ja ihan ilman Sipilän sotea joka tulee nostamaan sotekustannuksia kun ykistyiset terveysfirmat pääsevät rahastamaan ihmisten sairauksilla. Mehiläinen, Terveystalo, Attendo siirtävät voittonsa ulkomaisiin veroparatiiseihin.
Terveyskustannukset laskivat
xdkgzs
689
1Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tässä linkki asiaan eli tomintaa järkevöittämällä tulos paranee. http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/yllatystulos-suurten-kaupunkien-terveysmenot-ovat-pienentyneet-enemman-kuin-koskaan-2000-luvulla/6453386
Ja vielä: MISTÄ ne 3 mrd:n SÄÄSTÖT muka tulevat, joita muka lupailtiin,,,,???
Kyllähän kunnille koituvat maksut alenevat, jos nostetaan asiakasmaksuja, alennetaan hoitotasoa ja vaikeutetaan hoidon saatavuutta.
Ei tässä oikeasti ole mitään säästetty, eikä ole toimintaa järkevöitetty.
Sama tapahtuu vaikka yksityiset firmat pääsevät rahastamaan ihmisten sairauksilla joten älä luule luuta lihaksi.
Laskevat koska mm. pieneläkeläisillä ei ole varaa joutua sairaalahoitoon. (700,- eläke/41,- hoitopäivämaksu)
Sipilän fasistihallituksella on tappamisen meininki!
Te jotka olette vielä hengissä muistakaa tämä kaikissa tulevissa vaaleissa.
Uutisessahan kerrottiin myös mistä säästöt johtuivat; ikäihmisten tarvitsemien laitospaikkojen vähentämisestä. Ts. hölmöläisten hommasta on jälleen kyse.
Nyt voi tulla hieman säästöä mutta ans' kattoo kun kuluu muutamat vuodet niin pikkusäästöt muuttuvat moninkertaisiksi kustannuksiksi kun ei osattu, tiedetty ja taidettu ajatella mitä siitä seuraa kun iäkkäät ihmiset hortoilevat kotona ja muuallakin aiheuttaen kaikenlaista vahinkoa. Milloin pientä, milloin todella suurta, sekä itselleen että kanssakulkijoilleenkin kun pahasti sattuu.