studerande som "stjäl " finskspråkigas studieplatser på universitet och högskolor ?
Alla de tusentals utländska studenter som studerar här i Finland då. har de speciella kvoter ?
Alla de tusentals utländska studenter som studerar här i Finland då. har de speciella kvoter ?
Vastaukset 39
Vanhimmat
Det är väl egentligen frågan om att svenskspråkiga finländare inte borde få studera alls.Möjligtvis på Hanken eller Åbo Akademi.(enligt de språkaktiva )
Samma gamla visa. Fenno har varken studerat eller lärt sig.
Inte en svenskspråkig ligger under fennonivå i Finland och därför är fenno avundsjuk. Eftersom fenno inte tänker göra något åt sin egen situation, så satsar den på att förvärra andras. Här har finlandssvenskarna utsetts till målgrupp. De har allt och representerar allt som fenno inte är, inte kan och aldrig kommer att lära sig. Skulle de vara en en smula fiffigare, skulle de knipa käft - men de är vad de är.
Det är ju otaliga utländska studerande som lägger beslag på studieplatser, det hör man aldrig något gnäll om.
Ungf. 16 000 utländska studenter studerar här.
Borde de ha ett eget universitet ?
Man vill mobba endast svenskspråkiga därför glömmer man bort allt annat.
fanatisk fenno är sådan, allt är minoritetens fel
Det stämmer man ser aldrig något fel i sitt eget beteende.
I år fick de flesta svenskspråkiga ungdomarna studieplats , beror det möjligen på att de inte är så många ?
Dessutom finns ju Hanken och Åbo Akademi (många finskspråkiga studerar där också ).
Suomessa eri kaupunkien korkeakouluihin on eri pääsyvaatimukset. Fennomaani ei puutu koskaan tähän epäkohtaan millään lailla. Ja totta on, että ulkomaiset opiskelijat vievät osan aloituspaikoista, eikä fennomaani koskaan mainitse tätäkään.
Ja eivätkö korkeakoulut/yliopistot muutenkin päätä tällaisista asioista suht itsenäisesti? Jos joku ruotsinkielinen on päässyt (helpommalla) Hankenille kuin joku joka pyrki samana vuonna Helsingin kauppakorkeakouluun eikä päässyt, niin miten nämä tapahtumat liittyvät toisiinsa?
Det är det, men fennos värld är sådan, dvs. underligt.
Fennornas värld är byggd på lögner och förtal.
Inget hindrar finskspråkiga att söka sig till svenskspråkig undervisning .
Totta, suomenkielinen voi täysin vapaasti hakea Åbo Akademihin ja Hankeniin, joissa opiskeleekin paljon suomenkielisiä.
Tvåspråkiga ungdomar kan välja antingen svensk eller finskspråkig utbildning.
I ,en annan kedja gråts det krokodiltårar när "familjens hopp " inte fick studieplats, tror knappast det beror på att Helsingfors Universitet har kvotplatser för blivande läkare som behärskar svenska.
Något måste man ju hitta på när "resurserna " inte räcker till.
Det är ju pinsamt när arvprinsen eller prinsessan nu inte kunde börja de medicinska studierna.Tur man kan skylla på de svenskspråkiga och SFP.
Man kan vända på steken och gnälla över att någon svenskspråkig blir utan studieplats i Hanken eller Åbo Akademi när finskspråkiga studerande blir antagna.
Sådant blundar man för.
Det är en jättestor fördel.
Från tvåspråkiga familjer är det så mycket enklare, man kan söka sig till finskspråkiga linjer, finns mera att välja på.
Bra att kunna flera språk, det är alltid ett plus.
Palstan vähemmistöä haukkuvat häiriköt ovat naurettavia, lapsellisia ja kakaramaisia, kuinka aikuiset kehtaavatkin?
Det kan man fråga, men inget svar får man.
Självklart finns det reserverade platser för alla andra och det är inte till förfång för någon endast de här 500 (om nu ens så många ?) i Helsingfors universitet för svenskspråkiga hindrar finskspråkigas studier ?
Syndabockar måste man ha när "huvudet " inte räcker till, dessutom är det praktiskt att skylla också arbetslösheten på SFP och pakkoruotsi
Man behöver inte själv ta ansvar för någonting.
Otroligt att man sedan drar martyrkåpan på sig och gråter i hundratals inlägg att livet blivit förstört när svenskspråkiga har 500 studieplatser i HU.
Vem vill nu erkänna att man inte är tänkt för akademiska studier ?
Om det är finare att vara akademiskt arbetslös ?
Det kan man läsa om nu i hundratals klagovisor.
Skrattretande gnällande, man tror inte sina ögon.
Aldrig ännu har någon fenno sagt ett ord om utländska studerande som lägger beslag på studieplatser.
Varför skulle dom det, det är så mycket bättre att skylla på svenskspråkiga som vanligt.
Kanska otroligt och barnsligt när vuxen, medelsåldern man klagar i SFP sajten nästan varje dag om skolornas språkundervisning. Det är egendomligt och bisarr beteende.
Det är sjukt helt enkelt.
Suomenkielinen ei pääse ruotsinkieliseen peruskouluun, mutta joutuu pakosta istumaan ruotsin tunnilla. Ruotsi estää fiksuja opiskelemasta tärkeitä kieliä.
Ruotsiin ei pääse enää opiskelemaan, koska suuomenruotsalaisia halutaan estää lähtemästä sinne. Omat koirat purivat.
Varför ljuger du hela tiden ?