Älkää missään vaiheessa lähtekö tohon selekta eläkevakuutus säästämiseen.On todella vaikea irtaantuminen.Olen ollut työttömänä 2015 heinäkuusta.työttömänä työnhakijana saiauslomalla 6.10.2015 alkaen.Laitoin myös työkkärin todistuksen.PÄÄTÖS OLI KOSKA VASTAANOTTAMASTAMME SELVITYKSESTÄ EI ILMENE,ETTÄ SINÄ TAI PUOLISOSI OLISITTE SAANEET TYÖTTÖMYYS PÅIVÄRAHAA VAKUUTUS EHTOJEN EDELLYTTÄMÄT 200ARKIPÄIVÄÄ VIIMEISEN 60 VIIKON AIKANA,EMME VOI VIELÄ OSTAA ELÄKEVAKUUTUSTASI TAKAISIN JA TODISTEET ON ETTÄ TYÖ KYVYTTÖMYYTENI JATUU VIELÄ TÄMÄN VUODENKIN JA JATKOSTA EI TIEDÄ.OLEN JOUTUNUT PITÄMÄÄN LAKI SÄÄTEISET KARENSIT JA KAIKKI MAHDOLLISET PÄIVÄT KÄYTETTY.JOTEN EN YMMÄRRÄ NORDEAN TOIMINTA TAPAA.
selekta eläkevakuutus
2
388
Vastaukset
- Nordeaboikot
Saman ongelman kanssa tässä tapellaan. Työkyvytön nykyisiin ammatteihin ja uudelleen koulutus alkaa. Nordealta tulee joka kerta erinlainen vastaus miksi ei voi nostaa eläkevakuutusrahoja! Viimeisin....pitkäaikaissäästämisen verovähennysoikeus estää takaisin oston...noh soitin verottajalle ja pyysyn selvittämään onko näin. Verottajan edustajan lausunto oli että kyllä verottajan näkökulmasta vakuutuksen voi nostaa pois. Sijoituksen voitoista maksetaan normaali vero mikä menee muissakin sijoituksissa. Nyt on taas laitettu nordeaan lisä selvitys pyyntö. Saas nähdä onko jälleen kerran eri vastaus. Konttorin henkilöstökin on ihmetellyt että miksi et muka voisi nostaa sijoittamiasi rahoja pois kun selkeä syykin. Miksi esim. avioeron jälkeen voi nostaa?? ei siinä tulotaso tipu kuten työkyvyttömyyyden kohdalla! pika naimisiin ja samantien ero niin saa rahat ulos. Mitä helvetin järkeä tämmöisessä on. Nordeasta kaiken muun lopetin samantien kun tuli selväksi että alkavat olemaan hankalia tämän asian suhteen. Ystävälliset virkailijat , oikeasti ystävälliset, toivottivat onnea ja pyysivät kertomaan miten asian kanssa käy. Olivat siis itsekin vihasia omalla työnantajalleen tälläisesta toiminnasta.
- jdgfhfgf
Eipä eläkevakuutuksissa ole ollut mitään järkeä enää pitkään aikaan. Nekin vähät "edut", mitä niissä vielä on jäljellä, tullaan nekin todennäköisesti poistamaan tulevaisuudessa poliitikkojen toimesta. Ja joka tapauksessa kulut syövät enemmän kuin eduista on hyötyä.
Eläkevakuutuksissa ja muissa vastaavissa tuotteissa altistaa itsensä valtavalle poliittiselle riskille kalliilla hinnalla. Ja se poliittinen riski on jo moneen kertaan toteutunut, kun etuja on pikkuhiljaa vähennetty ja vähennetty myös vanhojen vakuutusten osalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2105364NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1324994Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku134775Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1212027- 4031771
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a701602Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann131431- 891265
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3791260- 741085