Miten se on,,,

mikäacea

Mulla vaaditaan acea a3 tai b3 voiko käyttää esim aces 5 yleensä käytän 5w-30 tai 5w-40
mikä ero niissä on acea luokituksessa siis.....

3

1416

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjfdhkwfvhd

      No jos autosi öljyvaatimuksissa on A3/B3, eikä edes uudempi A3/B4, niin mitä todennäköisimmin autosi moottori edustaa hieman vanhempaa sukupolvea teknisessä mielessä ja suurempine käyntivälyksineen, jolloin ohuen ja matalakitkaisemman A5- öljyn käytöllä voi olla huonoja seurauksia, suurta öljynkulutusta, palotilaan pääsyä ja näin karstoittamista sekä huonompaa soveltuvuutta vanhempien laakereiden suuremmille välyksille ja pääsääntöisesti matalampi HTHS- viskositeettiarvo. (High Temperature High Shear Rate).


      http://www.teboil.fi/tuotteet/voiteluaineet/yleista-voiteluaineista/suorituskykyluokitukset/

      • mikäacea

        Huomasin että huoltokirjasta löyty kohta,, jossa lukee acea A3 tai parempi


      • kjhrnkjhrkjh
        mikäacea kirjoitti:

        Huomasin että huoltokirjasta löyty kohta,, jossa lukee acea A3 tai parempi

        ACEA- luokitus on typerän sekava kuten kaikki EU- byrokratiasta juontuva sekoilu, ja siinä esim. A1/B1 sekä A5/B5 ovat epäloogisesti uudempia, matalakitkaisia ja pieniviskositeettisia luokituksia molemmat, ja väliin jää vanhemmat A2/B2. A3/B3, ja A3/B4, joten tässä luokitussysteemissä isompi numero ei ole automaattisesti parempi vaan täytyy perehtyä käyttötarkoituksiin sekä moottorin ikäsukupolveen, so. tekniikkaan.

        Tebskan sivuilta:

        " A1/B1: Kevyen kaluston bensiini- ja dieselmoottoreihin suunniteltuja pienikitkaisia ja matalaviskositeettisiä ns. polttoaineensäästö-öljyjä. A1/B1 -luokan öljyjen käyttö ei ole sallittu kaikissa ajoneuvoissa. Soveltuvuus on tarkistettava ajoneuvon huoltokirjasta.
        A2/B2: Suunniteltu normaalikäyttöön ja normaaleille öljynvaihtoväleille. Luokitus esiintyy lähinnä vanhemmissa ajoneuvoissa. Voidaan korvata A3/B3 -luokan öljyillä.
        A3/B3: Kevyen kaluston bensiini- ja dieselmoottoreihin suunniteltuja öljyjä moottorivalmistajien pidennetyille öljynvaihtoväleille.
        A3/B4: A3/B3 -luokkaa vastaavia, mutta lisätty vaatimuksia suoraruiskutusdieselmoottoreille. Voidaan käyttää ajoneuvoissa, joissa vaatimus A3/B3.
        A5/B5: Pienikitkaisia ja matalaviskositeettisiä öljyjä pidennetyille vaihtoväleille. Niiden käyttö ei ole sallittu kaikissa ajoneuvoissa. Soveltuvuus on tarkistettava ajoneuvon huoltokirjasta. "


        Huoltokirjasi perusteella riittää että laitat A3/B3 tai A3/B4, merkillä ei oikeasti ole väliä ja viskositeetti ohjekirjan sallimissa rajoissa oman maun mukaan,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe