Hei olen 33v nuorimeis, Olen sairaspäivärahalla ja tulot ovat pohjalukemissa.
Välistä minulla ei ole mitään syödäkkään.
Toimeentulotukea en saa koska, minä omistan asunnon josta on paljon velkaa.
Asuntoa en voi kumminkaan myydä vaikka haluaisin, koska siitä on vielä paljon asuntovelkaa jäljellä.
Huono tilanteeni ei liikuta todistajia joihin itsekkin kuulun.
Eivät auta millään lailla.
Viimeviikolla soitin eräälle sisarelle ja pyysin ruoka-apua, sanoi auttavansa jotenkin.
Parituntia sen jälkeen tuli 2 vanhinta ja haukkui ja moitti minua.
-Sanoen jokainen tulee toimeen omien varojensa mukaan ei toisten. Vaikka näet vähän nälkääkin-
-Kyllä asiat uudessa maailmassa ovat sitten paremmin- ja niin edelleen...
Olen käynnyt muutamalla ei todistaja tutulla syömässä ja ne eivät voi muuta kuin ihmetellä jehovien kylmää käytäntöä.
Moni maailmallinen ystäväni sanoi että ei laske jehovalaisia enään koskaan sisälle ovesta,koska ovat noin kylmää porukkaa kun eivät huolehdi omista köyhistä vaan antavat heidän nähdä nälkää.
Välistä minulla ei ole mitään syödäkkään.
Toimeentulotukea en saa koska, minä omistan asunnon josta on paljon velkaa.
Asuntoa en voi kumminkaan myydä vaikka haluaisin, koska siitä on vielä paljon asuntovelkaa jäljellä.
Huono tilanteeni ei liikuta todistajia joihin itsekkin kuulun.
Eivät auta millään lailla.
Viimeviikolla soitin eräälle sisarelle ja pyysin ruoka-apua, sanoi auttavansa jotenkin.
Parituntia sen jälkeen tuli 2 vanhinta ja haukkui ja moitti minua.
-Sanoen jokainen tulee toimeen omien varojensa mukaan ei toisten. Vaikka näet vähän nälkääkin-
-Kyllä asiat uudessa maailmassa ovat sitten paremmin- ja niin edelleen...
Olen käynnyt muutamalla ei todistaja tutulla syömässä ja ne eivät voi muuta kuin ihmetellä jehovien kylmää käytäntöä.
Moni maailmallinen ystäväni sanoi että ei laske jehovalaisia enään koskaan sisälle ovesta,koska ovat noin kylmää porukkaa kun eivät huolehdi omista köyhistä vaan antavat heidän nähdä nälkää.
Vastaukset 47
Vanhimmat
Se vähänen raha mitä saan menee ruokaan, lääkkeisiin ja yhtiövastikkeeseen. 130 euroa kuukausi. Asumistukea en juuri saa.
Ja toimeentulotukea ei myönnetä koska minulla on oma asunto. Täysin velkainen maksan sitä noin 1500 euroa joka vuosi pankille lainan muodossa.
Huom: En kirjoita tätä huvikseni, enkä siksi että haluaisin hyötyä toisista.
Haluan vain paljastaa jehovalaisten kylmäsydämmisyyden ja ylpeyden olla auttamatta omia hädänalaisiaan.
oletko varmasti "oma".. tuo sinun vietisi kertoo kyllä selvää kieltä. Jos olet joskus ollut Jehovan oma, et ole luultavasti enää.. tektissäsi on niin paljon virheitä. Kukaan joka rakastaa Jehovaa ei kirjoita "jehovantodistajat".. tms..
Eli oletko ahkera kokouksissa kävijä? Vierailetko ystävissä? pidätkö harjoituspuheita? osallistutko srk toimintaan?
Vai oliko niin, että nyt kun tuli hätä käteen muistui vanhat kamut?
Sillä jos olet ystäväporukassa mukana, saat myös apua, se on selvä. Olen itse sen kokenut!
Mutta jos Jehovan järjestö on noin v.. sat, miksi et vaihda porukkaa. Olet täysin vapaa menemään kirkkoon ja käypä juttelemassa ahdingostasi papille. Ehdottomasti kannattaa.. katsotaan mitä tapahtuu. Kerro meille sitten täällä se, sillä kiinnostaa.
Suomessa ei kukaan nälkään kuole, se on selvä. Tiukkaa voi olla mutta on sen verran hyvä sosiaalijärjetelmä.
Mun sukulaiseni.. oli myös sairaslomalla ja seurakunnassa mukana. Kun ystävät näkivät, että nyt on tiukkaa, he kutsuivat kotiinsa usein syömään. Suoranaista rahaa harvoin kukaan antaa kun kaikilla on nyt euromaailmassa tiukkaa.. itse olen kerran antanut yhdelle oikein rakkalle sisarelle,eli oletko rakas ystävillesi..tuttu. Se meidän srk "Kelle"..Eli tuolla haluan sanoa sen, että paljon siitä riippuu miten huomoidaan, että oletko ollut ystävä itse. Rakas heille, toiminnassa mukana. Kyläillyt, seurustellut. Ollut tuttu ja se meidän srk kaveri..
jos itse jää syrjään niin tänä "rakkaudettomana ja kiireisenä" aikana kyllä sinne helposti jääkin. Jehovan palvonta on vapaaehtoista.
Mitä haluaist Jehovan todistajilta?
Että he maksaisivat lääkkeesi? Ruokasi? Asuntosi?
Kuinka monta Luterilaista tunnet jotka tekevät näin?Miksi heissä on myös niin paljon nalkää näkeviä ja köyhiä.. jopa puliukkoja ja varkaita, jos siellä autetaan paremmin?
Tai Helluntalaista? tms..
Sanoit, että ei Jt ystävät tarjoavat ruokaa.. niin se on että YSTÄVÄT tarjoavat. On ne sitten mihin srk kuuluvia niin ystävistä pidetään huolta. Onko Sinulla oikeasti ystäviä Jt?
huokui minttumaarian tekstistä... Onko sinun rakkautesi noin ehdollista? Rakastatko veljiäsi ja sisariasi enemmän jos he pitävät puheita, käyvät ahkerasti kentällä jne? Jos he väsyvät, masentuvat tai sairastuvat eivätkä siten ehkä pysty tekemään samoin kuin ennen, loppuuko rakkautesi siihen? Todellisen ystävän rakkaus ei lopu huonoinakaan aikoina.
Jehovan palvonta on vapaaehtoista, todellakin. Mutta sinun kannattaisi miettiä sitä oman palvontasi laatua. Mitä Jehova miettii sinun kylmäsydämisyydestäsi ja ulkokultaisuudestasi?
TODISTAJAT EIVÄT AUTA, SE ON SELVÄ!
MUTTA TODELLISET YSTÄVÄNI JOTKA OVAT EI TODISTAJIA
OVAT PALJON YSTÄVÄLLISEMPIÄ, NE EIVÄT VAADI KENTTÄILYÄ EIKÄ JATKUVAA SALILLA HYPPÄÄMISTÄ.
HEIDÄN YSTÄVYYS ON AITOA EI EHDOLLISTA KUTEN JEHOVANTODISTAJILLA ON.
HUOM YSTÄVÄT JOLLA KÄYN JA VIETÄN PALJON AIKAA EIVÄT OLE SEN PAREMMIN LUTERILAISIAKAAN KUIN HELLUNTAILAISIAKAAN.
Annatko sinä?
Minä taas ymmärsin minttumaarian tekstin aivan toisin. Eli jos ei näy niin ei myös ole tuttu ja harvoin kukaan tuntemattomalle antaa.. on sit mitä uskontoa hyvänsä.
Onko hänellä ollut järjestössä todellisia ystäviä? Sillä totta, todellisen ystävän rakkaus ei lopu. Ei ole ehdollista. Mutta täytyy olla ensin se ystävä.
Annanhan esim. hyväntekeväisyyteen rahaa ja vaatteita välittämättä siitä tunnenko vastapuolen tai en.
Ja varmasti alkuperäinen kirjoittaja on joskus ystävystynyt todistajien kanssa, onhan hänestä joskus jt tullutkin. Yleensä se ikävä kyllä vain on niin, että ne ns. ystävätkin kaikkoavat heti kun masennut tai väsyt tms.
Mitä sitten täällä valitat.. jos sulla on hyviä ystäviä jotka auttavat, eihän sulla sitten ole hätää!
Mistä ystävä tunnetaan, anna meren se selvittää.. sulla on hyvä tulevaisuus kun sulla on ystäviä jotka pitävät sun köyhyyden loukusta erossa.
