Venäjä vs. isis

Venäjä on hieno, syvällinen ja sielukas maa. He ovat ortodokseja ja kunnon konservatiiveja, kannattavat perinteisiä arvoja ja ovat melkein veljiämme. Suomalaiset ovat saaneet paljon vaikutteita Venäjältä. Karjala on toiminut eri kulttuurien välittäjänä. Isisterroristit sen sijaan terrorisoivat kaikkea kansaa, pyrkivät koko maailman alistavaan kalifaattiin ja kiduttavat ja murhaavat viattomia ihmisiä jopa lapsiakin, pakottavat naiset pukeutumaan peittävästi mustiin käsineitä myöten. Ja sitten tällaiset terroristitko ovat parempia kuin kulttuurillisesti kiehtova ja rauhallinen Venäjä?
Leimataan kaikki maahanmuutonvastustajat, venäjämieliset, islamvastaiset, Natoa vastustavat Venäjäntrolleiksi, putinisteiksi, tiltuiksi ja maanpettureiksi tai 'isänmaallisiksi'. Kenen puolella seisot? Natolla ei ole muuta virkaa kuin olla Venäjää vastaan kaikista maailman maista. Pelkkä pakkomielle. Mitään moraalia siinä ei ole. Usan liittolainen Saudi-Arabiakin on helvetti naisille. Silti sitä ei vastusteta. Mitään Isiksen päänkatkomistouhua ja kidutusta ei vastusteta. Miksi Venäjää sitten vastustetaan, syynä on vain Usan omat valtaintressit ja pyrkimys maailman herruuteen ja kaiken luonnonvarojen ja energian riisto.
19374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Venäjä ei antanut meidän voittaa jääkiekon pronssia.

Äänestä

Venäjän omat Putin-jihadistit ovat propagandassaan ja terrorissaan samalla tasolla kuin Lähi-Idän maissa lapsia ja naisia teloittavat veljensäkin.

Äänestä

Ja Venäjän kanssa taloudelliseen tai sotilaalliseen liittoon haluavien maiden nimet ovat...

Missä jono? Missä halukkaat?

Kumma juttu, kun Venäjä on aloittajan mukaan niin puhtoinen kuin moskovalaisten betonielementtitalojenn rappukäytävät, jotka ovat täynnään ortodoksis-fasististen putinistien kusta ja paskaa.

Luulisi innostavan ja kiinnostavan. Mutta eipä vain halukkaita seiso Euraasian talousliiton tai sotilasliiton ovien takana.

Hämmentävä asia.

Äänestä
  • Jos sinua hämmentää politiikan teko, en yhtään ihmettele?
    Politiikkaa tehdään monilla asioilla, rahamaailman eliitti siellä ylimpänä pyrkii sanelemaan keiden kanssa ollaan kavereita, hallitukset ovat käsikassaria?

    Äänestä

  • Venäjän poliittinen johto on putinin mafian ortodoksis-fasistinen epäpyhä-allianssi.

    Putinin kellon hinta verrattuna Putinin viralliseen presidentin palkkaan, kertoo karulla tavalla huijauksen mittasuhteista ja rahasummista.

    Nyt Putin tarvitsee sotia, jotta kansa ei ryhdy vaatimaan tilintekoa.

    Mutta kansa on jo rakentamassa Venäjän historian uusinta giljotiinia, jonka terä on välähdellyt ilkeästi vallanpitäjien varkauksien ja salamurhien juovuttamiin silmiin.

    Äänestä

Kolmas tekijä on Yhdysvallat, joka voi olla maailmanrauhalle jopa pahempi uhka kuin Isis.

Äänestä
  • Venäjä terrorisoi oikein mielellään naapurimaitaan.

    Venäläisiin tapoihin näyttää kuuluvan läheisten ja myös pienempien naapurimaiden asukkaiden piekseminen, jotta venakkomiehet tuntisivat olevansa miehiä. Roistoja ne sellaiset ovat.

