Moikka. Oon nuori naisen alku ja mulla olis ongelma johon tarvisin pikkasen apua. Elikkäs oon tosi yksinäinen koulussa ja mulla ei ole kavereita. Sen lisäksi olen todennut ITSE ITSELLENI lievää masennusta sekä ahdistusta (oireiden ja nettitestien perusteella) ja minulla ei ole siis ei sitten yhtään itseluottamusta. En ole tyytyväinen itseeni ja tunnen itseni huonommaksi kuin muut monessa asiassa. Lisäksi olen vähän ihastunut poikaan jota en oikeastaan tunne. Tiedän vain hänen nimen ja katselemme molemmat välillä toisiamme. Mutta se siitä saisinko teiltä apua mun itsetunto ongelmaan ja ahdistukseen sekä voisinko tehdä jotain. Olen tän asian kanssa ihan yksin ja en halua kertoa tästä kenellekkään. Ja mulla ahdistaa isot porukat, kova melu ja jos joku on niinkö oikeesti lähellä tai jos joku ärsyttää mua. Kiitos jos jaksoitte lukea ja jos vastaatte!
Vastaukset 1
- Johanna37
Usko vaan mutta niin kaikki nuoret tuntee ettei ole niin hyvä kuin muut, toiset vaan osaa peittää sen hyvin!
Itsetunto-ongelmat helpottuvat ainakin hiukan kun haet onnistumiskokemuksia, ihan mistä vain, kunhan koet että minä osaan, sain tuon tehdyksi, minä pärjään, jne.
Tuo ettet oikein siedä isoja joukkoja ja melua, viittais erityisherkkyyteen. Ei se mikään sairaus ole, mutta jotkut vaan ovat herkempiä kuin toiset. Erityisherkät tuntevat monet asiat, äänet, kaikki ympärillä olevat asiat voimakkaammin kuin muut.
Ahdistukseen auttaa, kun yrität vähentää stressiä. Ahdistus syntyy kun ihmiselle kasaantuu voimiin nähden liikaa paineita ja vaatimuksia. Jos olet herkkä, reagoit pienempiinkiin asioihin stressaamalla itseäsi, ja mielesi reagoi ahdistumalla.
Kaikkea hyvää sinulle!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 901399
- 47811
Sinisilmäiselle tutulle miehelle
Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit66735- 91730
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde66700- 20679
Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön
Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o148660- 53618
- 51602
- 47601