Miten voisin estää selajaan automaattisen latautuvat play mainokset?
Ne häiritsee ja vievät turhaan koneen tehoja...
Käytän Firefox selaajaa Windows 10:ssä.
Ne häiritsee ja vievät turhaan koneen tehoja...
Käytän Firefox selaajaa Windows 10:ssä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Videoiden alussa tulevia mainoksia tuskin voi estää.
Muuten mainoksia estetään mainostenestäjällä. uBloskOrigin, Adblock plus vaikkapa.
Kiitos! Pitää asentaa...
Noissahan on nykyään semmoisia että tunnistavat tuollaiset temppuilut ja sitten mainos näkyy samalla tavalla mutta sitä ei voi halutessaan kelata niin kuin normaalisti.
Helpoiten pääsee mainoksista maksamalla.
Hihih. Hurukselalainen alle nelikymppinen sammakonkasvattaja maksaa mainoksista.
Miksi mainoksista pitäisi maksaa?
Yleensä maksetaan siitä että ei olisi mainoksia tai muutakaan roskaa, että pääsisi asiakkaaksi eikä tuotteeksi.
Kyllä ainakin YouTuben alkumainokset ja muutkin estyy ublockilla.
Päätä äkkiä mitä huomenna selität
"Helpoiten pääsee mainoksista maksamalla. "
"Yleensä maksetaan siitä että ei olisi mainoksia tai muutakaan roskaa ....."
Ei minun tarvitse päättää mitään kun on olen selvällä suomella sanonut aikoja sitten, että maksamalla pääsee mainoksista eroon.
Kerro minkä takia haluat maksaa mainoksista kun tuollaisia selität?
Ei tarvitse minun tarvitse maksaa kun haluan mainoksista eroon.
Jos sivustoa tai palvelua pidetään yllä mainos varoin, on oikeus ja kohtuus pakottaa palvelun käyttäjät katsomaan tarjotut mainokset. Kyllä ihan luonnostaan ylitse ampuva mainostarjonta karsii palvelun käyttäjät, ja sivusto tai palvelu kuolee siihen.
Suomi24 on jo pilannut sivustonsa mainosten määrällä ja sijoituksella, ellen pystyisi sulkemaan mainoksia pois, en varmasti kävisi näitä sivuja selailemassa ollenkaan.
Linux Mint 18 Sarah
Xfce 64-bit
Edes se rukoilevahahmoinen kissanpoika ei saa minua poistamaan mainoksenestoa.
http://imgur.com/5ISoSD5
Eli tämä.
pirullista koko mainoksillaan saastuttajien toiminta.
hyvä tuote myy itseensä mainostamatta!
Minulla menee kaikki tuotteet boikottiin, jotka kehtaavat käyttää nettikaistaani ilman lupaa ja vieläpä maksamatta siitä!
Moni sivusto elää mainostuloilla. Siksi en juuri käytä mainosten estoa. Jos tulovirta loppuu niin sivusto kuolee. On monia hyviä sivuja joissa tykkään käydä. Suomalaisia on melko vähän ja tämän kokoisessa maassa sivuston pito mainostuloilla hankalaa. Samoin vaikka blogilla tai youtube kanavalla eläminen.
Mainospoistimen käyttö kannattaa myös siksi, että mainosten kautta on liian usein levitetty haittaohjelmia. Virustorjunnan yhdistäminen mainosten torjuntaan parantaa koneen turvallisuutta.
Minulla on muutamista sivustoista poistettu mainostorjunta juurikin kannatussyistä. Jos mainokset eivät olisi niin häiritseviä kuin mitä ovat vilkkuvine ja liikkuvine kuvineen niin voisin harkita muuta järjestelyä useammankin sivun kohdalla. Tällä hetkellä sivut latautuvat niin paljon nopeammin ilman mainoksia että sekin puoltaa mainostorjuntaa.
Itse suosittelen uBlock ja uMatrix ohjelmia, joskin tuota jälkimmäistä vain sellaiselle joka on valmis hieman virittelemään ja kokeilemaan saadakseen kunkin sivuston asetukset kohdalleen.