    Venäläiset desantitkin tappoivat ja raiskasivat suomalaisia puolustuskyvyttömiä lapsia, naisia ja vanhuksia Lapin syrjäkylillä.

    Äänestä

  • Isis on ennen kaikkea Yhdysvaltojen luomus, jonka annettiin syntyä USA:n Lähi-idässä harjoittaman hajota ja hallitse -strategian välineeksi.

    USA:lla on pitkät perinteet islamististen terroristiryhmien tukemisessa.
    Kaikki sai alkunsa kylmän sodan aikakaudella, jolloin USA ryhtyi pitämään poliittisesti ja sotilaallisesti aktiivista islamilaisuutta liittolaisenaan taistelussa Neuvostoliiton etupiiriä vastaan. 1970-luvulla USA käytti Muslimiveljeskuntaa Egyptissä estämään marxilaisen ideologian leviämisen arabimaihin.
    Päästäkseen eroon Pakistanin sosialistisesta presidentistä Zulfikar Ali Bhuttosta USA tuki avoimesti ääri-islamilaista Sarekat Islam -liikettä, jonka tavoitteena on islamilaisen valtion luominen Pakistaniin.
    1980-luvulla USA puolestaan koulutti Afganistanissa tuhansia taliban-sotilaita taistelemaan neuvostoliittolaisia vastaan. Joukossa oli Osama bin Laden, joka synnytti terroristiorganisaationsa al-Qaidan CIA:n tuella, ja kääntyi sitten järjestöineen USA:ta ja muita länsimaita vastaan tuhoisin seurauksin.
    Vuonna 2003 alkaneen Irakin sodan aikana USA taas tuki jihadistien kuolemanpartioita, jotka aiheuttivat iskuillaan sekasortoa irakilaisten keskuudessa ja heikensivät siten kantaväestön vastarintaa USA:ta kohtaan.
    Isisin tarina alkaa kahdentoista vuoden takaa: USA:n ja sen liittolaisten vuonna 2003 tekemä Irakin miehitys pani alulle radikaalien sunnimuslimiryhmien kasvun.
    Yhdysvallat tuhosi Saddam Husseinin aikaisen sunnimuslimien hallitseman valtakoneiston ja korvasi sen šiiamuslimien johtamalla hallinnolla.
    Yhdysvallat myös lakkautti Irakin sosialismin ja sulki tehtaita siinä toivossa, että markkinatalous puhkeaisi kukkaan, mikä johti valtavan työttömien miesten joukon syntymiseen sunnien asuttamilla alueilla.
    Myös sunnien yläluokka sai tuta miehityksen seuraukset: heidän varojaan takavarikoitiin ja he menettivät poliittisen vaikutusvaltansa.
    Amerikkalaisten toimenpiteet aiheuttivat sunnien ja šiiojen vastakkainasettelun kärjistymisen ja sunniväestön tyytymättömyyden räjähdysmäisen kasvun, joka johti sunnilaisen terroristijärjestön, Irakin al-Qaidan syntyyn vuosina 2003-2004.
    Vuonna 2006 järjestö muutti nimensä Irakin islamilaiseksi valtioksi (Isi).
    Vuonna 2010 Abu Bakr al-Baghdadin astuttua Isin johtoon ja järjestön levittäydyttyä Syyrian sisällissodan syttymisen jälkeen Syyriaan, Isi alkoi kasvaa kovalla vauhdilla. Vuonna 2013 al-Baghdadi lopulta yhdisti Irakin ja Syyrian järjestöt Isis-nimen alle.
    Yhdysvaltain asevoimien tiedusteluorganisaation DIA:n elokuussa 2012 laatiman raportin mukaan Syyrian konfliktin laajennuttua täydeksi sisällissodaksi USA asettui tietoisesti tukemaan Syyrian presidentti Bašar al-Assadia vastaan taistelevia kapinallisjärjestöjä (muun muassa myöhemmin Isikseksi yhdistyneitä ryhmiä), vaikka ennakoikin päätöksen johtavan terroristijärjestöjen muodostaman islamilaisen valtion syntymiseen.

