Mikä on Helluntaikirkon Paimen-lehti?

Paimen

Onko se Helluntaikirkon sisäinen propagandalehti "Sisäinen Paimen"? Joskus ennen Ristin Voitto julkaisi "Hyvä Paimen" -lastenlehteä. Siinä oli hienoja kuvia ja jännittäviä kertomuksia. Sitä ei enää ole, eikä Ristin Voitto -kustantajaa eikä Vapaa Ulkolähetys -järjestöäkään.

Mutta mitä varten on tuo sisäinen propagandalehti?

6

966

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paimenpoikaplus

      Vain harvojen ja valittujen, taidollisten voideltujen, myöhäissateen lapsien ja tämänpäivän joosuoiden lehti. Pastorit voivat keskustella päivänpolttavista kysymyksistä, kuten pornosta kotikoneella, lankeemuksista ja herätyksen esteistä.

    • PääkonttoriMies

      Paimen Plus on kanava helluntailiikkeen johtajien vuorovaikutukseen. Se on tarkoitettu helluntaiseurakuntien palkatuille työntekijöille ja vanhimmiston ja hallitusten jäsenille sekä helluntailiikkeen yhteisten yhdistysten toimijoille.

      Paimen Plus tukee seurakuntatyön johtamista ja mahdollistaa herätysliikkeiden asioiden avoimen käsittelyn hengellisten johtajien kesken. Se sisältää käytännöllistä tietoa seurakunnan johtamisesta, hyviä toimintamalleja ja kokemusten vaihtoa, laadukkaita teologisia artikkeleita, avointa keskustelua, ajan ilmiöiden tarkkailua ja neuvoa antavien vanhinten ajankohtaista viestintää.

      Paimen Plus ilmestyy joka toinen kuukausi Ristin Voitto -lehden välissä. Sen voi tilata oman seurakunnan tai yhdistyksen kautta.

      • Laskuntulos

        Mitä juttuja oli Patrick Tiaisesta?


      • ewgfreg

        Olet vainoharhainen. Mene lääkäriin. Pelkkä juoruämmä, olitpa sitten mies tai nainen tai siltä väliltä.


      • Tapansakullakin
        Laskuntulos kirjoitti:

        Mitä juttuja oli Patrick Tiaisesta?

        Leevi Launonen haastatteli Patrick Tiaista ja Patrick valehteli tapansa mukaan. Patrick ei muun muassa tiennyt Kokkolan muiden seurakuntien kieltäytyneen yhteistyöstä Word of Faith Kokkolan kanssa, lisäksi Patrick liioitteli tapansa mukaan profeettakoulunsa kokoa. Tapansa mukaan kaatuminen seurasi valehtelua. Tapansa mukaan Patrick ei kanna vastuuta keksimistään taivasmatkoista, pahoinpitelyistä tai muista huuhaasabotaaseista. Tapansa mukaan Leevi Launonen ja neuvoa-antavat vanhimmat nielaisivat valheen ja joutuivat naurunalaisiksi.


    • valitettavatapaus

      Porin helluntaikirkkoseikkailusta, Kokkonen, Harjula, Salonen vastaan Järvinen tässä lehdessä kirjoitti Harjula täysin totuuden vastaisesti, jopa suoranaista valehtelua harjoittaen. Sellaista menoa helluntaikirkossa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      62
      2594
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      26
      2272
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      13
      1652
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1397
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      1349
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      93
      1270
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1133
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1086
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1073
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      58
      967
    Aihe