Tulee vaan mieleeni jot onko salilla sun ystäviä lainkaan kun kirjoitat
"OVAT PALJON YSTÄVÄLLISEMPIÄ, NE EIVÄT VAADI KENTTÄILYÄ EIKÄ JATKUVAA SALILLA HYPPÄÄMISTÄ.
HEIDÄN YSTÄVYYS ON AITOA EI EHDOLLISTA KUTEN JEHOVANTODISTAJILLA ON." ...oletko käynyt salilla vain etsimässä "omaa etuasi" vaiko haluatko paljoa Jehovaa?
Anna pankkitilisi rivarille, hän antaa sulle rahaa. Se lupasi tossa kirjoituksessa!
Liityin todistajaksi koska halusin ja haluan yhä palvoa Jehovaa.
Mutta kaikki meni hyvin siihen asti kunnes sairastuin vakavasti ja pysyvästi keuhkoahtaumaan.
Olen ollut sen jälkeen paljon yksin koska ystävillä ei ole aikaa minulle. ja koska en voi kenttäillä entiseen malliin.
Taloudellinen heikkous ei johdu rahan väärinkäytöstä vaan siitä että olen pienellä sairaspäivärahalla joka on pienepi kuin työttömyyspäiväraha.
Olen huomannut että jehovantodistajilla uskonto on paljon suoritus-uskontoa. Eli mitä enemmän kenttäilet sen parempi ja arvostetumpi olet.
Joskus muutama veli on sanonnut minulle, ;että kyllä salille voi tulla vaikka on vähän kipeä tai sairas, kyllä sitä salilla parantuu ja istuthan sinä kotonakin sisällä,
Asiahan ratkesi näppärästi. Kerrothan 33v nuori mies miten lahjoitusjärjestelyt etenevät. Rivari on lupautunut jelppimään sinua.
sisar, ei se suinkaan tarkoita sitä että kaikki olisimme kylmäsydämisiä. Ehkä tällaisena aikana on "vaikea" auttaa toisia...
On meitäkin, jotka aivan oikeasti ovat huolissaan lähimmäisistään, ja haluavat auttaa.
Alkaako mielikuvitus loppua kun ei ole mitään omaperäistä valehdeltavaa.
"Parituntia sen jälkeen tuli 2 vanhinta ja haukkui ja moitti minua."
Tuossa yksi suuri vale mikä on lähes jokaisessa näissä valituskirjelmissä. Vanhimmat eivät MILLOINKAAN mene kenenkään kotiin haukkuakseen tai moittiakseen, vaan lohduttamaan surevia ja auttamaan vaikeuksissa olevia. Jokainen joka vähänkään tuntee Jehovan todistajien seurakunnissa tapahtuvaa huoltotoimintaa, ei osta tuollaisia tökeröitä valeita, mutta täällä näkyy käyvän kaupaksi.
Ei varmastikaan ole käytäntö, että vanhimmat ketään menisivät tietentahtoen moittimaan. Mutta koska hekin ovat vain ihmisiä, sitä tapahtuu.
Saisko vähän hylätyltä tarkennusta.. miten ne vanhimmat tuli ja haukkui?Mitä syytä niillä oli haukkua? Sitäkö kun olet nälissäsi vaiko köyhyyttäsi?
Miksi ne tuli? Vanhimmatkin on kovin kiireisiä nykyään, mikä oli syy, että katsoivat sinut hätätapaukseski ja tulivat heti kaksin kappalein ja noin noipeasti? jättivät kaiken muun ja riensivät luoksesi "haukkumaan". Erkoista..
Kerroppa vähän enemmän, täällä on palkon asiasta kiinnostuneita! Saadaan taas sit haukkua vanhimia..
Sisar soitti varmasti vanhimmille, että taas tämä kaveri on apua pyytämässä.
Ja nämä vanhimmat kenttäilevät paljon joten minulle oli helppo tulla koska asun salin lähellä. Ei ainakaan matka ole este.
mitään valheita puhuta. Kyllä minäkin entisenä jehovantodistajana tiedän, ettei ystäviä auteta. Eikä muutenkaan todistajat ole mitään lähimmäisenrakkaita. He ovat kovasydämisiä ja kylmiä ihmisiä. NÄIN ON!!! Minä tiedän.
