Mieltä askartavaan kysymykseen:
1. Lusifer on enkeli, jota Jumala loi aikoinaan samoin kuin ihmisen.
2. Jumala kaikkitietävä, ajaton, tietää tulevaisuuden. Hän siis tiesi miten tulee käymään, kun loi Lusiferin, sekä myöhemmin Aatamin ja Eevan.
3. Kun Jumala tiesi Lusiferin tulevan olemaan paha ja loi sitä silti, kuka on se paha? Paha luomus vai pahan tietoisesti luoja?
4. Jumala tiesi että Eeva tulee syömään sitä omenaa. Hän tietoisesti siis loi koko tämän teatterin, jotta saa sitten karkoitettua ihmiskunnan paratiisista kärsimyksiin. Mitkä voivat olla tuollaisen olennon motiivit? Ei ainakaan hyvät eikä lempeät.
5. Jumala on siis kaikkea muuta kuin rakkaus. Se on omistamishaluinen, kiero, mustasukkainen, epäluotettava peluri? Vai?
Asiallista vastausta pyytäisin
En_OLe_KoppeLo
2
78
Vastaukset
"1. Lusifer on enkeli, jota Jumala loi aikoinaan samoin kuin ihmisen."
Mistä tiedät?- 12___13
Mielestäni se, että antaa elämän niillekin jotka vihaavat elämän antajaa, on suuri rakkauden osoitus. Suurin osa ihmisistä ei ikinä antaisi elämää niille, jotka kostavat sen kaikella pahuudella. Nykyäänhän ei edes pienille lapsille haluta antaa elämää, vaan heidät murhataan jo enne kuin pääsevät kohdusta ulos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1603082
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten5012625Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!351351Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?1001324Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?201170- 451069
Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.294977Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti43936Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi109926Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.34880