Humalassa rupesin ajatuksissani hinaamaan

Hönöässä

Tuli nimittäin mieleen, että miten paljon erilainen hinattava tavara hidastaa veneen vauhtia? Jos vaikka ARC:ssä vetäisi alkumatkasta perässään 200 litraa vettä sutjakkaan koteloon pakattuna, niin paljonko veneen vauhti hidastuisi?

Nimittäin edellisessä humalassa tuli mieleeni sellainen, että eikö aurinkopaneeleita voisi hinata? Nehän painavat vähän. Jos ne jotenkin suojaisi vedeltä ja hinaisi lauttaa perässä, niin kasvaisiko vastus liiaksi?

Yleensäkin ihmettelen, miksi purjehtijoille ei kehitetä paikallaan oloon koottavia aurinkopaneelilauttoja.

4

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • avaruuspaneeli
      • Omajokaiselle

        hörppääppäs lisää. Paneeleita on jo monenlaisia. Miksi niitä perässä pitäisi vetää.


    • Tämä voisi olla mainio liikeidea.Paneelien sijoitteluongelma poistuisi, ei varjo-ongelmia, paneeleita voisi olla lähes rajattomasti.Vaikea uskoa ettei tätä olisi jo keksitty.

    • Minäolenkaivannut

      Olen miettinyt tuota aurinkopaneelisysteemiä niin, että paikallaan ollessa paneelit saisi tiputettua laidalta kellukkeiden varaan sillä tavalla, että toinen pää olisi kiinni veneessä ja toinen kellukkeessa.

      Matkalla vesigenu ja pitemmissä pysähdyksissä paneelit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3750
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      176
      2946
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2926
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2411
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      362
      2190
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1870
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1565
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      28
      1390
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1378
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1352
    Aihe