kumpi puu olisi parempi, kasvaisi nopeammin ja olisi tuuheampi, ja helppohoitoinen, eikä vaatisi hirveästi hoitoa? Maa on aika kivinen, isoja kiviä kuopan pohjalla, ettei se haittaisi paljon ?
Tarvittaisiin näkösuojaa, kumpi antaa paremmin ja nopeammin?
Tarvittaisiin näkösuojaa, kumpi antaa paremmin ja nopeammin?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Omenapuu. Puuta ei pidä istuttaa kivien päälle, juuret paleltuvat. Kirsikkapuuhun tulee monesti versotautia, harsuuntuu. Omenapuun voi antaa kasvaa vapaasti, ei tarvitse mitenkään leikellä. Vaan kyllä puitten kasvaminen kestää vuosia.
ei kaikkia kiviä saada millään nostettua sieltä kuopan alta ja reunoilta pois, koko maa on kai melko kivikkoista. No ihan iso kuoppa kuitenkin on nyt.Menestyykö sitten ollenkaan?
Jos kuopan syvyys on sellainen 80 cm:ä kai se siinä menee.
Voihan sinne kivien väliin perustaessa tunkea kompostia ja lahoavaa oksaa ja lantaa ja multa, ja tehdä runsaan istutuskumpareen permakumttuurin tyyliin, ja eivät heti puun juuret iske kiveen. Ei lie sitten seisovan veden ongelmaa keväällä lumen sulaessa, kun on kivilohkareita syvällä.
Mitä näkösuojaan tulee riipuu ihan puun lajikkeesta, miten hyvin sitä näkösuojas tulee. On kookkaiksi kasvavia ja pieniksi jääviä omppupuiden lajikkeita, samoin kirsikkapuita- osa suorastaan pensaskirsikoita.
Meille istutettiin 10 vuotta sitten omenapuun Lepaan Liereä n 1,7 m korkea jo kukkiva taimi. Puu on edelleen korkeudeltaan samaa luokkaa mutta haaraoksaisempi, kun rusakko muotoleikkasi sen seuraavana talvena. Uusia kukkia ei ole näkynyt. Kevättalveksi puuta on talvisuojattu, mutta uusia rusakon iskujakin on tullut..
9 vuotta sitten saman korkuisena istutettu pensaskirsikka on nyt yli 2-metrinen ja kotimainen vuotta myöhemmin istutettu kirsikkapuu (ilmeisesti Arttulan) yli 3-metrinen monihaarainen, vieressä juuriversopoikasia. Kerran sitä on jo lyhennysleikattu. Molemmat kirsikkalajit ovat antaneet satoa jo 4 vuotta.
Kyllä tuo kirsikkapuu on näistä kokeilemistani vaihtoehdoista paras näkösuoja,, hyvin koristeellinen kukkiessaan ja muulloinkin, hieman riippuvat oksat ja kiiltävät lehdet. Ei tarvitse kätkeä pienenäkään verkkoviritykseen ahneiden rusakoiden ja muiden vuoksi
Siis suosittelen kirsikkapuuta näkösuojaksi. Selitä myyjälle kokotoiveesi ja valitse itsepölytteinen lajike, jos hankit vain yhden puun.
Riippuu millä vyöhykkeellä asuu. Itsellä kirsikkaluumu Pietarin lahja nimeltään. Nopeakasvuinen, itsepölytteinen, rento-oksainen, ei välttämättä vaadi leikkauksia, vaatimaton maaperän suhteen. Näkösuojaksi ei mistään hedelmäpuusta taida olla.
Vaan kirsikkapuuhun iskee helposti versotauti, joka kuihduttaa puuta ja pilaa ulkonäön. Omenapuusta voi myös joskus saada satoa. Kirsikoilla on ottajia, varikset, harakat ja rastaat.
Niin kirvojen mahdolliseen esiintymiseen täytyy varsinkin alkukesästä varautua sekä omppupuiden että kirsikkapuiden osalta. Meillä kirsikoiden lähellä sattuu kasvamaan orapihlajaa ja koivuja, ja niihin kirvat mieluisimmin menevät. Miedolla mäntysuopaliuoksella ruiskuttaen kirvat saa pois. Joskus kirsikkapuissa on tavallisten vihreiden sijaan mustia kirvoja, ne yhtä helppo häätää pois.
Kirsikan versotauti on sienitauti ja enemmin kosteiden paikkojen ongelma. Eipä ole näkynyt meillä, vaikka maa on aika tiivistä ja paljon puskaa lähellä. Aloittajan omassa istutuspaikassa ei taida olla liikakosteus ongelmana.