Eikö uskovaisten viisas ja oikeamielinen Jumala olisi voinut Raamattuunsa liittää lisäykseksi liitekirjaston, josta kävisi selvästi ilmi milloin mikäkin käsky jää pois käytöstä?
Nyt Raamattu pullistelee kivittäkää homot ja vastaavia ohjeita, jotka on hiljaisesti vain haudattu. Olisi paljon selvempää, että Jumala itse olisi antanut viitteitä milloin ihmiskunnan teknologisen kehityksen vaihe on niin korkealla, ettei esimerkiksi homoja tarvitse kivittää kuoliaaksi tai Pyhä Inkvisitio lakkauttaa tarpeettomana.
Nykyisellään uskovat kaivavat tarpeen mukaan, kuten surullisen kuuluisassa pyllistelyesityksessä eduskuntatalon edessä VT:n puolelta taatusti sellaisia käskyjä joita ei sivistyneessä yhteiskunnassa noudatettaisi.
Eivätkö uskovat haluakaan elää sivistyneessä yhteiskunnassa?
Kaipaatteko takaisin 2000 vuotta sitten vallinneeseen oikeudenkäyttöön?
Toki rangaistukset suoritettaisiin rakastaen, ei vihaten. Samoin kuin Sharian mukaan käytetään nykyään oikeaoppisesti vain pieniä kiviä.
Humaania uskontoa, tappaa saa ja pitääkin tappaa jos kyseessä on vihollinen. Niin sanoo Raamattu:-)
Nyt Raamattu pullistelee kivittäkää homot ja vastaavia ohjeita, jotka on hiljaisesti vain haudattu. Olisi paljon selvempää, että Jumala itse olisi antanut viitteitä milloin ihmiskunnan teknologisen kehityksen vaihe on niin korkealla, ettei esimerkiksi homoja tarvitse kivittää kuoliaaksi tai Pyhä Inkvisitio lakkauttaa tarpeettomana.
Nykyisellään uskovat kaivavat tarpeen mukaan, kuten surullisen kuuluisassa pyllistelyesityksessä eduskuntatalon edessä VT:n puolelta taatusti sellaisia käskyjä joita ei sivistyneessä yhteiskunnassa noudatettaisi.
Eivätkö uskovat haluakaan elää sivistyneessä yhteiskunnassa?
Kaipaatteko takaisin 2000 vuotta sitten vallinneeseen oikeudenkäyttöön?
Toki rangaistukset suoritettaisiin rakastaen, ei vihaten. Samoin kuin Sharian mukaan käytetään nykyään oikeaoppisesti vain pieniä kiviä.
Humaania uskontoa, tappaa saa ja pitääkin tappaa jos kyseessä on vihollinen. Niin sanoo Raamattu:-)
Vastaukset 23
Vanhimmat
säälittävä.
En pidä lähellekään itseäni yhtä säälittävänä kuin kaltaistasi tyyppiä.
Haise pahalle!
itsearvio heittää pahasti.
Olet entistä säälittävämpi.
Tää on kivaa, saa v*ttuilla typerän uskiksen kanssa älykkyysosamäärästä.
Sinulla se ei taida yltää edes kengännumeron tasolle, tai sitten olet helkutin isojalkainen.
Jatketaan vain säälittävyyskeskustelua.
Täältä pesee.
Ps. Onkos sinulla mitään ihan oikeaa asiaa?
Haise edelleen;-(
Joo, olet tehnyt aivan oikean havainnon. Tuo nimimerkki Minä on usein kirjoitellut tuota samaa henkevää ja älyllisesti loistavaa lahjakkuutta osoittavaa viestiään "säälittävä" Homot-palstalle ja valitellut usein kuinka takapuoli haisee. Saisi miesparka huolehtie hieman paremmin intiimihygieniastaan... ;-)
haisee.
Ohoh, sinähän yllätät! Olen pudota tuolilta! Olet oppinut uuden sanan "entistä", onneksi olkoon. Ehkä voit oppia lisääkin! Olet hyvällä tiellä kohti eheytymistä AIDOKSI IHMISEKSI!
Lopeta tuo itsesäälissä rypeminen ja meneppä vaikka heti pesulle. Kyllä se siitä... ;-)
haisee niinkuin paska
nimi sillä ompi Jaska
silti Kalle paskaan lykkää
siitä Jaska oikein tykkää.
Normaalilla paha olo
täyttyy homon lemukolo
oksennan mä täyttä laukkaa
homo pötköpalan haukkaa.
mieti ny vähän, ollaanko me sivistyneessä yhteiskunnassa. Vanhat lait sentään pitivät ihmisiä kurissa ja nuhteessa, mutta tänäpäivänä, kun ihmisten vapauden ovea raotettiin ilmeisesti vähän liian aikaisin, niin ei vanhat eikä uudet lait eikä ihmisen omatunto pidättele paljon ketään. Kyllä me ollaan niin lapsia vielä, kuvitellaan jotenkin olevamme sivistyneitä ja edistyksellisiä tieteissä ja jopa moraalissa. Huihai!
Eli uskovat kaipaavat sittenkin vanhaan kunnon kivitysmeininkiin takaisin.
Miten muuten voisi käsittää entisten aikojen ihannoinnin? Milloin syttyvät roviot?
Nyt on uskovilla kovat paikat, kun tosissaan ruvetaan homopareja rekisteröimään.
Mihin katosi suvaitsevaisuus?
Mitä yleensä Kristitty suvaitsee? Pakolaisetkin vain siinä tapauksessa, että kääntyvät välittömästi Kristityiksi?
Hehheh.
>>Eli uskovat kaipaavat sittenkin vanhaan kunnon kivitysmeininkiin takaisin.>Miten muuten voisi käsittää entisten aikojen ihannoinnin? Milloin syttyvät roviot?>Nyt on uskovilla kovat paikat, kun tosissaan ruvetaan homopareja rekisteröimään.>Mitä yleensä Kristitty suvaitsee? Pakolaisetkin vain siinä tapauksessa, että kääntyvät välittömästi Kristityiksi?
"Humaania uskontoa, tappaa saa ja pitääkin tappaa jos kyseessä on vihollinen."
Niin tai homo, noitanainen tai avioseksiä harjoittava pari kuukautisten aikaan.
Viisas ja oikeamielinen Jumala on Raamatussa kertonut kyllä miten meidän kannattaa elää ja painottanut tärkeimpiä käskyjä. Kyllä sieltä ne pointit löytyvät, jos ne haluaa löytää. Jos taas on etsimässä epäkohtia niin Raamatun tutkiminen kompastuu lapsellisesti kärjistettyihin kommentteihin; "kivitetään homot, se on raamatussa". Mikäli tahto ja ymmärrys ei riitä sen pidemmälle, ei muutkaan teitä voi siinä auttaa.
Ei ole mitään syytä, miksi meidän pitäisi palata vanhan testamentin aikaan lainsäädännöltämme. Järkeä siinä olisi yhtä vähän kuin nykyisten työkalujen vaihtamisessa takaisin kivikirveisiin. Ennen oli ennen ja nykyisyys eroaa dramaattisesti olosuhteista 5000 vuotta sitten. Ihmiset ovat samanlaisia, vaikka olosuhteet ovat muuttuneet.
Jos olette uskontotunneillanne yhtään kuunnelleet, ymmärtäisitte eron Vanhan ja Uuden Testamentin välillä. Sitä kautta voisi olla mahdollista ymmärtää, ettei meille annettu ohjeistus Raamatussa enää kehoita kivittämään ketään, vaan osoittamaan hyvää tahtoa vihollisiammekin kohtaan.
>"Eivätkö uskovat haluakaan elää sivistyneessä yhteiskunnassa?"
emme halua, jos lähimmäisen rakkaus ja toisten huomioon ottaminen eivät kuulu mainitsemaasi "sivistyneeseen yhteiskuntaan". Nykyinen oman edun tavoittelu ei ole yhtään sivistynyt siitä kun luolamiehet mukiloivat toisiaan suurimman lihakimpaleen saamiseksi. Olenkin huolissani siitä, että olemme yhä enemmän luisumassa yhteiskunnallisesti viidakonlakeihin, vahvimman määräämisoikeuteen ja heikompien sortoon.
>"Kaipaatteko takaisin 2000 vuotta sitten vallinneeseen oikeudenkäyttöön?"
emme, kaipaatko sinä? tai kenties kivikirveen tai keihään varteen?
>"Niin sanoo Raamattu"
Älä Tapa, älä edes kanna vihaa lähimmäisiäsi kohtaan, niin siellä sanotaan.
Homojen kivittämisestä olen nähnyt vain 'sivistyneessä yhteiskunnassa' elävien ateistien meuhaavan, kristittyjen en kertaakaan. Miksi näin, koska Raamattu kehoittaa meitä hyväksymään ihmiset, ei syntiä.
"Raamattu kehoittaa meitä hyväksymään ihmiset, ei syntiä."
Ei se noin mene, kyllä se Raamattu ihan konkreettisesti käskee tappamaan homot.
>"Ei se noin mene, kyllä se Raamattu ihan konkreettisesti käskee tappamaan homot. "
Olen huolissani sinusta, älä tee sitä !
enhän minä Raamattua ole aikonut totella. Ihmettelen vain, miksi henkilöt, jotka väittävät Raamatun olevan erehtymätöntä jumalansanaa, eivät kunnioita Jumalansa erehtymätöntä sanaa.
olette sitten ihmeellistä väkeä.
Ei tarvitse olla robotti, eikä zombie. Ei meitä missään vaiheessa kehoiteta lopettamaan ajattelemista, eikä järjenkäyttöä. Olisi käytännöllistä ymmärtää mitkä Raamatun kehoituksista ovat kohdistettuja edelleen meille, ja mitkä menneille sukupolville, joten on järkyttävän yksisilmäistä väittää että vain ne jotka kivittävät homoja kunnioittavat Raamattua Jumalan erehtymättömänä sanana.
Jos yrität niin voit ymmärtää, se riski siinä on.
kaikkivaltias Jumala, niin hänen pitäisi olla vapaa ajan kahleista. Hänen totuutensa ei pitäisi muuttua. Siispä, jos erehtymätön Jumala on ollut 3000 vuotta sitten sitä mieltä, että homot tulee kivittää, niin tokihan homot pitäisi kivittää nykyäänkin. Eikös se jotenkin niin mennyt, että Jumalalle yksi sekuntti on tuhat vuotta, ja tuhat vuotta yksi sekuntti?
Jos suomen rikoslainsäädäntö aikanaan määritteli homouden ensin rikokseksi ja myöhemmin mielenhäiriöksi, niin miksi meidän nykyään tulisi ajatella toisin?
Raamattu on ihmisiä, ei Jumalaa varten. ja minä ainakin näen pienen olosuhteiden ja yhteiskunnan muutoksen tapahtuneen viimeisen 3000 vuoden aikana. Ehkäpä ei ole viisasta tehdä kaikkea niinkuin silloin tehtiin.
kirjoitit kuten kunnon ateisti! Jokainen ei-uskova on varmasti kanssasi samaa mieltä(paitsi ei otsikon suhteen).
monesta asiasta täällä tapellaan, mutta mukava kuulla että voimme olla jostain samaakin mieltä.
Kiitos tästä ja hyvää alkanutta viikkoa.