Lapua ostamahan Menkijärven lentokenttä alueen. Montako sataatuhatta on maksettu Rengonharjusta? Nyt 260 000€ olis Menkijärven kentän hinta. Olis kaikkia, kiitorataa kaksi ja rakennusta, järvenrantaa. Alajärven kaupunki nyt ns. bulvaaniksi, heillä on ns. etuosto-oikeus. Ja Lapua maksaa vaikka sen 300 000€ alueesta, Alajärvelle bulvaanista olemisesta 50 000€. Kokonaissumma 350 000 €. Hullummipiakin kauppoja kunta on tehnyt, ja olis Lapuallakin oma lentokenttä, leirikeskus ym. Nyt puupäät asialle!
Nyt kunnan puupäät!
Kaupoolle
8263
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tällainen kaukonäköisyys päättäjiltä puuttu täysin. Tässä olisi tulevisuuden mahdollisuuksia vaikka toisille jakaa. Mutta mutta tämä meidän, pieni porukka joka todellisuudessa määrää kaikesta, eivät ymmärä omaa napaa kauvemmas. Mutta kyllä löytyy rahaa kun saa olla päällepäsmärinä vaikka KOVERON RISTYKSEN RAHOITUKSESSA, MAAKAUPOISTA PUHUMATTAKAAN, SAHA INVESTOINNIT ? Tämä ei olisi paljoa tehnyt näisvelois, mitä nyt on saatu aikaan. Saatais helpotta kuntaliitos neuvotteluis, olishan meillä jotain mitä toisella ei ole. Joka tapaukses tuhannen taalan mahdollisuudet ja pienellä rahalla, kun sitä tuntuu oleva, saatai jopa tuoda uusia mahdollisuuksia. Annetaa uusille ajatuksille, tekijöille tilaa ja toimintojen kehittäjille mahdollisuuksia.
Mitä ihmettä Lapua tekis pienellä korpikentällä? Saattais olla melko typerä kauppa.
Mitä nyt yhdestä lentokentästä, järvenrantaa ja valmis leirialue rakennuksineen. Se olis.
Menkijärvi on pohjavesialuetta johon rakentaminen yms toiminta on tosi haastavaa ja lisäksi se on keskellä korpea.
------------------''------------
Päättäjille pitää ostaa kummisaappat kunnan puolesta, niin vois käydä täälaisiakin kohteita kattomas. Ei tuala olisi niitä tarvinnu olis päässyt autolla porraspäähän asti. Jos vielä on jotain tehtävissä, kannattais lopuksi valtuuston kokoukses 5.6. 2017 vaikka kysyä uuden valtuuston mielipidettä. Tulis aito tuntu uusille valtuutetuille mihin toimihin ovat lähteneet, ensinmäinen kosketus asioista johon joutuu tuomaan oman näkenyksen ja jopa perustelemaan , miksi näin eikä vaan näin.
Joko kunnan puupäät ilmottelee pian mitä kukin valittu tulee tekemään.
Saatte myös Lakeuden Ristin ja Prisman sopivasti.