Ministereillä on syytesuoja

ministeriensyytesuoja

Enemmistöhallituksen ministereitä ei voida syyttää valtakunnanoikeudessa, koska nykyinen perustuslaki on laadittu niin ovelasti ja juonikkaasti, että enemmistöhallituksen ministerit nauttivat täydellistä syytesuojaa, vaikka rikkoisivat perustuslakia!

1. Oikeuskansleri valvoo ministereiden toimia perustuslain kannalta

2. Oikeuskansleri voi esittää syytteen nostamista valtakunnanoikeudessa, mutta syytteen nostaminen vaatii eduskunnan hyväksymisen eli enemmistö kansanedustajista täytyy olla sitä mieltä, että ministeriä vastaan nostetaan syyte valtakunnan oikeudessa perustuslain rikkomisesta.

3. Enemmistöhallitus nauttii eduskunnan enemmistön suojaa, eli eduskunta ei koskaan hyväksy syytteen nostamista ministeriä vastaan

4. Enemmistöhallituksessa olevat puolueiden puheenjohtajat ovat yleensä myös itse ministereinä, joten hallituspuolueiden kansanedustajat pakotetaan aina äänestämään, että syytettä ei nosteta, muutoin heitä uhkaa erottaminen puolueesta.

Lisäksi:

Tasavallan presidentti nimittää oikeuskanslerin ja presidentti ei nimitä kuin sellaisen oikeuskanslerin, joka on lojaali hänen puoluettaan kohtaan ja jos presidentin puolue on hallituksessa, niin oikeuskansleri on aina lojaali myös hallitukselle eli hänen kynnyksensä edes esittää syytteen nostamista ministeriä vastaan on äärimmäisen pieni, koska hänen oma virkansa on silloin vaakalaudalla.

Näin ovelasti on perustuslaki laadittu ja senhän ovatkin laatineet eduskunta silloisen enemmistöhallituksen esityksestä. Sinne on siis jätetty täydellinen syytesuoja ministereille.

Niinpä nytkään ei pääministerin tarvinnut välittää perustuslaista piirun vertaa, vaan hän itse nimitti uuden hallituksen mielensä mukaan.

Kun ajatellaan sitä, että hallitus ei ole eronnut, virallisesti siellä on perussuomalainen puolue edelleen hallituksessa ja tuo puolue voi nimittää uudet ministerit entisten puolueesta eronneiden tilalle. Mutta koska pääministerillä on syytesuoja, hän voi olla välittämättä perustuslain säädöksistä ja haistattaa paskat perustuslaista ja keskustapuoluetta lähellä olevat oikeusoppineet sanovat, ei ole lakia rikottu.

12

582

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täydellinensyytesuoja

      Syytesuoja siis pitää ehdottomasti.

      Laki toimii - ministereille ei tulla koskaan eikä missään tilanteessa nostamaan syytettä valtakunnan oikeudessa.

      Valtakunnan oikeus ei tule edes koskaan kokoontumaan.

      • 7865431

        Siksi kepu nyt täällä huutaa? Ei saa kertoa. Junttila voi siirtää kaupoilla rahaa tai ostaa matuja omaan piikkiin, kuljetella rahasäkkejä? ja kepu möykkää palstalla. Mennään kepun ketjuun. Vanhas profiloi.


      • jurristi

        Vain perustuslain rikkominen ei ole rikos, siitä puuttuu rangaistuspykälä. Moitittavan teon täytyy rikkoa myös jotain normaalilain säädöstäkin. Juhantalokin tuomittiin rikoslain perusteella.


    • todellakinmenee

      Olen tutkinut perustuslain pykälät ja aloitus on aivan oikein.

      Noin se vaan menee!

      On edes turha toivoa, että eduskunta sitä muuttaisi.

    • NoinhanSeOn

      "Juhantalo tuomittiin 1993 valtakunnanoikeudessa vuoden ehdolliseen vankeuteen lahjusten vaatimisesta ministerinä ollessaan."

      Tällöin maata johti Esko Ahon hallitus, eli pääministeri oli samasta puolueesta kuin Juhantalo.

      Eli aloittajan väite on perätön.

    • aloittaja_oikeassa

      Uusi perustuslaki astui voimaan 2000. Siihen tehtiin lisäys 2012 jonka mukaan Suomi on EU:n jäsen.

      • rrewwqde34gf

        Miten ehdottaistte kataisen lausekkeiden poiston? Kohta Pohjois-Korea-tyylisiin lakeihin ei siis voi vaikuttaa muuten kuin ulkomaan aiheuttamalla sodalla, vai miten demokratia pelaa?


    • jaahansa

      no tämä selittää monta asiaa.

    • kiyrd

      Johan on naurettava elämä. Britanniassa, yksi Soroksen maksama akka on estänyt jopa kansanäänestystä etenemästä.

    • Wallstreet.never.sleeps

      Laittakaa kansio: Suomen kavallus ja puhallus. sinne linkit ja muut.

    • kolmekorruptiopuoluetta

      Pääministerin valta on nyt Suomessa liian suuri - tarttis tehrä jotain.

      Koivisto tätä ajoi ja nyt aletaan nähdä tulokset. Pääministerin päätöksellä hajotettiin yksi kilpaileva puolue kokonaan pois kuvioista.

      Käyköön keskustalle vielä pahemmin ja kokoomukselle kanssa tosi kurjasti.

      Kolmen korruptiopuolueen koplaa ei tarvita takaisin.

    • köyhäintalotjavaivaset

      Suomessa on nyt asiat tosi huonosti.

      Rikkahat kyllä voivat jatkossakin hyvin ja täälläkin ylistävät hallitusta, mutta voi niitä vähäosaisia ja köyhiä ja työttömiä ja sairaita.

      Eutanasia tarvitaan siis kiireisesti, koska ei kurjia enää jakseta elättää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      137
      1303
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1061
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      67
      835
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      51
      648
    5. 60
      641
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      531
    7. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      30
      523
    8. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      507
    9. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      503
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      487
    Aihe