Kolmekymmetä vuotta kestäneestä sodasta 1600 luvulla on kuulema sanottu ,että punainen saksalainen veri muuttui Ruotsissa valkoiseksi linnoiksi. Eli sota päälliköt rikastuivat ylenmäärin. Onkohan kukaan Suomalainen päässyt osille vai jäikö pelkä luu käteen. Tavalliset mosurit kai joutui tyytymään punatautiin. Värikäs tautihan sekin on ei sen puoleen.
Rikastuiko kukaan Suomalainen
syytinki
13191
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Joukossa+oli+kyllä+suomalaisiakin+mutta+heistä+valtaosa+jäi+Ruotsiin.
Tutkielmassa+HAKKAPELIITTAIN+JÄLJILLÄ+kirjoittajat+päätyvät+arvioon,+että+ryöstösaaliista+päätyi+Ruotsiin+noin+98%!
Vauraudesta+valui+Suomeen+2%.
Koko+sodan+ajan+1631+-1648+suomen+alue+piti+svedujen+käytössä+nykyiseen+väkilukuun+suhteutettuna+240000+-+280000:n+miehen+kenttäarmeijaa.
Suuri+osa+ukoista+jäi+sille+reisulle.
.
Minkä nuorena varastaa, sen vanhana omistaa.
- se joka ottaa sillä on ...
arvoesineitä, kuten saarnatuoleja ja ehtoollismaljoja. Turun Yliopisto sai aikanaan kirjalahjoituksia.
Ei sotasaaliilla yleensä rikastuttu. Se pakkasi kulumaan ylläpitomenoihin.
Suomalaisista ainakin kenraali Stålhandske vaurastui aivan kunnolla. Nyrkkisääntönä oli, että mitä korkeampi upseeri, sitä suurempi osuus sotasaaliista.
- stålhanske vaurastui ?? - ketkä ovat hänen sukujuuriaan , ettei vai G.C.E
Ajatellan että jos joku tavallinen sotamies palasi vuosien sotimisen jälkeen ,eikä siis pelannut tai ryypännyt palkkaansa tai joutunut ryöstetyksi. Niin saikohan tuo keskiverto Hakkpelitamme ostettua vaikka mökin tai jotain .
Hengissä kotimaahan aikanaan palanneet hakkapeliitat olivat kaikkea muuta kuin tavallisia tapauksia, mutta jos oli onnistunut saamaan saalista ja pelastettua sen ahneilta esimiehiltä ja varkailta, niin luonnollisesti taloudelliset mahdollisuudetkin olivat huomattavasti parantuneeet.
Tuollaisia tapauksia oli luultavasti eniten Prahan ryöstäjissä, koska kaupungin "uuden puolen" valloitus ("vanhaa puolta" eivät ruotsalaiset onnistuneet valtaamaan) tapahtui kilpaa Westfalenin rauhansopimuksen kanssa.
- että hävettää ajatuskin , vankkurit täynnänsä rosvosaalista saksanmaalta 1600 luvulla ,ei ihme ,että hitleriki oli vähällä toteuttaa ruotsin valtauksensa ...
Nyt kun vietetään itsenäisen Suomen satavuotisjuhlia, niin mielestäni olisikin paikallaan palauttaa tunnetut ryöstösaaliit Kolmekymmenvuotisesta sodasta. Tämä kirkastaisi Suomen valtion julkisuuskuvaa. Kirkoissahan niitä ainakin on.
Olisikin hauska nähdä ruotsalaisten reagointi tähän, he kun niin mielellään esiintyvät maailman omatuntoisimpana ja vastuunkantavaisena kansakuntana.
Tunnustaisivatko ruotsalaiset omat raakuutensa ja ahneutensa, vai jatkaisivatko vain muiden tuomitsemista?
" olisikin paikallaan palauttaa tunnetut ryöstösaaliit Kolmekymmenvuotisesta sodasta. Tämä kirkastaisi Suomen valtion julkisuuskuvaa. Kirkoissahan niitä ainakin on."
Onneksi ei ole Suomessa. Mutta Ruotsi on saamassa rangaistuksensa, Malmön ja monen muun ruotsalaiskaupungin tilanne sen jo kertoo.
Aatelissotapäälliköt palkittiin myös läänityksillä, mm. Suomesta. Ehkäpä kyse oli usein ulkomaisista sotureista
Sodat olivat 1600 luvulla tavallaan paljolti aatelisten liiketoimia. Rahvaalle ne olivat vain kuolemaa ja loputonta kärsimystä. Jotkut kyllä ylistävät nuppi tutisten hakkapelittojen muistoa.