Miten se on,,,

mikäacea

Mulla vaaditaan acea a3 tai b3 voiko käyttää esim aces 5 yleensä käytän 5w-30 tai 5w-40
mikä ero niissä on acea luokituksessa siis.....

3

1310

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kjfdhkwfvhd

      No jos autosi öljyvaatimuksissa on A3/B3, eikä edes uudempi A3/B4, niin mitä todennäköisimmin autosi moottori edustaa hieman vanhempaa sukupolvea teknisessä mielessä ja suurempine käyntivälyksineen, jolloin ohuen ja matalakitkaisemman A5- öljyn käytöllä voi olla huonoja seurauksia, suurta öljynkulutusta, palotilaan pääsyä ja näin karstoittamista sekä huonompaa soveltuvuutta vanhempien laakereiden suuremmille välyksille ja pääsääntöisesti matalampi HTHS- viskositeettiarvo. (High Temperature High Shear Rate).


      http://www.teboil.fi/tuotteet/voiteluaineet/yleista-voiteluaineista/suorituskykyluokitukset/

      • mikäacea

        Huomasin että huoltokirjasta löyty kohta,, jossa lukee acea A3 tai parempi


      • kjhrnkjhrkjh
        mikäacea kirjoitti:

        Huomasin että huoltokirjasta löyty kohta,, jossa lukee acea A3 tai parempi

        ACEA- luokitus on typerän sekava kuten kaikki EU- byrokratiasta juontuva sekoilu, ja siinä esim. A1/B1 sekä A5/B5 ovat epäloogisesti uudempia, matalakitkaisia ja pieniviskositeettisia luokituksia molemmat, ja väliin jää vanhemmat A2/B2. A3/B3, ja A3/B4, joten tässä luokitussysteemissä isompi numero ei ole automaattisesti parempi vaan täytyy perehtyä käyttötarkoituksiin sekä moottorin ikäsukupolveen, so. tekniikkaan.

        Tebskan sivuilta:

        " A1/B1: Kevyen kaluston bensiini- ja dieselmoottoreihin suunniteltuja pienikitkaisia ja matalaviskositeettisiä ns. polttoaineensäästö-öljyjä. A1/B1 -luokan öljyjen käyttö ei ole sallittu kaikissa ajoneuvoissa. Soveltuvuus on tarkistettava ajoneuvon huoltokirjasta.
        A2/B2: Suunniteltu normaalikäyttöön ja normaaleille öljynvaihtoväleille. Luokitus esiintyy lähinnä vanhemmissa ajoneuvoissa. Voidaan korvata A3/B3 -luokan öljyillä.
        A3/B3: Kevyen kaluston bensiini- ja dieselmoottoreihin suunniteltuja öljyjä moottorivalmistajien pidennetyille öljynvaihtoväleille.
        A3/B4: A3/B3 -luokkaa vastaavia, mutta lisätty vaatimuksia suoraruiskutusdieselmoottoreille. Voidaan käyttää ajoneuvoissa, joissa vaatimus A3/B3.
        A5/B5: Pienikitkaisia ja matalaviskositeettisiä öljyjä pidennetyille vaihtoväleille. Niiden käyttö ei ole sallittu kaikissa ajoneuvoissa. Soveltuvuus on tarkistettava ajoneuvon huoltokirjasta. "


        Huoltokirjasi perusteella riittää että laitat A3/B3 tai A3/B4, merkillä ei oikeasti ole väliä ja viskositeetti ohjekirjan sallimissa rajoissa oman maun mukaan,


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6444
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3863
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3240
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      374
      1761
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1003
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      976
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      900
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      879
    Aihe