risteävän tien reuna

sakotettu

mistä mitataan oikeasti risteävän tien reuna, jossa on parkkiruudut molemmilla kaduilla. katukivetyksen reunasta, missä ei kuitenkaan autolla voi eikä saa ajaa?
vai parkkiruudun reunasta mistä tie varsinaisesti alkaa?
tuossa on nimittäin aikamoinen ero kummasta mitataan, että se vaadittava 5m risteävään tiehen parkkeeratessa täyttyy

15

781

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dippadaadappadii

      Eikös tuon P-merkin selityksestä käy selvästi ilmi, että maalattu ruutu on ajorataa?

      Merkillä osoitetaan ajoradan ulkopuolella olevaa tai ajoradasta tiemerkinnöin erotettua aluetta, joka on varattu ajoneuvojen pysäköintiin. Pysäköintiä koskevat rajoitukset on ilmaistava lisäkilvellä.

    • Suunnilleen_näin

      Tieliikennelaki 27§: ...Pysäyttäminen ja pysäköinti on kielletty:
      ...
      2) risteyksessä ja viittä metriä lähempänä risteävän ajoradan lähintä reunaa tai sen ajateltua jatkoa ajoradalla;...

      2§: Tieliikennelainsäädännössä tarkoitetaan:
      ...
      2) ajoradalla ajoneuvoliikenteelle tarkoitettua, yhden tai useamman ajokaistan käsittävää tien osaa, pyörätietä lukuun ottamatta;...

      Siitä päättelemään. Maantiellä tilanne on selkeä. Risteyksessä (jos tiellä muuten saa pysäköidä) pysäköinti on kielletty viittä metriä lähempänä sitä kohtaa, jossa on sivutien reunaviiva tai sen ajateltu jatke.

      Kaupungissa kiellettyä aluetta voidaan mitata joko poikkikadun reunakiveen/sen jatkeeseen, tai sitten sinne poikkikadulle pysäköityjen autojen kadun puoleiseen kylkeen. Ero on aikamoinen, kun auton leveys on luokkaa 2 metriä. Teki parkkipirkko kummin tahansa, siitä voi vain valittaa. He noudattavat kuntakohtaisia ohjeitaan.

      • nöf.nöf

        Merkittykin parkkipaikkajono ei siirrä ajoradan reunaa. P-paikkajono on osa ajorataa ja ajoneuvoliikenteelle tarkoitettu.
        Ei milloinkaan lasketa pysäköityjen autojen ajoradan keskiviivan puoleisesta kyljestä.


      • opettele.lukemaan
        nöf.nöf kirjoitti:

        Merkittykin parkkipaikkajono ei siirrä ajoradan reunaa. P-paikkajono on osa ajorataa ja ajoneuvoliikenteelle tarkoitettu.
        Ei milloinkaan lasketa pysäköityjen autojen ajoradan keskiviivan puoleisesta kyljestä.

        Parkkipaikka siirtää ajoradan reunaa, koska parkipaikka ei ole ajorataa.
        Ei lasketa mistään pysäköityjen autojen kyljistä, vaan katumerkinnöistä.


      • opettele.lukemaan kirjoitti:

        Parkkipaikka siirtää ajoradan reunaa, koska parkipaikka ei ole ajorataa.
        Ei lasketa mistään pysäköityjen autojen kyljistä, vaan katumerkinnöistä.

        Pysäköintialue on yhtenäisellä valkoisella viivalla *ajoradasta* erotettu alue. Joten jos se jatkuu risteykseen asti, niin sitten pysäköintialueen reunasta pitäisi mitata.

        Tosin, eipä tuon pitäisi yleensä risteykseen asti jatkua. Jos ennen risteystä on yhtään pysäköintialueeseen kuulumatonta aluetta, niin sitten mitataan katukivetyksen reunasta.


    • Rela_x

      Jos pysäköintipaikka on osoitettu maalatuilla ruuduilla, ruudun sisään pysäköity ajoneuvo ei voi olla väärin sijoitettu. Ruudut osoittavat käytettävät pysäköintipaikat ja sääntöjen mukaan ruudun ulkopuolelle ei saa pysäköidä, edes osittain.

      • jkhjnj

        Siitähän ei ollut kyse.


      • jkhjnj

        Sori, luin liian nopiaan ja käsitin ensin väärin. Olet oikeassa.


    • tättärääpippijuu

      Kerrohan, missä oikeasti on tuollainen järjestely, että parkkiruutuja on noin maalattu. Tuskin missään.

    • KummiaJuttuja

      P-merkillä merkityt ja katuun maalatut parkkiruudut EIVÄT OLE osa ajorataa. Sen vuoksi niitä voi olla risteyksissäkin, esimerkiksi Helsingissä niitä on maalattu T-risteyksiin. Jossain paikoissa niitä on alle 5 metrin etäisyydellä suojatiestä. Soitin asiasta kerran Helsingin kaupungin rakennusvirsatoon, ja näin minulle kerrottiin. Toisin sanoen parkkiruutu ei ikäänkuin ole risteysalueella, vaikka siltä näyttää. Ilmeisesti myös lähelle suojatietä parkkiruutuun pysäköidyn auton voi ohittaa pysähtymättä, koska se ei ole ajoradalla, vaikka tämä vaarallista onkin.

      • 5435

        ... tai peittää näkyvyyden suojatielle.


      • tättärääpippijuu.kumma

        Pysäyttäminen ja pysäköinti on kielletty:
        1) jalkakäytävällä, suojatiellä, pyörätiellä ja pyörätien jatkeella sekä viiden metrin matkalla ennen suojatietä, risteävää pyörätietä tai pyörätien jatketta; (24.6.2010/624)

        Ei tuossa sanota, että pysäköinti ajoradalla on kielletty, vaan yksinkertaisesti se on kielletty, on maalattua ruutua tahi ei.


      • Merkintä_ratkaisee
        tättärääpippijuu.kumma kirjoitti:

        Pysäyttäminen ja pysäköinti on kielletty:
        1) jalkakäytävällä, suojatiellä, pyörätiellä ja pyörätien jatkeella sekä viiden metrin matkalla ennen suojatietä, risteävää pyörätietä tai pyörätien jatketta; (24.6.2010/624)

        Ei tuossa sanota, että pysäköinti ajoradalla on kielletty, vaan yksinkertaisesti se on kielletty, on maalattua ruutua tahi ei.

        Näinhän se sääntö sanoo, mutta Tieliikennelain neljäs pykälä kuuluu seuraavasti:

        "Tienkäyttäjän on ensisijaisesti noudatettava poliisimiehen ja muun liikenteen ohjaajan antamaa merkkiä tai ohjetta. Liikenteen ohjauslaitteella annettua ohjetta on noudatettava, vaikka se edellyttäisi poikkeamista liikennesäännöstä. Jos liikennettä ohjataan liikennevaloin, valo-opastetta on noudatettava muulla ohjauslaitteella annetusta ohjeesta huolimatta."

        Ristiriidan sattuessa hierarkia vahvimmasta heikoimpaan on siis:
        1. Liikenteen ohjaaja tai poliisi
        2. Liikennevalot
        3. Liikenteen ohjauslaite
        4. Liikennesääntö

        Eli kun pysäköintipaikka on merkitty liikennemerkillä ja maalauksella, siihen saa pysäköidä yleissäännöstä huolimatta.


    • Anonyymi

      Mikä ammatti saako ajaa vai ei.
      Ajattelu yhtälö Tien oikea reuna ajoneuvon kuljettaja, ajaako ihan tien oikeaa reunaa vai hieman keskemmällä, muut kulkijat samalla puolella havanointi.
      Parkki ruutu yhtälö hieman kauempaa kun saa kääntää on helpompi tehdä hätä katsastus ruudun väliin korjaus.

      • Anonyymi

        Hehehe johan taas vitsin murjaisit 😂 Pysäköimällä hyväksytehdot 💪


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      404
      3058
    2. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      1
      2279
    3. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      61
      2219
    4. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      17
      1897
    5. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      168
      1419
    6. Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue

      "Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel
      Maailman menoa
      3
      1287
    7. Sukupuolen merkitys elämässäsi?

      Jäin tuossa toista ketjua lukiessani miettimään seuraavaa ... Kuinka paljon koet sukupuolesi vaikuttavan/vaikuttaneen el
      Sinkut
      201
      1089
    8. Kyllä minua hävettää nainen tämä tilanne

      niin kuin se teki silloin aiemminkin. Monellakin tasolla ei minulta sopivaa. Herätät minussa vain niin vahvoja tunteita,
      Ikävä
      38
      904
    9. Iltalehden evästeasetukset

      No nyt pomppas! Avasin Iltalehden sivut ja niin kuin silloin tällöin sattuu, sivusto kysyi evästeasetuksia, joihin ylee
      Maailman menoa
      100
      860
    10. Sun seurassa oli turvallinen olo

      Yhteisiä vietettyjä aikoja muistelen. Yllätit mut kerran tavalla josta tulin äärettömän onnelliseksi 😘 Olkoon tämä nais
      Ikävä
      38
      832
    Aihe