Jos joku on todellinen JT, hän ei JT:istä kirjoittaessaan tee asioissa ja käsitteissä tuollaisia "oikeinkirjoitusviheitä". Asialla lienee joku JT:ille vihamielinen henkilö.
Mutta, sorry vain, tein minäkin yhden virheen, kun aloin vastata väitteisiin alhaalta päin, enkä havainnut ajoissa, että yksi kirjoittaja osoittautui ylöspäin edettäessä luopioksi.
Eikö vain?
"Mutta, sorry vain, tein minäkin yhden virheen"
Koita toipua huomenna voit jo paremmin.
Joko sinä löysit 04 vp:n? Mitä päiväyksen alla olevassa otsikossa lukee?
SIIS KERRO SELVÄLLÄ SUOMEN KIELELLÄ ASIASI.
Siinäpä se, kun pitäisi tietää. Miksi sinulle pitäisi selvä asia selittä?. Ainut mikä tulee mieleeni on se, ettet taida olla sitä mitä väität.
Ei 33 v ole enää mikään 'nuorimies'.
RYHDISTÄYDY. Niistä nenäsi, nosta housusi ja ole kuin muutkin miehet.
Lopeta tuo harhoissa eläminen ja ala käyttäyttyä, kuin normaalin järkevän ihmisen kuuluukin.
olisi velvollinen ostamaan sinulle talon? Myy talosi ja maksa velkasi. Ota pankkiin yhteyttä, niin alkavat järjestellä maksuongelmaasi puolestasi.
Viimeksi tällä 33 vuotiaalla nuorella miehellä oli rakkausongelmia.
*Lukee ihmeissään näitä tekstejä, uskomatonta! Uskomatonta!
Kyllä nyt taas nähtiin miten kylmää rakkaus on. Voi hyvät ihmiset. Hävetkää.
Olen yllättynyt jos sinä ´hylätty´ yleensäkään enää haluat olla järjestön yhteydessä. Kuinka vanhimmat voivat kohdella noin?
´Jokainen tulee toimeen omien varojensa mukaan ei toisten´. Tuskin ´hylätty´ on tässä käyttänyt hyväkseen ketään, hänen oli pakko pyytää apua, koska todistajat eivät liikauta sormeaankaan auttaakseen vapaaehtoisesti, aidosti välittäen.
´Oletko ahkera kokouksissa kävijä? Vierailetko ystävissä? Pidätkö harjoituspuheita? ´
Mieti ensin mitä puhut, ennen kuin sanot mitään! ´Hylätty´ puhui lääkkeistä, sairaspäivärahasta. Tuo siis kertoo, että hän on sairastunut. Tällöin ei kukaan voi vaatia käymään aktiivisesti kokouksissa, kentällä, olemaan toiminnassa mukana. Sitä paitsi minä kysyn, ovatko ystävät vierailleet HÄNEN LUONAAN? Ei ole yllättävää, että sairaan täytyy vierailla ystävissä, toisin kuin HEIDÄN pitäisi tulla hänen luokseen.
Siellä seurakunnassa eivät vanhimmat toimi 1.Piet. 5:1-4 mukaisesti. He toimivat erittäin julmasti.
[email protected]
Sairaspäiväraha ei ole este kokouksessa kulkemiseen. Ystävät tuovat tarvittaessa kotoaan pehmustetun auringonottotuolin kokoukseen, ja noutavat autollaan kokouksiin ja palauttavat kotiin, jos vain on halua olla mukana kokouksessa. Omasta kokemuksestani tämän kerron. Itse kärsin pitkään liikuntaelinvammastani, jonka sain onnettomuuden johdosta.
Kuka sanoi että sairaspäiväraha on este kokouksessa kulkemiseen? Minä kun selvästi sanoin että tuosta kuten lääkkeistä voimme päätellä että hylätty on sairastunut. Kuten olikin, luin hieman myöhässä hänen kertomansa sairauden. Kukin menee voimiensa mukaan! Mistäs sinä tiedät miten sairas hän on? Ei sitä niin vain kokouksiin lähdetä kolmesti viikossa. Järki käteen jo!
En usko että henkilö on Jt. Hän ei osaa vastata yksinkertaiseen kysymykseen. Tai toisin sanoen ei edes tiedä mitä kysytään.
osaa vastata mihinkään kysymykseen. Todettu moneen kertaan. Jos jotain kysytään, esität vastakysymyksiä, tai yrität ajaa asiat täysin muille raiteille.
