Uskontojen uhrien tuki Ry kykenee ehkä auttamaan joitakin ihmisiä jossain määrin rajallisesti.
Auttamisteeman varjollakin, kun toiminta perustuu jonkun asian/yhteisön/ihmisen/ihmisten mustamaalaamiseen, kuinka se voi koskaan lähestyä asiaa objektiivisesti? Sen rehellinen tutkiminen miten onnellisia monet ihmiset ovat tietyissä yhteisöissä veisi pohjan pois yhdistyksen toiminnalta. Siksi se ei voi tuoda rehellisesti/tasapuolisesti esiin kaikkea hyvää mitä yhteisö, jonka kimppuun se käy, tuottaa yhteiskunnalle, perheille, lapsille. UUT on näin ollen pakotettu epärehellisesti uutisoimaan pelkästään negatiivista informaatiota ja korostamaan sitä kaikin keinoin.
Se ei ole terveellistä kenellekään, ei edes UUT'n jäsenille tai työntekijöille. Ajatusten keskittäminen toisten parjaamiseen vaikuttaa hyvin negatiivisesti kenen tahansa psyykeen.
Sitten ovat ne lukemattomat ihmiset jotka sokeasti uskovat kaiken mitä heille syötetään. He myös kärsivät. Heistä tulee UUT'n viattomia uhreja. Kuinka UUT auttaa heitä?
On myös itsekseen ajattelevia fiksuja ihmisiä, jotka ottavat itse selvää asioista uskomatta sokeasti kaikkea mitä mediasta kuulee täi näkee. He onnistuvat väärästä propagandasta huolimatta hankkimaan luotettavaa tietoa ja säilyttämään tasapainon.
Millä UUT elää? Yleisen tiedon perusteella pääasiassa RAY'n tuella, joka nykyään on Veikkaus Oy'n STEA. Toiminnanjohtajan melko roima palkkakin tulee sieltä.
Googlatkaa "peliriippuvuus" otsikolla aihetta. Pian tajuatte, että laillistettu rahapeli aiheuttaa valtavia kärsimyksiä kautta maan yksilöille, perheille ja heidän lapsilleen. UUT usein vetoaa väitteeseen, että se on kärsivien lasten puolella. Miten UUT, sen toiminnanjohtaja, hallituksen pj. ja jäsenet aiotte auttaa niitä lukemattomia perheitä ja lapsia, jotka kärsivät peliriippuvaisuudesta? Ottamalla vastaan rahaa STEA'sta olette välillisesti mukana aiheuttamassa peliriippuvuuskärsimystä.
Auta uhreja
ystävällisyyttä
0
77
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11546Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras911460Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221031Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva191900Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2777- 103767
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42731Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29730- 7694
- 60683