Joku ehkä uskoi Sipilän ja Orvon höpötyksiin "arvoista", sekä Halla-ahon joistain kirjoituksista, sekä saamasta sakkotuomiosta "kiihotuksesta kansanryhmää vastaan". Se oli pelkkää savuverhoa, sillä Kepu, Kokoomus ja presidentti Niinistö haluaa EU:stä liittovaltion. Ja "väärät" mielipiteet omaamilta halutaan sulkea suut, siinä suhteessa.
Hallituksen ohjelmassa on suhteellisen tiukka Eu-kirjaus. Se olisi ollut esteenä tulevien Eu-päätöksen hyväksymiselle. Siksi Perussuomalaiset piti potkaista pihalle. Keskeisenä häärijänä taustalla on ollut kolminkertainen rikollinen Jan Vapaavuori. Hänellä on tuomiot pahoinpitelystä, rattijuoppoudesta ja varkaudesta, ne siis kyllä voitiin pyyhkiä pois. Mutta ei Halla-ahon naurettavaa tuomiota.
Liittovaltio-Eu tarkoittaisi esimerkiksi yhteistä Eu-budjettia, Eu-veroja, Eu:n oikeutta ottaa lainaa jäsenmaiden ohi ja niiden vastuulla. Rahoillaan Eu voisi esimerkiksi tukea heikosti menestyviä eteläisen Euroopan maita.
Huomionarvoista on myös se että Halla-aho vaati vain nykyisen hallitusohjelman noudattamista myös turvapaikkapolitiikan suhteen, mutta Sipilä ei siihen suostunut. Vaan sanoi, että maahanmuuttoa koskevien kirjausten nykyistä tarkempi noudattaminen ei ole mahdollista. Näin siis kepu petti jälleen kerran.
Summasummarum! Hallituksesta savustetaan ulos puolue, joka on sitoutunut hallitusohjelmaan. Ja hallitukseen jäävät puolueet, joilla ei ole aikomustakaan noudattaa omaa ohjelmaansa, ainakaan maahanmuuttoasioiden osalta.
Onneksi olkoon vaan näille kahdelle herralle, hyvin vedetty.
EU:sta liittovaltio - siksi persut ulos!
13
171
Vastaukset
- pötövskiv
:D Halla-aivo Oha-Allah voi humanoidina palata aina omalle planeetalleen, tervemenoa!
- antaa.heittää
Kommari voi lähteä vaikka somaliaan, siitä vaan.
- Ihvihbihbihbihb
antaa.heittää kirjoitti:
Kommari voi lähteä vaikka somaliaan, siitä vaan.
Komut ja hommaporukka tähtäävät samaan.
- ei.liittovaltioksi
Täyttä näytelmää jonka tarkoitus on antaa vapaat kädet liittovaltion kannattajille liittää Suomi osavaltioksi.
Jos on tosiaan liittovaltioon ajaminen, niin se on paha asia.
- Matkaan-lähden-matkaan-l
Liittovaltio ei ole tavoitteena, mutta yhteistoimintojen syventäminen on. Kun tunnetaan naapurin ja erilaisten liittoutumien muodostamat riskit niin turvallisuuteen kuin talouteenkin, niin tottakai näin pitääkin olla. Yksittäisinä kansakuntina meitä vietäisiin kuin litran mittaa. Isossa yhteisössä olemme vahvempia ja pystymme vaikuttamaan, tietenkin kompromisseja tehden.
EU on lopulta aika pieni alue maapallolla, mutta tällaiselle paljon matkustelevalle silti mainio juttu mm. siksi kun ei aina tarvitse vaihdella valuuttaa. Matkaan-lähden-matkaan-l kirjoitti:
Liittovaltio ei ole tavoitteena, mutta yhteistoimintojen syventäminen on. Kun tunnetaan naapurin ja erilaisten liittoutumien muodostamat riskit niin turvallisuuteen kuin talouteenkin, niin tottakai näin pitääkin olla. Yksittäisinä kansakuntina meitä vietäisiin kuin litran mittaa. Isossa yhteisössä olemme vahvempia ja pystymme vaikuttamaan, tietenkin kompromisseja tehden.
EU on lopulta aika pieni alue maapallolla, mutta tällaiselle paljon matkustelevalle silti mainio juttu mm. siksi kun ei aina tarvitse vaihdella valuuttaa.Olin tässä kuuntelemassa Teija Tiilikaista (varmaan tiedät), ja hän sanoi kehityksen ilman muuta johtavan liittovaltioon.
Sanoi jo käytännössä täyttävän monet liitovaltion tunnusmerkit, mutta ei vielä riittävästi.
Oli sitä mieltä, että liittovaltion vastustajat ovat vain tietämättömiä.
Puolustusyhteistyötä ei vielä ole minkäänlaista, muuta kuin puheissa.
Jos kimppuumme hyökätään, ei EU tule apuun.
Onhan Suomikin ilmoittanut, ettei mene Viron apuun, jos sinne hyökätään, vaikka molemmat ovat EU:ssa.
- hkjhvfehvbrr
Ei mene montakaan vuotta kun liittovaltio asia on täyttä totta, sitä ajetaan kuin käärmettä pyssyyn!
Ei bryssel meitä suojele, vaikka suomen päätäntävalta siellä onkin,, natoon meidän pitäisi liittyä jos haemme turvaa ulkopuolisia uhkia vastaan!- vngnfnnvn
Samaa mieltä!
- sittingprittyjaa
ei tuu liittovaltiota, lue engl. ranskalaisia lehtiä, ovat kuule enemmän vastaan.
vain italia espanja reikka portukali jne etelän hetelmät äänestäisi puolesta.
suomihölmö tietysti tekee niinkun käsketään, oma etua vastaan, koska se on kilttiä. ja näyttää hyvältä.
- Ällöttävänäytelmä
Surkea näytelmä menossa. Sipilä lenteli, kuin tenavista Ressu koira kaksitasoisellaan. Mielikuvitus oli näytelmässä rajaton. Kepulta hyvin onnistui, koska puolueella perinteen jullikoiden tekoon. Harmittaa, kun kokoomuksessakaan ei ole Holkerin jälkeen ollut enään yhtään valtiomiestä. Soini taas myy IHAN MITÄ TAHANSA oman edun takia ja puudelit seuraa häntä. Periaatteessa äänestän Halla-Ahon porukkaa jatkossa, vaikkei poliittinen kotini olekkaan. Olen kuullut monen muun tekevän samoin.
- vaalit.vittuun
Minun poliittinen kotini paloi jo ollessani sylivauva, senjälkeen sitä ei ole ollut, eikä tule!
- jabban.rock
Ja rokki soi! https://www.youtube.com/watch?v=KRds46Kc6Rg
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 561498
Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu661474Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1621343Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle661207Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1041141Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä
Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu2661074Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä58977- 57976
KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin86923Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä56913