Kieltämättä 'fger' on oikeassa, jopa minä, ns. kiinnostunut, tiedän vastauksen fgerin kysymykseen. Eli kyseessä ei taida olla oikea JT.
Harmittaa turhat provot, ne syö oikeiden kirjoitusten uskottavuutta. Niin hyvistä kuin huonoista puolista pitäisi pystyä keskustelemaan.
Hei olen ollut tekemississä paljon jehovantodistajien kanssa.
Jehovantodistajat ovat mestareita kääntämään asiat aina omaksi edukseen.
Jos keskustelussa tulee kiperä paikka niin toinen todistaja heti vaihtaa puheenaihetta. (käyvät luonani aina kaksittain)
Jos oikein kiperä paikka tulee niin todistajat pakkaavat tavaransa ja sanovat kaikkitietävästi.
-,Tämä keskustelu on hedelmätön,tätä on turha jatkaa enään!!
ELI HEDELMISTÄÄN PUU TUNNETAAN. JEHOVIEN ,PUUT,KANTAVAT TÄYSIN MÄTÄÄ JA SAASTAISTA ,KÄÄRMEEN, HEDELMÄÄ.
Tämä on selvästi kirjoitustyyliltään sama kuin keksutelun avannut 33 vuotias! Nyt hän onkin kiinnostunut!1
mitä seuraavaksi?
kannattais vaihtaa tyyliä jottei menisi noin halpaan!
Tarkoitat kai, etten ole vastannut sinua miellyttävällä tavalla.
Miksi olematonta asiaa pitäisi kovinkaan pitkälle kommentoida?. Kun pienellä kysymyksellä voi selvittää onko kyseistä tapausta olemassakaan, niin täytyyhän niin tehdä.
Vain kirvesmies Lapualta.
Lapualta? Mikä on sihteerin nimi?
Olen Jari, ja olen 45. Veljenpoikani on jehovantodistaja.
Eipäs sitten muuta, kuin moro!
Sinäkö se olet esittänyt 33v hylättyä?
henkilöä.
Mikä on tilanteesi kotonasi, elätkö yksin, vai onko sinun kanssasi samassa taloudessa muita henkilöitä?
Asun yksin!
Taidat olla Henry!
lopeta hyvän sään aikana! Ko. henkilö siis EI ole Jt!
Kaikkea muuta!
jt tai ei, hän sai aikaan hyvän keskustelun. Jehovan todistajat paljastivat vastauksissaan heidän todellisen kylmyytensä ja rakkaudettomuutensa.
Sitenkö kun ei nielty provoa?
Kun ei kehuttu ja kiitetty kun tahallaan pilkkasi ja puhui valheita?
Tuskin toden sanaa koko nyyhkytarinassa, haukkumismielessä kirjoitetty. Olipa Jt sydämettömiä kun eivät innosta ihastelleet.
Haloo, en usko, että ihmistä missään suomalaisessa uskontokunnassa jaksetaan auttaa, jos ihminen ei ole oikesti rakas/ystävä tai auttamisesta ei lopulta hyödy itse henkilökohtaisesti. Itseäni ovat auttaneet vaikeuksissa omat ystävät ja perhe (toki myös ammattiauttajat) - ei vieraita ihmisiä lopulta kiinnosta auttaa ulkopuolisia. Tuskin siis Jehovantodistajat auttavat tai jättävät ihmisiä pulaan sen enempää tai vähempää, kuin muissakaan uskonnoissa tai tiivissä yhteisössä. Itse olen ollut mukana aivan toisessa uskonnossa ja siellä apua saavat ihmiset, jotka paitsi myöntyvät uskonnon sanelemiin normeihin ja ovat muutenkin pidettyjä tai heidän auttamisensa tuo muille lisäarvoa (esim. rahaa palkan muodossa tai hyvää omaatuntoa). Ihminen ja uskonnot/yhteisöt ovat raadollisia ja se nyt vaan on fakta. En itseäkään jaksa lopulta hyysätä ihmisiä, joista en suuremmin pidä. Jaksatteko te muka?
EN EDES TUNNE SEN NIMISTÄ KAVERIA.
MUTTA ONHAN SE TAVALLAAN HYVÄ KUN ASIA MENEE TOISEN SYYTTÖMÄN PIIKKIIN JA LIHAAN.