    Raportin mukaan länsimaat, Qatar ja Turkki antoivat tukensa sille, että sunnimuslimien kapinallisjoukot ottaisivat Itä-Syyrian alueen hallintaansa. Näin eristettäisiin Syyrian presidentin al-Assadin hallinto ja muodostettaisiin vastavoima, eräänlainen kiila liikaa vahvistuneen šiialaisen Iranin kylkeen. DIA:n raportti jaettiin USA:ssa niin sisäministeriölle, asevoimien johdolle, kotimaan turvallisuusministeriölle kuin CIA:lle ja FBI:llekin.
    Isisin syntyä tuettiin myös taloudellisesti. USA:n varapresidentti Joe Biden myönsi jo viime vuonna, että Saudi-Arabia, Yhdistyneet arabiemiirikunnat, Qatar ja Turkki olivat tukeneet myöhemmin Isisiksi muuttuneita kapinallisjärjestöjä sadoilla miljoonilla dollareilla.
    Myös USA:n hallitus myönsi Syyrian kapinallisille satojen miljoonien dollareiden arvosta sotilastukea.
    Myös sattumalla on ollut osuutensa Isisin syntyyn. Samoin amerikkalaisten tekemillä virhearvioilla.
    USA:n puolustusministeriön arkiston sekä tiedusteluasiantuntijoiden mukaan suurin osa Isisin tulevista johtajista, mukaan lukien kalifi Abu Bakr al-Baghdadi, vietti vuosina 2003-2007 välillä aikaa Camp Buccan sotavankileirin kahdenkymmenenkuudentuhannen vangin joukossa.
    Kaikkein vaarallisimmiksi luokitellut jihadistit sijoitettiin rakennukseen numero kuusi. Sinne riitti väkeä niin paljon, ettei amerikkalaisten vartijoiden määrä riittänyt eristetyn rakennusalueen vartioimiseen. Valvonnasta ei tosin olisi ollut liiemmin hyötyäkään, koska vain ani harva amerikkalaisvartijoista osasi arabiaa.
    Näin sunnijihadistien ääriaines sai olla omissa oloissaan ja pitää toisilleen kursseja räjähteiden valmistamisesta, aseiden käytöstä ja itsemurhaiskujen tekemisestä. Suhteita luotiin ja tulevaisuuden suunnitelmia laadittiin.
    USA tuli näin käytännössä perustaneeksi terroristien koulutuskeskuksen.

    Äänestä

  • Onkohan suomalaisia lapsia ja naisia raiskaamilla ja tappaneilla venäläisdesanteilla vielä ne ansiomerkit, jotka heille myönnettiin "ansiokkaista sotilaallisista operaatioista vihollisten selän takana".

    Ovatkohan nuo venäläisbandiitit ylpeitä teoistaan, kuten nykyään ukrainalaisia lapsiaja naisia tappavat venäläisroistojoukot?

    Äänestä

  • VenäjäOnRoistoValtio kirjoitti:

    Venäjä terrorisoi oikein mielellään naapurimaitaan.

    Venäläisiin tapoihin näyttää kuuluvan läheisten ja myös pienempien naapurimaiden asukkaiden piekseminen, jotta venakkomiehet tuntisivat olevansa miehiä. Roistoja ne sellaiset ovat.

    Venäläiset desantitkin tappoivat ja raiskasivat suomalaisia puolustuskyvyttömiä lapsia, naisia ja vanhuksia Lapin syrjäkylillä.

    No se naapurin terrorisoiminen on vielä pientä.
    Kuin Maailmanlaajuinen mitä Usa tekee..

    Äänestä

  • Venäläinen trolli ei ymmärrä mitä Venäjä on tehnyt kaikissa naapurimaissaan. Ja tekee nytkin.

