Tieteellisen historian tutkimuksen mukaan ihmiset ovat uskoneet jo tuhansien vuosien ajan luojaan tai jumaliin, jotka ovat luomisen takana. Ateismi on nykyisessä laajudessaan verraten uusi ilmiö, vaikka esimerkiksi evoluutiotoerian juuret ulottuvat muistaakseni 100-luvulle ennen ajanlaskun alkua.
Tietääkö joku tarkemmin ateismin historian vai onko se vasta 1800-luvulla tapahtuneen haitallisen mutaation seuraus? ;-)
Ateismin historia
16
345
Vastaukset 16
Kun monoteistiset uskonnot valtasivat alaa, niistä oli erittäin helppoa siirtyä ateismiin poistettavana olevien jumaluuksien vähäisestä määrästä johtuen.
Tieteellinen evoluutioteoria on tietenkin ateismia (mikä on uskonnollinen näkemys) paljon nuorempi asia, alkaen 1700-1800 luvuilta.- evoluutio.sucks
Tämä siis koskee tietenkin islamia ja juutalaisuutta. Tuskin minkään uskonnon piiristä on tullut niin paljon ateisteja kuin juutalaisuudesta. Voisi miltei väittää koko nykyaikaisen ateismin syntyneet juutalaisuudesta.
Toista se on ihan oikeassa ja aidossa kristinuskossa. Niin luterialaisilla, jehovalaisilla, lestadiolaisilla, körttiläisillä kuin mormneillakin on kolmiyhteinen Jumala, joka on suurin Jumala koko maailmassa ja ainoa, joka on elävä! - Poen_laki_järkähtämätön
evoluutio.sucks kirjoitti:
Tämä siis koskee tietenkin islamia ja juutalaisuutta. Tuskin minkään uskonnon piiristä on tullut niin paljon ateisteja kuin juutalaisuudesta. Voisi miltei väittää koko nykyaikaisen ateismin syntyneet juutalaisuudesta.
Toista se on ihan oikeassa ja aidossa kristinuskossa. Niin luterialaisilla, jehovalaisilla, lestadiolaisilla, körttiläisillä kuin mormneillakin on kolmiyhteinen Jumala, joka on suurin Jumala koko maailmassa ja ainoa, joka on elävä!Mitäs paskaa oikein jauhat? Jehovalaisilla ei ole kolmiyhteistä jumalaa. Trolli taidat olla.
Miksi muuten tohtorismiehen pitää kysellä tuollaisia?
Vai onko niin että jäi se kiertokoulukin kesken?- Fiksu.Kreationisti2
Ateismi ei kuulu palstan aihepiiriin. Aloittaja on tieteellisten creationististen menetelmien avulla todistettu ateistihomoevokkitrolliksi.
Ilmoitettu poistoon. Milläs meinasit todistaa sen, että maailma olisi muka luotu? Vaikka toisaalta hihhulien älli ei riitä ymmärtämään sitä, kuinka luonto on syntynyt ja kehittynyt. "Haitallisen mutaation seuraus", haista kuule vittu, ateistit ovat kuule yli-ihmisiä kaltaiseesi paskaa papattavaan hihhuliin verrattuna. Huomaa hyvin hihhulien halpamaisuuden aloittajan viestistä ilmi tullen.
- tarkkahavainto
On se surullista että evouskomusten omaksumista seraa kelvoton evoraalinen käytös josta godless- on malliesimerkki. Hän on kertonut myös fanittavansa homoutta joten se kertookin hänen älynlahjojensa suppeuden sillä eihän yksikään oikeasti järkevä tietenkään näe luonnollisena sitä että miehet pökkivät toisiaan persauksiin!!!
- Eitsiisus
tarkkahavainto kirjoitti:
On se surullista että evouskomusten omaksumista seraa kelvoton evoraalinen käytös josta godless- on malliesimerkki. Hän on kertonut myös fanittavansa homoutta joten se kertookin hänen älynlahjojensa suppeuden sillä eihän yksikään oikeasti järkevä tietenkään näe luonnollisena sitä että miehet pökkivät toisiaan persauksiin!!!
Eikö se sun Jahves etukäteen tiennyt keistä yksilöistä tulee homoseksuaaleja ja keistä ei? Tiesi ja silti loi? Tiesi että nuo ja nuo tulee "pökkimään toisiaan persauksiin" ja silti loi? Mietipä sitä.
tarkkahavainto kirjoitti:
On se surullista että evouskomusten omaksumista seraa kelvoton evoraalinen käytös josta godless- on malliesimerkki. Hän on kertonut myös fanittavansa homoutta joten se kertookin hänen älynlahjojensa suppeuden sillä eihän yksikään oikeasti järkevä tietenkään näe luonnollisena sitä että miehet pökkivät toisiaan persauksiin!!!
Missä minä olen muka sanonut fanittavani homoutta? Tyypillinen hihhuli, valehtelee minkä kerkeää, ja pettää itseään. Ja olen sitä paitsi älykkäämpi kuin yksikään uskovainen.
