Jopas yllätti. Tuoretavaran myynti kaukana tehtaista ei voi aina olla kovin edullista, vai voiko..
Lidl lähtee rytinällä vaatebisnekseen – Huippumallin suunnittelema mallisto, omat muotiviikot ympäri maailmaa
http://www.talouselama.fi/uutiset/lidl-lahtee-rytinalla-vaatebisnekseen-huippumallin-suunnittelema-mallisto-omat-muotiviikot-ympari-maailmaa-6654991
Lidl lähtee rytinällä vaatebisnekseen – Huippumallin suunnittelema mallisto, omat muotiviikot ympäri maailmaa
http://www.talouselama.fi/uutiset/lidl-lahtee-rytinalla-vaatebisnekseen-huippumallin-suunnittelema-mallisto-omat-muotiviikot-ympari-maailmaa-6654991
Vastaukset 6
Vanhimmat
"Kauppaketju Lidl kertoo tiedotteessaan aloittavansa yhteistyön saksalaisen huippumallin Heidi Klumin kanssa. Lidlin mukaan yhteistyön tavoitteena on tuoda huippumuoti "kaikkien saataville" ja nostaa ketjun muotitarjonta pysyvästi uudelle tasolle.
Klum on suunnitellut ketjulle oman malliston, joka lanseerataan tulevana syksynä samanaikaisesti kaikissa Lidl-maissa.
"Muodin pitäisi tuottaa iloa ja jokaisella pitäisi olla mahdollisuus nauttia siitä", Klum kertoo yhteistyön taustoista tiedotteessa.
Tiedotteessa myös kerrotaan yhteistyön olevan lähtölaukaus Lidlin uudelle kampanjakonseptille, jossa ketju lanseeraa uuden, kansainvälisen muotivalikoiman useita kertoja vuodessa."
http://www.talouselama.fi/uutiset/lidl-lahtee-rytinalla-vaatebisnekseen-huippumallin-suunnittelema-mallisto-omat-muotiviikot-ympari-maailmaa-6654991
Heidi Klum on Victoria's secret malli ja suunnittelija, hän on myös liikenainen mallityön ohella.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Heidi_Klum
Klum on suunnitellut myös Birkenstockille kenkämalleja.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Birkenstock
Heidi Klum - Victorias Secret fashion show
https://www.youtube.com/watch?v=KCBAkx5EIHs
Klumista löytyy hirveän paljon kuvia, hän ei ole malliksi kovin pitkä (tarpeeksi pitkä), luin kerran jonkun sanomana. Siinä on usein syy siirtyä suunnittelijaksi, vaikka onhan tuo sentään 177 cm, pitkä on. Onkohan tuossa virhe? Klumia oli haastateltu jossain ja hän itse piti itseään malliksi lyhyenä ja jäi pois.
http://starcasm.net/wp-content/uploads/2009/11/FP_4052266_VictoriasSecret_NYC_1119091.jpg
http://healthyceleb.com/heidi-klum-height-weight-body-statistics/2196
Suomessa muuten ei ole vielä perustettu terveyskaunotar-alaa. Malli-business entisessä muodossa voisi kaivata tätä, koska kaikki ikäpolvet voisivat tavoitella terveyskauneutta. Sopii miehillekin.
"Health beautyyn" oli viitattu kerran prinssi Harryn tyttöystävän kohdalla, siis Meghan Marklen. (Niistäkin tuli siis pari, kuninkaalliset peittelevät kuvien näyttöä, ei ollut todisteita.)
Kilpailee hm:n kanssa. Samalla tavalla niilläkin on näitä tunnettuja sunnittelijoita, joiden kokoelmat revitään käsistä. Samalla saa uusia asiakasryhmiä, nuorethan ei käy lidlissä hengailemassa.
Tuleekohan aikuisten vaatteita vai lasten kokoja?
Lidl myy haitallista vesikoristetta
TUHONNUT LITTOISTEN JÄRVEN, ESIMERKKINÄ
valitukset suoraan
https://www.lidl.fi/fi/ota-yhteytta.htm
ruttokasvi
http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005243277.html
tarkemmin
https://toxicfreefuture.org/science/chemicals-of-concern/pesticides/pesticides-in-lakes/aquatics-problems/
Viime torstaista lähtien kaikissa Lidl-myymälöissä on ollut myynnissä erä koriste-esineitä, joissa on muovipurkissa akvaariokasvi ja pari muovikalaa. Tuotteet ovat tarkoitettu koristekäyttöön, Suomen Lidlistä kerrotaan. Lidlin mukaan kasvi ei ole kanadanvesirutto, vaan argentiinanvesirutto, Elodea densa. Kasvimuseon ylintendentin, tutkija Henry Väreen mielestä tämä tekee asian ”vielä pahemmaksi”. – Kumpikin on riesa, mutta argentiinanvesiruttoa meillä ei vielä luonnossa ollut, joten se voi levitä sinnekin, minne kanadanvesirutto ei ole löytänyt.
Kertoo k-kauppias keravalta.