    Usa ei ole tappanut tai varastanut yhdessäkään niistä.

    Siksi Venäjää inhotaan kaikissa sem naapurimaissa, mutta ei Usaa.

    Äänestä

  • VenäjäOnRoistoValtio kirjoitti:

    Venäjä terrorisoi oikein mielellään naapurimaitaan.

    Venäläisiin tapoihin näyttää kuuluvan läheisten ja myös pienempien naapurimaiden asukkaiden piekseminen, jotta venakkomiehet tuntisivat olevansa miehiä. Roistoja ne sellaiset ovat.

    Venäläiset desantitkin tappoivat ja raiskasivat suomalaisia puolustuskyvyttömiä lapsia, naisia ja vanhuksia Lapin syrjäkylillä.

    En tiedä paljonko Venäjäläiset raiskannut Suomalaiset kyllä tiedä USA raiskasi 10000 Vietnami naisia

    Äänestä

Edesmennyt Ronald D. Asmus, entinen apulaisministerin sijainen Euroopan asioissa USA:n ulkoministeriössä, jolla oli keskeinen rooli NATO:n laajentumisessa, kirjoitti Britannian puolustusministeriön vuonna 2004 julkaisemassa ”Strategia Ukrainan integroimiseksi länteen” -raportissaan, että Lännen täytyy ”ankkuroida Turkki, Ukraina ja Mustanmeren alue osaksi yhteisöä ja aluetta, josta säteilee vakautta ja vaikutusvaltaa kauemmaksi itään ja etelään. Sen sijaan, että tämä alue nähdään nykyisen lännen kauimmaisena periferiana, meidän täytyy ajatella sitä strategisena akselinamme kun läntinen sotilasliitto laajenee, jotta pystyisimme heijastamaan vaikutusta ja valtaa etelämmäs kohti Suurta Lähi-itää.”

Pikku vihjaus, liityen Venäjän toimiin Krimillä.

Äänestä
  • Niin Venäjä miehittää laittomasti Krimiä asejoukkioillaan.

    Mikään muu maa kuin Venäjä ei myöskään miehitä laittomasti muitakaan Ukrainan alueita eikä tapa sen asukkaita, jotka yrittävät selvitä hengissä Venäjän masinoimista järkettömistä terroriteoista.

    Venäjä on rikollinen. Tuetko sinä rikollisia tekoja?

    Äänestä

  • VenäjäOnRikollinen kirjoitti:

    Niin Venäjä miehittää laittomasti Krimiä asejoukkioillaan.

    Mikään muu maa kuin Venäjä ei myöskään miehitä laittomasti muitakaan Ukrainan alueita eikä tapa sen asukkaita, jotka yrittävät selvitä hengissä Venäjän masinoimista järkettömistä terroriteoista.

    Venäjä on rikollinen. Tuetko sinä rikollisia tekoja?

