu hallintarekisterien perustaminen. Tässä uudessa ei. Tänä väliaikana Suomi sai neuvoteltua EU:n kanssa ns. Suomi-poikkeuksen, ja siksi Suomi saattoi pitää kiinni siitä linjastaan, ettei tänne hallintarekistereitä saa perustaa. Muttei Suomi voinut estää omia kansalaisiaan käyttämästä ulkomaisia arvopaperikeskuksia ja niiden yhteydessä toimivia hallintarekistereitä. Tällaisen kiellon EU-asetus aivan kategorisesti esti. Tämä oli yksi syy sille, että tuo hallintarekisterilaki oli Suomessa säädettävä. Maamme lainsäädäntö oli harmonisoitava EU:n säädöksien kanssa. Eräät hallintarekisterilain vastustajat nostivat Norjan esimerkiksi maasta, joka ei taipunut tässä asiassa. Muttei sillä ollut tähän aitoa tarvettakaan, koska Norja ei ole EU:n jäsenmaa.

    Äänestä

Kritisoin kommenttejanne. Puhutte SIIRTYMÄSTÄ TOISIIN PUOLUEISIIN

TERHON JATKAMINEN TARKOITTA SOINISTIEN JATKAMISTA EIKÄ MITÄÄN TERHON POLITIIKKAA, soinismi on uskonnollinen smp-kepulainen


Soini oli täysin vaaraton VATIKANISTI SEISOESSAAN KALJAKORIN PÄÄLLÄ maalaistorilla julistamassa SMP-fuulaa
Kun hän pääsi ULKOMINISTERIKSI hän aloitti järjestelmällisen uskonpaasannan ja yhteydet Vatikaaniin ja valitsi koulujakäymättömän kieliäosaamattoman helluntalaisen ryhmänjohtajaksi

MITEN VOISITTE KUVITELLA ETTÄ JOKU KAUPUNKILAINEN ÄÄNESTÄISI VATIKANISTIS- HELLUNTALAISTA SMP-KEPUA

TERHON PUOLUEELLA ON hieman kannatusta maaseudulla mutta ei enää ikinä Helsingissä Tampereella Turussa Oulussa Jyväskylässä siis yliopistokaupungeissa jossa valistumaton uskonnolisuus ei vedä

Tällöin
Jos Terho valitaan hän putoaa eduskunnasta 2019 Helsingissä
Jos HAho valitaan terholla on mahdollisuus säilyttää paikkansa

Kun Terho putoaa, soinistinen soinisäätiö määrää, löytyykö rahaa palkkaan enää, koska puoluetuki häviää, raha on löydyttävä sijoituksista

Silloin ratkeaa voiko Terho jatkaa politiikassa ollenkaan ellei siirry parintonnin kuukausipalkalla jonkun maalaiskansanedustajan avustajaksi jos sellaisia vielä valitaan 2019 puolueella on vaikeuksia maksaa puheenjohtajalle palkkaa kun ei ole puoluetukia
montakaan penniä

Levitä kuvia hyvinkääläisestä paskasakista
http://mvlehti.net/2017/05/29/video-nuoret-kiusaavat-vanhusta-tunnistatko-tekijat/

Äänestä
  • Jos sanot olevas Halliksen kannattaja, niin mix kannatat häntä, koska Hallis kannattaa kuolemanrangaistusta ja Hallis ei tietääkseni suhtaudu hyvin eläkeläisiin ja työttömiin?
    Miksi näin sun kohdal?

    Äänestä

  • Se että kannatan zystovskia halla-ahoa lepomäkea

    ei tarkoita että aina äänestän heitä tai kaikessa olen samaa mieltä

    jopa marginaalisesti tuen Sniinistöä
    (en äänestä Sniinistöä ellei vastassa ole joku vihreä kuten italialaisterroristien kaverin Anton monti kanssa lapsen tehnyt sinne tännemäen tai Pekka Haavisto, kun viimeksi oli näin,
    jätin äänestämättä koska Sniinistö johti 10 prosentilla, päätin että jos se kutistuu vitoseen äänestän)

    voin olla samaa mieltä ja opettaa halla-ahoa. Kun vauhti oli parhaimmillaan, meitä oli oikein joukko luennoimassa HAhon vaalitilaisuudessa joillain oli jopa kirjallinen lappu kädessä mitä pitäisi tehdä ja kuinka hoidetaan MUTTA ONGELMAKSI NOUSI JALLITTAJA-SOINI joka pisti pelin läskiksi


    Jos kuolemanrangaistus tulee, se kohdistuu skurkkeihin ja kelpaa jos kansanäänestys tulisi tästä äänestäisin puolesta mutta en aja asiaa

    suomen puoluejoukossa esim kommunistit suhtautuvat erittäin heikosti eläkeläisiin ja työttömiin, KATSO MITÄ TAPAHTUI KOMMUNISTISESSA VENEZUELASSA JOSSA LOPULTA KÖYHÄT HERÄSIVÄT TAISTELUUN SOSIALISMIA VASTAAN

    Taatusti sosialismia paremmin Halla-aho hoitaa

    köyhät, työttömät ja eläkeläiset taistelevat sosialisteja vastaan
    http://keskustelu.mvlehti.net/index.php?topic=42812.msg214856#msg214856

    Äänestä

Jospa jätetään taakse se aika, jolloin puheenjohtaja määräsi puolueessa kaiken. Pitää uskaltaa kuunnella äänestäjiä, ja kaikkia puolueessa toimijoita. Ei pidä lähteä diktatuurin tielle, vaan sopia asioista yhdessä.

Äänestä
  • Terhon ja Kankaanniemen kanssa on helppo sopia asioista.. Hallintarekisteri on vihdon maalissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


FUCKIFUUUC kirjoitti:

Jos käy niin että Terho vie voiton, niin miten aiotte reagoida Halla-ahon kannattajat?

Äänestäjä ei voi reagoida muuten kuin jaloillaan

1) Jättää äänestämättä
2) Äänestää jotain toista puoluetta
3) Jatkaa oman ehdokkaan äänestämistä jatkossakin, vaikka hän on eliitin orja
4) Vaihtaa ehdokasta puolueen sisällä ja toivoa ettei hänkin olisi takinpyörittäjä

Puoluejäsenillä on hieman enemmän vaihtoehtoja

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu