Presidentin vaalit on sitten käyty

Vihreillä, kommareilla eikä demukoilla ole enää mitään mahdollisuuksia valtion päämieheksi.
13166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

PerusSuomalaisista kyllä löytyisi useitakin kovia vastuksia, mutta antaa Salen kuitenkin hoidella jo tutuksi tullutta virkaansa.
.
Ja onhan meillä edustavannäköinen Jenni, jota ei sovi tästä kokonaisuudesta unohtaa.

Äänestä

Paavo Lipponen koki viime vaaleissa perusteellisen nöyryytyksen, kuka demari haluaa vastaavan kokemuksen tulevissa vaaleissa.

Äänestä
  • Eikä "reikämiehet" (vihreät) enää pysty hypettämään vaalilupauksillaan ja sateenkaarilipuillaan enää näissä vaaleissa edustajiaan voittoon.
    .
    Se on jo vanhanaikaista ja ohi mennyttä.

    Äänestä

  • Ei demari, mutta Matti Vanhaselle ennustan lipposmaista lopputulosta näissä pressanvaaleissa. Kepun kannattajistakin todella iso osa tulee äänestämään Niinistöä.

    Äänestä

..ei se niin mene, valitettavasti.
Heinäluomalla mahdollisuudet presidentiksi. Kokoomus on ajanut palkansaajien vastaista politiikkaa.
Koiviston hautajaisista levisi jonkinlaista demari hurmosta.
Heinäluoma on varmasti loppupeleissä kiistelemässä TV:ssä jossakin väittelyssä Niinistön kanssa.
Niinistö on hyvä presidentti. Ja idea olla ylipuoluerajojen hyvä idea. Mutta tuhansia keittäjiä, poliiseja ja sairaanhoitajia, opettajia jne. harmittaa palkansaajiin kohdistunut vaino, Sipilän hallitukselta . SE voi vaikuttaa hyvinkin protesti äänestämisenä.
Heinäluoma on todennäkööinen presidentti, muttta Haavisto voi olla myös edellä,mainitusta syystä...

Äänestä
  • Hieno juttu, että Sauli Niinistö ilmoitti aikeensa toiselle kaudelle. Nyt tietää jo vuotta ennen ketä äänestää, ei tarvitse siihen enää selvennyksiä. En viitsi julkaista ajatustani, mutta Niinistön ehdokkuudessa on yksi pointi ylitse muiden, sillä se estää kaikkein epätoivotumman pääsyn valtaan.

    Äänestä

  • Ei Haavistosta ole presidentiksi.

    Äänestä

Tuon ikäinen kyllä pystyy hoitamaan Suomen Presidentin toimen, koska muuthan ne asiat laittaa paperille mitää pitää puheissa lukea.

Ihan liikaa on näitä entisiä Presidenttejä eläkeläisinä viemässä veronmaksajien rahoja

Jos Ninni ja Homo Pekka on taas vastakkain toisella kierroksella, en mene äänestämään.

Jotain Demariehdokasta voisin toisella kierroksella äänestääkin

Äänestä

Peli ei ole vielä ollenkaan pelattu! Itsekin jännitän kovasti kuka on seuraava presidenttimme. Onko se Janitskin vai onko se Putin?
No hyviä vaihtoehtoja toki molemmat!

Äänestä

Hieno veto, nimittäin matto kilpailijoiden alta. No ei niitä homo-Pekkoja kukaan kaipaakaan.

Äänestä
  • Kaikkein hienoin veto on se, että Niinistö ei lähde ehdokkaaksi mädättäjäpuolueen kokoomuksden listoilta, vaan järjestelee vaalikoneistonsa muuta kautta.

    Äänestä


Loistavaa että sauli jatkaa,, nämä muut ehdokkaat ois suuri häpeä Suomelle,,, maalimalla,,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kyllä-se-siitä kirjoitti:

Vihreillä, kommareilla eikä demukoilla ole enää mitään mahdollisuuksia valtion päämieheksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu