Panadol reseptin kanssa kotiin

11153
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Nykyään on niin kova kiire laittaa kotiin.
Vaikea sanoa mitään tuohon .
Olisihan niiden pitänyt tarkistaa tuo tilanne. Pitää yön yli ja eikä laskea kotiin.
Itselläkin on ollut kovia kipuja rinnassa ja olen laittanut ne närästykseen piikkiin. En ilkeä lähtee valittamaan tk:n.
Olen myös nähdyt oikean sydänkohtauksen ja siinäkin oli arpomista läheisillä, onko se oikea vai väärä kun taju ei mennyt. Mutta kynä hiki otsalla ja "harmaat" kasvot laittoivat tilaamaan lanssin. Hen.kunta ammattimaista ja osaavaa. Huomasivat heti, että tilanne päällä ja äkkiä ensihoito ja pillit päällä sairaalaan.

Äänestä

Turha lähteä käymään oikeutta "valtiota" vastaan kun onnistumisen mahdollisuudet ovat nolla. Jutussa kerrotaan ihan suoraan että asiakirjoja voidaan muuttaa jälkikäteen, jotta asiat saadaan näyttämään miltä halutaan, maan tapa.

Äänestä
  • Jutun kirjoittaneen toimittajan ammattitaito on taas perseestä. Ei syyttäjän päätöksestä voi valittaa. Syyttäjällä on tietysti esimiehensä, valtakunnansyyttäjä, sekä on myös Eduskunnan oikeusasiamies, joille voi kannella. Jos päätös ei siitä huolimatta muutu, niin omalla kustannuksellaan voi nostaa syytteen. Silloin kuitenkin joutuu maksamaan niin omat, kuin voittajankin kulut, jos tulee oikeudenkäynnissä tappio.

    Äänestä

Kauheelta tuntuu , arpapeliä saako hoitoa ja vielä oikeaa sellaista , ihmisillä ei ole enää mitään arvoa , raha on tärkein . Mitä omainenkaan voi tehdä sairaan puolesta kun seinä tulee vastaan joka paikasta , neuvoton ja syyllinen olo . Hirveä paikka omaiselle yrittää elvyttää ja kuolema korjas vaikka oli tullut juuri lääkäristä .

Äänestä

>>kirjoitaan Panadol kipun, jos ei helpottu hakeudu oml:lle jatko selvitelun>>
mita, mita, mita sina sanoa..

tämä siis kaiketi syy, ettei syytteitä nostettu!

Äänestä

Lääkärit tappavat köyhälistöä järjestelmällisesti.
Tämä on nähty erityisesti vammaisten kohtelussa.
Järjestöaktiivien kertomaa...

Äänestä

Minulla puhkesi aivovaltimon pullistuma ja sain 5vuorokautta sairaslomaa ja kipulääkereseptin.
Kaksipäivää myöhemmin se puhkesi uudestaan ja pääsin elävänä oikeaan hoitoon mutta koskaan en enää tervettä päivää näe.

Terveisiä silloisen helsingin pihlajiston terveysaseman huoralle
joka teki diagnoosin heti pöytänsä takaa istuen potilaan tullessa huoneeseen.
Ja joka raukkamaisesti jälkeenpäin vetäytyi vastuusta todeten:
-Kyllä sulla oli niska kipeä.
-Sattumalta sait aivoverenvuodon sitten parin päivän päästä.

Äänestä
  • Otan osaa!

    Myös itse olen saanut mielestäni kyseenalaista "hoitoa", mutta ongelmani ovat mitättömiä tuohon verrattuna.

    Mielestäni olisi reilua, että lääkäri osaisi suomen kieltä, mm. tämä tulee mieleen kokemuksistani.

    Äänestä

70-vuotias toimi tuossa tilanteessa kuten nykyään ohjeissa lukee ja sai siitä huolimatta passituksen kotiin kuolemaan. Tutkimukset on tehty välinpitämättömästi tai ehkä verorahat eivät riitä kuin kehitysmaatasoisiin tutkimuksiin sekä hoitohenkilökunnan ja lääkäreiden palkkoihin.

Äänestä
  • Eikä siinä sotekaan auta koska Sipilän hallitus tavoittelee 3 miljardin säästöjä terveydenhuollosta joten raameissa on pysyttävä myös yksityisellä puolella jos saavat hoitaakseen valtion verorahoilla hoidettavia asiakkaita. Valtio mmäärää taksan millä potilas hoidetaan jatkossakin.

    Äänestä

Ihmeen kauan ne kuitenkin viivyttää tuota lähtöä, kun fasistiporvarien hallituskin sylkee vain tuollaisten vanhusten päälle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


zxdcf kirjoitti:

Potilas kuoli kotiin passitettuna. http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201705302200140744_u0.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu