YLE uutisoi: "Opettaja laulatti virsiä, luki Raamattua ja pudotti arvosanat – vanhemmat päättivät ottaa luokallisen oppilaita pois koulusta koko vuodeksi"
Jutun mukaan opettaja on laulattanut virsiä, lopettanut vanhempien pyynnöstä, mutta aloittanut taas ja uudesta pyynnöstä lopettanut. Kuitenkin itse jutussa ei uskonto nouse esille siten kuin otsikosta voisi luulla. Jos kuka miettii tiedotusvälineiden puolueellisuutta, niin ehkä tässä mennään liikaa uskonnonvastaiseksi.
https://yle.fi/uutiset/3-9669551
YLE uutisoi oudosti opettajasta
11
120
Vastaukset
- kusen.värinen.lehdistö
Jutun kirjoittaja Satu Krautsuk tunnustaa twitter-tilillään olevansa ihan aito klikki-huo... huo... nuori toimittaja.
https://mobile.twitter.com/satu911
https://www.youtube.com/watch?v=4HVOJMCEccU
Eipä silti, ihan mukavia juttuja löytyi Sadulta, lueskelin niitä muutaman. Niissä ei ollut otsikointi ihan tuota wannabe-iltapaskan-paskin-toimittaja-tyyliä - Sekulaarist
Opetussuunnitelman mukaan opetus ei saa olla uskonnollisesti sitouttavaa..
- Kummallisuuksia
Mitenkähän luulette opetussuunnitelman määrittelevän tuota sitouttamista kun puhutaan vaikka matematiikasta, historiasta tai muista aineista! Suomalisilla tuntuu olevan kummallinen tapa väheksyä oman kulttuurimme sisällä olevia asioita.
Tuon opettajan ongelmat olivat paljon muutakin kuin vain otsikossa mainitut - jos juttu totta on. Kaiken kaikkiaan, sen enemmän kunnan kouluviranomaiset kuin koulun rehtorikaan eivät ole aivan parastaan tehneet.
- Anonyymi
Meillä tällä hetkellä koulussa tämä opettaja täys idiootti sanon minä. Nää asiat pätee yhä sen opetuksessa.
Heteronormatiiviset pyhän veden kautta jeesuksen tyköön päässeet vanhemmat olivat onnessaan.
Muut taas ei.- Anonyymi
Avaamasi polku on avoinna monille. Noin raukkana on turha selitellä.
- Anonyymi
Toivottavasti epäopetuksessa ei esiinny "ylilyntejä"... Reagointia tarvttaessa heti.
- Anonyymi
Aivan, ei lapsille. Täällä ne sen sijaan kuuluvat antivaaprin arsenaaliin. valeuutiset.
- Anonyymi
Uskonnon etäopetuksen oppimistehtävistä on tullut palautetta, että ovat liian sitouttavia. Oletusarvona Raamatun kertomus totuudellisuus, mikä ei ole oikein.
- Anonyymi
Nyt ei ole mitään syytä laulattaa virsia laulutunnilla, kun ei ole kevätjuhlaa eikä tietenkään mitään jumalanpalvelusta kirkosssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "873978Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242871No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452292- 341301
- 10889
- 131865
- 6824
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12811Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124746- 11740