Lapua ei ole viihtyvyyden kannalta oikea paikka yksin eläville eronneille,sinkuille eikä muutenkaan seuraa kaipaaville. Lapsiperheille Lapua on hyvä paikka asua, mutta missä viettää aikaa vanhemmat ihmiset. Koti tietysti voi olla yksi paikka, mutta täytyy myöntää että on suuri ero muihin kaupunkeihin. Kylä on autio melkein mihin aikaan tahansa ja varsinkin iltaisin. Missä nuoriso on nykyään,ennen heitäkin näkyi keskustassa. Kovin näivettynyt on koko kaupunki.Pubikulttuurikin puuttuu koko kylältä,en takoita sitten mitään örvellystä vaan oikeasti väkeä terasseille tai kahviloihin muutenkin kuin siihen pappakööriin keskustassa aamuisin.
Tyhjä kylä pahanen.
Enoleyksin
7242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä oot oikoonen, oot sitten
Lapua on kuollut ja elää vain tuvissaan itseensä käpertyneiden kepulaiskokomuslaisten mielikuvissa. Kaikki henkisesti rikkaammat ovat jo aikoja sitten jättäneet paikkakunnan eivätkä harkitse palaamista muualle kuin sukulaisten haudoille, jos enää sinnekkään viimeaikaisten hautausmaatoimenpiteiden jälkeen.
Kylläpäs poikasta ahistaa -niin jotta, näin sinä kerrot omasta sielunmailmasta ja vielä näinkin julukisesti, mutta ei se haittaa -ei meitä palijoaa tääläole samanvertaistas sinunkanssasi, elä hämmästy elekä anna periksi elä sitten millään, eiköhän se elämä tästä lutviinu päivä kerrallaan.
Tuota sielun tunnetta
https://www.youtube.com/watch?v=uVM1IKzBYSE
Raita Karpo - Laps olen Karjalan
ZEN-tarinoita
Aaveen karkottaminen
Erään miehen vaimo sairastui vakavasti. Kuolinvuoteellaan vaimo sanoi miehelleen: "Rakastan sinua niin paljon! En tahdo jättää sinua enkä tahdo sinun pettävän minua. Lupaa minulle, ettet tapaa muita naisia kun olen kuollut tai muuten tulen kummittelemaan sinulle."
Monta kuukautta vaimon kuoleman jälkeen mies vältteli naisia, mutta sitten hän tapasi erään naisen ja rakastui. Heidän kihlajaisiltanaan entisen vaimon aave ilmestyi miehelle.
Aave syytti miestä lupauksen pettämisestä ja ilmestyi sitten uudelleen joka yö kiusaamaan häntä. Aave muistutti miestä kaikesta, mitä oli tapahtunut hänen ja hänen kihlattunsa välillä kuluneena päivänä ja toisti jopa heidän käymiään keskusteluja sanasta sanaan.
Mies järkyttyi tästä niin, ettei lopulta pystynyt nukkumaan enää ollenkaan.
Epätoivoissaan mies hakeutui kylän lähistöllä asuvan zenmestarin puheille.
"Tämä aave on hyvin älykäs", totesi mestari kuullessaan miehen tarinan.
"Niin on," mies huudahti.
"Se muistaa kaiken, mitä sanon ja teen, se tietää kaiken!"
Mestari sanoi hymyillen: "Siinäpä ihailtava aave, mutta kerron nyt sinulle, mitä sinun tulee tehdä kun seuraavan kerran näet sen."
Seuraavana yönä aave palasi. Mies puhui sille, kuten mestari oli häntä neuvonut.
"Olet niin viisas aave. Tiedät, etten voi salata sinulta mitään. Jos osaat vastata yhteen kysymykseeni, puran kihlaukseni ja elän yksin lopun elämääni."
Aave pyysi miestä esittämään kysymyksensä. Mies kahmaisi kourallisen papuja lattialla olevasta säkistä ja sanoi:
"Kerro tarkalleen kuinka monta papua minulla on kädessäni."
Sillä hetkellä aave katosi eikä tullut enää koskaan takaisin.
Sarjassamme tarinoilla onnelliseksi ja sanoilla eläväksi.
Mistä tietää että Jumalakin polttaa ruohoa. Kun kivekset jäi ulkopuolelle.
En ymmärrä sinu vitsiäsi. Olen niin tyhmä.
Voisitko selittää tarkemmin mitä toi sun juttusi tarkoittaa.
Seinäjokisten vitsit, ne on laitettava näitten omiin läjiinsä, ei niitä kukaan muu ymmärrä.