TS: Halla-aho pudottaa työttömät ja eläkeläiset puoluen kannattajista:
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/3544354/Hallaaholaiset rajaavat kuvaa perussuomalaisista
No ei pidä täysin paikkaansa, nimittäin maahanmuuttokriitikot ovat myös työttömiä, tai oikeastaan useimmat eivät ole koskaan töitä tehneetkään koska ei kantti kestä.
Tämä työttömien-alalaji jää kuitenkin kannattamaan Halla-aivoituksia.
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/3544354/Hallaaholaiset rajaavat kuvaa perussuomalaisista
No ei pidä täysin paikkaansa, nimittäin maahanmuuttokriitikot ovat myös työttömiä, tai oikeastaan useimmat eivät ole koskaan töitä tehneetkään koska ei kantti kestä.
Tämä työttömien-alalaji jää kuitenkin kannattamaan Halla-aivoituksia.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Hmm. Aika heikosti hän omansa tuntee tuon jutun perusteella. Erikoista. Luulisi, että olisi viitsinyt juurta jaksaen selvittää kun on puheenjohtajaksi tahtonut. Vaan eipä hänen toisaalta ole tarvinnut, kun tuli valituksi näilläkin eväillä. Eihän hän työttömien asiaa ajakaan, että sikäli. He ovat niitä 'täysin tuottamattomia kohteita'.
"Halla-aho tiivisti puheenjohtajakampanjansa aikana Helsingin Sanomien mielipidekirjoituksessa, että perussuomalaisten tyypillinen äänestäjä on omillaan toimeentuleva, ankarasti verotettu työikäinen. Halla-ahon mukaan puolueen kannatus eläkeläisten ja työttömien keskuudessa on hyvin vähäinen.
Tuorein eduskuntavaalitutkimus ei tue Halla-ahon väitettä. Sen mukaan perussuomalaiset on työttömien ja erityisesti pitkäaikaistyöttömien ykköspuolue."
"Halla-ahon mukaan eläkeläiset eivät äänestä puoluetta, koska he ovat valinneet poliittisen kotinsa aiemmin. Tutkimus ei tue väitettä, sillä vuoden 2011 eduskuntavaalien jytkyvoitossa perussuomalaiset oli suurten ikäluokkien ykköspuolue, kun lähes neljännes 55–64-vuotiaista äänesti puoluetta. Heistä suurin osa on seuraavien eduskuntavaalien aikaan eläkeläisiä. Kaksissa edellisissä eduskuntavaaleissa perussuomalaiset on jo ollut neljänneksi suosituin 65 vuotta täyttäneiden joukossa."
" Eihän hän työttömien asiaa ajakaan, että sikäli. He ovat niitä 'täysin tuottamattomia kohteita'. "
Mistä tuo käy ilmi??
"Halla-aho kietoo maahanmuuton vastustamisen kumppaniksi EU:n vastustamisen, globalisaatiokritiikin ja erilaisten eliittien kritisoinnin."
Onhan tuossa nyt ainakin tuo jälkimmäisin..(?)
No vaikkapa täältä.
http://www.iltalehti.fi/politiikka/201703132200084759_pi.shtml
"Sen lisäksi on luksustoimintoja, kuten työttömyysturva ja sosiaaliturva."
Hän puhuu samassa asiayhteydessä täysin tuottamattomista kohteista ja mainitsee esimerkkinä maahanmuuttajat. Hän puhuu yhteiskunnan toimintojen priorisonnista. Ei hän ole näitä mielipiteitään mitenkään salaillut. Eivät ne voi tulla yllätyksenä enää kenellekään.
Turun Sanomat on kokoomuslainen propagandaläpyskä.
Tasrkistan tuon lausunnon Iltalheden toimitukselta koska se kuulostaa feikiltä.
Eipä tuosta ainakaan käy ilmi mikään työttömien mahdollinen kyykyttäminenkään, vaikka toisaalta tuohon heittoon kyllä kaipaisi lisää valotusta.
Ja ei silti, hyvinhän työttömiä ja muita vähävaraisia kyykytetään tällä nykyisellä uustalinisti/rahaoikeistonkin hallituksella..
Noo, nähtäväksihän tuo jää, mitä asioita ja millä tavoin hän nyt uudessa asemassaan sitten käytännössä ajaa.
Propagandaltahan tuo kuullostaa.
Jos sosiaaliperäistä maahanmuuttoa saadaan vähennettyä, niin siitähän hyötyvät kaikki suomalaiset - myös pitkäaikaistyöttömät.
"Halla-aho kietoo maahanmuuton vastustamisen kumppaniksi EU:n vastustamisen, globalisaatiokritiikin ja erilaisten eliittien kritisoinnin."
Hyvää ja kaivattua settiähän tuo on.
Eikä PS ole työttömiä tai eläkeläisiä mihinkään pudottamassa.
Soini lupasi ajaa köyhän asiaa. vaalien jälkeen kävi kauppaa ja pröystäili saamilla höynäytettyjen äänillä nallukoiden ja muiden neuvottomien neuvoksien kanssa. Pääsi ulkoministeriksi, petti äänestäjänsä ja nimenomaan köyhät, eläkeläiset ja varattomat. Sen sijaan nallukat ja neuvottomat neuvokset palkitsi pätötyönään hallintarekisterillä. Jos sillä ei uutta pestiä neuvottomien neuvosten hallituksista löydy niin ei millään.
Hyvä kommentti.
Halla-aho vihaa heikompi osainen, vaikka on itse täysin matala-älyinen?
Kukahan se matala-älyinen on, opettele suomea, ennen kuin tulet tänne sönköttämään.