    Itä-Ukrainan+venäläisväestö+riemastui+Krimin+tapauksesta+ja+nousi+kapinaan+Kiovan+vallankaappaushallitusta+vastaan.+He+saivat+jonkin+verran+tukea+Venäjältä,+joskaan+Krimin+kaltaista+operaatiota+ei+suoritettu,+vaikka+etnisten+venäläisten+dominoimilla+alueilla+on+valtaosa+Ukrainan+kaasusta+ja+öljystä.+Amerikkalaisten+asettama+ja+tukema+Kiovan+hallitus+pyrki+kaikin+tavoin+valtaamaan+nuö+öly-+ja+kaasuvarat+takaisin,+sillä+amerikkalaiset+olivat+jo+istuttaneet+varapresidentti+Joe+Bidenin+pojan+Ukrainan+suurimman+energiayhtiön+kakkosjohtajan+jakkaralle.Itä-Ukraina+vajosi+nopeasti+sisällissotaan,+vaikka+Krimin+operaatiossa+ei+kuollut+yhtä+ainoaa+henkilöä.+Taistelut+ja+kahinat+jatkuivat,+ja+kun+Ukrainan+vallankaappaushallinnon+joukot+eivät+kyenneet+ratkaisemaan+tilannetta+aseellisesti,+Yhdysvallat+ryhtyi+vaatimaan+taloudellista+sodankäyntiä+Venäjää+vastaan.+Erityisen+ankarasti+se+vaati+EU-maita+käymään+taloussotaan+Venäjää+vastaan,+vaikka+se+olisikin+kohtalokasta+EU:n+taloudelle.+Samaan+aikaan+tammikuusta+toukokuuhun+2014+Yhdysvallat+itse+kasvatti+kauppaansa+Venäjän+kanssa+kokonaiset+16%.+Yhdysvallat+pyrkii+kuitenkin+tuhoamaan+SEKÄ+Venäjän+ETTÄ+EU:n,+sen+kaksi+kovinta+kilpailijaa,+kauppasodalla+ja+Ukrainan+sodalla.+Toistaiseksi+se+ei+ole+onnistunut+vetämään+kumpaakaan+avoimeen+sotaan+keskenään.

    Äänestä

  • Mitkä maat ovat tunnustaneet Venäjän laittomat toimet Georgiassa ja Ukrainassa lailliseksi?

    Nimilista, kiitos.

    Äänestä

Sanotaan niin että miljoona kertaa ennemmin haluan että maamme olisi Venäjän osana, kuin että täällä olisi kalifaatti. Siis jos pakko olisi jompikumpi valita. Entä mitä mieltä te olette?

Äänestä

venäjä on tosiaan sodassa isis terroristijärjestön kanssa, aika ilkeä vastus, raakuus raakuutta vastaan..

Äänestä

Venäjä on ok valtio kun sitä ei johda sotarikolliset, vaan tavallinen sivistynyt demokraatinen venäläinen älymystö.
Tämän hetkinen rikollissyndikaatti joka raiskaa ja murhaa omaa kansaa on kremlin kääpiön aikaansaama, venäjällä olisi kaikki hyvi, he urheilisivat ja kävisivät kulttuurisissa euroopan sivistysvaltioissa jos kremlin sotakoneistoa ei olisi. mutta kansa on hallinnon orja juuri nyt.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Rfi kirjoitti:

Venäjä on hieno, syvällinen ja sielukas maa. He ovat ortodokseja ja kunnon konservatiiveja, kannattavat perinteisiä arvoja ja ovat melkein veljiämme. Suomalaiset ovat saaneet paljon vaikutteita Venäjältä. Karjala on toiminut eri kulttuurien välittäjänä. Isisterroristit sen sijaan terrorisoivat kaikkea kansaa, pyrkivät koko maailman alistavaan kalifaattiin ja kiduttavat ja murhaavat viattomia ihmisiä jopa lapsiakin, pakottavat naiset pukeutumaan peittävästi mustiin käsineitä myöten. Ja sitten tällaiset terroristitko ovat parempia kuin kulttuurillisesti kiehtova ja rauhallinen Venäjä?
Leimataan kaikki maahanmuutonvastustajat, venäjämieliset, islamvastaiset, Natoa vastustavat Venäjäntrolleiksi, putinisteiksi, tiltuiksi ja maanpettureiksi tai 'isänmaallisiksi'. Kenen puolella seisot? Natolla ei ole muuta virkaa kuin olla Venäjää vastaan kaikista maailman maista. Pelkkä pakkomielle. Mitään moraalia siinä ei ole. Usan liittolainen Saudi-Arabiakin on helvetti naisille. Silti sitä ei vastusteta. Mitään Isiksen päänkatkomistouhua ja kidutusta ei vastusteta. Miksi Venäjää sitten vastustetaan, syynä on vain Usan omat valtaintressit ja pyrkimys maailman herruuteen ja kaiken luonnonvarojen ja energian riisto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu