Miten se on,,,

mikäacea

Mulla vaaditaan acea a3 tai b3 voiko käyttää esim aces 5 yleensä käytän 5w-30 tai 5w-40
mikä ero niissä on acea luokituksessa siis.....

3

1441

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjfdhkwfvhd

      No jos autosi öljyvaatimuksissa on A3/B3, eikä edes uudempi A3/B4, niin mitä todennäköisimmin autosi moottori edustaa hieman vanhempaa sukupolvea teknisessä mielessä ja suurempine käyntivälyksineen, jolloin ohuen ja matalakitkaisemman A5- öljyn käytöllä voi olla huonoja seurauksia, suurta öljynkulutusta, palotilaan pääsyä ja näin karstoittamista sekä huonompaa soveltuvuutta vanhempien laakereiden suuremmille välyksille ja pääsääntöisesti matalampi HTHS- viskositeettiarvo. (High Temperature High Shear Rate).


      http://www.teboil.fi/tuotteet/voiteluaineet/yleista-voiteluaineista/suorituskykyluokitukset/

      • mikäacea

        Huomasin että huoltokirjasta löyty kohta,, jossa lukee acea A3 tai parempi


      • kjhrnkjhrkjh
        mikäacea kirjoitti:

        Huomasin että huoltokirjasta löyty kohta,, jossa lukee acea A3 tai parempi

        ACEA- luokitus on typerän sekava kuten kaikki EU- byrokratiasta juontuva sekoilu, ja siinä esim. A1/B1 sekä A5/B5 ovat epäloogisesti uudempia, matalakitkaisia ja pieniviskositeettisia luokituksia molemmat, ja väliin jää vanhemmat A2/B2. A3/B3, ja A3/B4, joten tässä luokitussysteemissä isompi numero ei ole automaattisesti parempi vaan täytyy perehtyä käyttötarkoituksiin sekä moottorin ikäsukupolveen, so. tekniikkaan.

        Tebskan sivuilta:

        " A1/B1: Kevyen kaluston bensiini- ja dieselmoottoreihin suunniteltuja pienikitkaisia ja matalaviskositeettisiä ns. polttoaineensäästö-öljyjä. A1/B1 -luokan öljyjen käyttö ei ole sallittu kaikissa ajoneuvoissa. Soveltuvuus on tarkistettava ajoneuvon huoltokirjasta.
        A2/B2: Suunniteltu normaalikäyttöön ja normaaleille öljynvaihtoväleille. Luokitus esiintyy lähinnä vanhemmissa ajoneuvoissa. Voidaan korvata A3/B3 -luokan öljyillä.
        A3/B3: Kevyen kaluston bensiini- ja dieselmoottoreihin suunniteltuja öljyjä moottorivalmistajien pidennetyille öljynvaihtoväleille.
        A3/B4: A3/B3 -luokkaa vastaavia, mutta lisätty vaatimuksia suoraruiskutusdieselmoottoreille. Voidaan käyttää ajoneuvoissa, joissa vaatimus A3/B3.
        A5/B5: Pienikitkaisia ja matalaviskositeettisiä öljyjä pidennetyille vaihtoväleille. Niiden käyttö ei ole sallittu kaikissa ajoneuvoissa. Soveltuvuus on tarkistettava ajoneuvon huoltokirjasta. "


        Huoltokirjasi perusteella riittää että laitat A3/B3 tai A3/B4, merkillä ei oikeasti ole väliä ja viskositeetti ohjekirjan sallimissa rajoissa oman maun mukaan,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      86
      2483
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1435
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      81
      1321
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      11
      1192
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      905
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      890
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      763
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      101
      750
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      30
      743
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      696
    Aihe