>> Tietääkö joku tarkemmin ateismin historian vai onko se vasta 1800-luvulla tapahtuneen haitallisen mutaation seuraus? ;-) <<
Vapaus olla uskomatta paikalliseen jumalaan on aika uusi ja suppea ilmiö. Alister McGrath, joka on Oxfordin yliopiston historiallisen teologian professori, sanoi syyksi protestanttisuuden. Hänen mielestään protestanttinen usko avasi oven ateismille.- evoluutio.sucks
Ateistit taas väittävät protestantismin avanneen oven holocoustille.
Niin tai näin, ateistisella evoluutiokäsityksellä ja holocaustilla näyttäisi olevan aivan selkeä yhteys toisiinsa. Samoin ateistimilla on tiukkaakin tiukempi yhdysside kommunistien tekemiin kansanmurhiin, sillä kommarit olivat, ja ovat edelleen, paatuneita ja kiihkomielisiä ateisteja!
- Ateisminlyhythistoria
Ateismin historia juontaa juurensa syvälle hellnistiseen kulttuuriin sillä muinaisessa kreikassa filosofien piirissä ajateltiin aika yleisesti että ihminen on kehittynyt vähitellen alemmista elämänmuodoista ja tämä tietenkin sulki jumaluudet pois maailmankuvasta.
Sikäli tämä on kiinnostava piirre, että kirkkohan syntyi keisari Konstantinuksen mahtikäskyllä Rooman ainoaksi uskonnoksi jossa tuolloin oli vallalla hellenisitinen kulttuuri jonka yllättävän monet piirteet kirkko sitten sulautti itseensä ja jotka vieläkin vaikuttavat läpi kristikunnan ja jonka vuoksi esim. pappikoulutus kaikkalla sisältää myös kursseja joissa selvitetään hellenistisen kulttuurin vaikkutuksia kirkkoon ja näin jokainen pappi on niistä tietoinen, niin myös pappiskokelas Charles Darwin joka omaksui evoluutioterian perusteet sellaisenaan muinaislita pakanallisilta kreikkalaisilta.
Ja Darwinin teorian saaman suosion myötä ateismi alkoi kukoistaa kristikunnassa, joskin tosin aluksi varsin peiteltynä mutta se yllytti kuitenkin euroopan kansat maailmansotiin ikäänkuin evoluutiota toteuttamaan. Nykyään ateismi on avoimempaa ja siihen sisältyy evomoraalinen osuus, eli yleisen moraalitason hyvin tunnettu madaltuminen kun ihmisiltä puuttuu terveeseen elämäntapaan johtava ohjeistus kun se kirkkokin meni 1970-luvun alussa julistamaan että evoluutio on se Jumalan työkalu luomisessa. Ja näin ateismi levisi kaikkialle ja leviää yhä poilaten ihmiskunnan elämänlaatua kuin pahanlaatuinen syöpä, ja Aids.- så.dyrt.är.kyldyrt
"tuolloin oli vallalla hellenisitinen kulttuuri "
Vähemmän se oli vallalla peloponnesolaissotien ja jo ennen 300-lukua käytännössä alkaneiden kansainvaellusten johdosta. Germaanit, lue saksalaiset, olivat jo alkaneet laskea esirippua eurooppalaisen kukoistuksen eteen, pitääkseen sen siinä seuraavat reilut 1000 vuotta, eli se aika, joka keskimäärin menee germaanin (eli saksalaisen) sivistämiseen muiden ihmisten tasolle.
- Hyvättiedotsulla
Avaaja on kuin onkin jyvällä, sillä evoluutioteoria on peräisin ajalta ekr.
Ei ole. Filosofinen spekulointi ei ole tiedettä. Ja evoluutioteoria on tieteellinen teoria.
- ateismin.alku
Ateismin historia:
Olipa kerran todella kauan sitten. Silloin ei vielä ollut ihmisiä. Oli vain apinaihmisiä, esi-ihmisiä, jotka elivät laumoissa. Ne elivät keräilykulttuurissa. Jonkinlainen kommunikaatiotapa ja asioiden merkitys oli pikkuhiljaa avautumassa.
Kerran eräs yksilö ruoanhakumatkalla kohtaisi omituisen näköisen kiven. Miten se oli siihen tullut ja miten muodostunut. Sitä tarina ei kerro. Tämä yksilö säikähti sitä. Oli huomannut sivusilmällä jonkin uhkaavan hahmon ja luullut sen olevan jokin peto. Tavallinen kivihän se vain oli. Se oli kuitenkin keskellä metsäaukiota ja tämä yksilö oli vanha ja jo huononäköinen. Se ei kuitenkaan tästä yksilöstä vaikuttanut tavalliselta kiveltä. Tämän yksilön mielestä kivellä oli taikavoimia, koska sen kohdattuaan yksilö löysi ravintoa, jota oli koko päivän hakenut.
Kun tämä yksilö palasi laumaan, niin se kertoi kohtaamastaan kivestä. Jotkut uskoivat tämän yksilön kertomuksen kivestä ja sen taikavoimista. Jotkut eivät. He jotka eivät uskoneet kiven taikavoimiin, olivat ensimmäisiä ateisteja. Ateismi oli syntynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?242473Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko871627- 1351023
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.143773Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv99723- 54712
Älä unohda minua
Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si80701- 13687
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v12638Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan100637On väärin
Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus43622- 65571
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.44569- 141562
- 44545
- 42540
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan14526Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36520Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä54518Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas29516