Laitoshoito

Laitoshoito on rikos. Terveitä ihmisiä tapetaan.

Laitoshoito pitää lakkauttaa ja vanhukset voivat olla kadulla, josta voivat mennä terveyskeskukseen hakemaan tappavia lääkkeitä jos eivät enää pärjää.

Järjestelmä häikäilemättömästi tappaa ihmisiä jotka voisivat elää. Olen seurannut järjestelmän toimintaa sivusta.
9231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

On myös outoa puhua vanhuksista ja sosiaalihuollosta työikäisten ja työkykyisten ihmisten pakkohoidossa.

Äänestä

Siis mitä tarkoitat? Anetaan lääkkeitä liikaa vai liian vähän? On omaisia, joiden mielestä lääkehoito on ainoa oikea tapa hoitaa, ja on omaisia, jotka ovat täysin lääkevastaisia tai muuten kriittisiä lääkkeiden suhteen... Vai liittyykö katkeruutesi jotenkin hoitoon ja sen tasoon?

Äänestä

Mä itse en ymmärrä mitä logiikkaa on siinä ett laitoshoitopaikkoja vähennetään ja huonokuntoiset vanhukset hoidetaan kotioloissa ilman kunnollista hoivaa. Ei se riitä hoidoksi, ett kotihoito käy kolmisen kertaa päivässä. Eihän ne hoitajat pysty siinä 10 minuutissa/kerta auttamaan kunnolla vanhusta. Mua pistelee niin vihaksi tämä nykyinen suuntaus vanhustenhoidossa, se ettei hoideta ja vedotaan säästösyihin. Luulis ett 2000-luvulla olis päinvastoin eli vanhuksista pidettäis hyvää huolta. Suomessa ei sais elää vanhaksi, eikä sairastaa, terveenä et ole riesa ja menoerä yhteiskunnalle.

En tiedä mikä ajatus aloituksen kirjoittajalla on tekstinsä takana. Onko kyse mielenterveyspotilaan laitoshoidosta vai vakavasti sairastuneen potilaan laitoshoidosta. Ei täysin terve henkilö tarvitse laitoshoitoa, eikä ketään syyttä suotta pistetä edes pakkohoitoon. Joskus laitoshoito on ainoa oikea ratkaisu, ei ketään sais heiteillekään jättää.

Äänestä
  • Sinä olet jäljillä; nyky-yhteiskunta painottaa väärin asioita ja silloin rahavarojakin jaetaan epäoikeudenmukaisesti. Aloittaja taas kuulunee siihen sarjaan, jotka kolisevat eniten eli tyhjiin tynnyreihin, jotka huutelevat puskista tietämättä oikeasti yhtään mistään yhtään mitään.

    Äänestä

Lääkevastaisuutta voi lietsoa sairas omainen vanhukselle, ja vanhus uskoo, vaikka olis kysymyksessä päihderiippuvainen omainen.

Äänestä

Ei laitoshoito tarkoita vain vanhuksia.
Terve ei joudu laitokseen hoitoon, aina on jokin syy.
Ei tälläisiin kannattaisi edes vastata, vähän vaikuttaisi ptovo viestiltä tai kännissä kirjoiteltulta?

Äänestä
  • Trollihan tuo oli. Ei kukaan oikeasti voi olla noin yksioikoinen.

    Äänestä

" Terveitä ihmisiä tapetaan"

Jos aloittajalla on tietoa ko. asiasta niin rikosilmoitusta kehiin vaan. Muuten oot ainoastaan säälittävä provo!

Äänestä

Ota omaisesi kotiisi ja hoida sekä anna niin hyvää hoitoa kuin haluat, mutta ellet jaksa älä tule laitoksiin rähjäämään!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


oikeudenmukaisuus64367 kirjoitti:

Laitoshoito on rikos. Terveitä ihmisiä tapetaan.

Laitoshoito pitää lakkauttaa ja vanhukset voivat olla kadulla, josta voivat mennä terveyskeskukseen hakemaan tappavia lääkkeitä jos eivät enää pärjää.

Järjestelmä häikäilemättömästi tappaa ihmisiä jotka voisivat elää. Olen seurannut järjestelmän toimintaa sivusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu