Venäjän edeltäjä NL ja Natsi-Saksa olivat hyvin läheisiä liittolaisia toisen maailmansodan alkaessa. Sota oli näiden yhteistyön tulosta, ja syvä liittolaisuus huipentui yhteiseen voitonparaatiin Puolan valtauksen kunniaksi.
Neuvostoliitto ja Natsi-Saksa olivat liittolaisia
VenäjänHistoriaa
38354
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Tämä tiivis liittolaissuhde on hyvin kiusallinen Pietarin tiltuille.
Miksi sitten USA antoi aseapua Neuvostoliitolle?
ei vain USA vaan myös Churchill
Nurnbergin natsituomioistuimessa ei voitu tuomita natseja sodan aloittamisesta
toisen maailmansodan aloittivat Churchill ja Stalin
ja nämä olisi pitänyt hirttää
USA JA ERITYISESTI CHURCHILL TUKI STALINISTEJA SÄÄLIMÄTTÄ
JA NEUVOSTOLIITTO JA NATSISAKSA OLIVAT LIITTOLAISIA JA MM. SAKSAN LENTÄJÄT KOULUTETTIIN NEUVOSTOLIITOSSA KUN SAKSALLA EI SAANUT OLLA ARMEIJAA
ilman neuvostotukea armeijaa ei olisi saatu pystyyn
STALIN VALVOO TAKANA KUN SAKSA-NLIITTO LIITTOLAISSOPIMUS ALLEKIRJOITETAAN
https://fi.wikipedia.org/wiki/Molotov–Ribbentrop-sopimus#/media/File:MolotovRibbentropStalin.jpg
Sellaisia ne on jenkit! En yhtään yllättyis jollei Trumpi ja Putte jo jakavat etupiirit ku Molotov ja Ribbentrop aikanaan.- :´-(
siksi että sota tarvitsee aseita,idioottii
Palstan vakio kokoomusTROLLI taas vauhdissa siirtämässä keksustelua ikivanhoihin tapahtumiin nykypäivän sijaan.
Mikä on tämän aloituksesi pointti. Tuonhan nyt kaikki tiesivät jotka ovat vähänkin historiaa lukeneet. Halusitko päteä?
<suomen kokoomus oli natsisaksan liittolainen toisessa maailmansodassa, täällähän oli sakuja kuin vilkkilässä kissoja, parasta aikaahan suomi taas veljeilee eu natsien kanssa ja saa vielä pataan ja huolella.
Suomi haki apua siltä ainoalta taholta, miltä sitä saatiin Venäjän vyöryessä brutaalisti kimppuumme.
Kanssasi olen samaa mieltä siitä, että varmasti Venäjä taas joskus hyökkää maamme kimppuun, sellainen pienten rajanaapuriensa vainooja kun on perusluonteeltaan.
En ikinä anna anteeksi Venäjälle sitä, että NL hyökkäsi viattoman Suomen kimppuun vehkeiltyään Natsi-Saksan kanssa.
Linkki "tietoosi".
Ei pidäkään antaa. Miksi pitäisi? Anteeksianto tilanteessa, jossa oma ja koko suvun olemassaolo on uhattuna on heikkoutta.
Neuvostoliitolle (Venäjälle) ei kannata antaa anteeksi.
Muuten hyvä mutta Neuvostoliitto ja Venäjä ovat eri valtioita.
Venäjä on itse ilmoittautunut Neuvostoliiton seuraajaksi ja siten juridisesti vastaa edeltäjänsä karmeasta rikoslitaniasta. Ja vaikka Venäjä ei olisikaan seuraaja, niin huolestuttavan kovaa vauhtia karttuu tämän nykyisen tynkä-Neukkulankin rikoslista ihmisyyttä vastaan.
höpöhöpö,olitko kenties syntynytkää ku asiat tapahtuivat?
Onneksi isoisä taisteli sen verran lujasti Venäjä/Neuvostoliittoa vastaan ja sattui selviytymään, että sain tilaisuuden syntyä.
Niin niin mutta kyseessä on eri valtio vaikka huomattavasti ovat samanlaisia. Ei voida sanoa että banaanit ovat appelssiineja.
Valtio saattaa hallita eri aikoina erikokoisia alueita. Tänä päivänä Venäjän valtio hallitsee huomattavasti pienempää aluetta kuin Neuvostoliiton saati Venäjän keisarikunnan aikoina. Ymmärrän, että alueen näivettymisen aiheuttama häpeä johtaa siihen, että menneisyydestä pyritään rimpuilemaan eroon. Venäjä on itse ilmoittanut olevansa NL:n seuraaja, ja kantaa tuosta julistuksesta vastuun.
Niin mutta silti eri valtio. Se että väittää Neuvostoliittoa Venäjäksi on kuin väittäisi koiraa kissaksi. Pitäähän sitä nyt jokaisen ihmisen tajuta mikä ero on Neuvostoliitolla ja Venäjällä.
Venäjä on ilmoittanut vastaavansa Neuvostoliiton rikoksista, vaikka kovin näivettynyt versio edeltäjästään onkin. Minkäs minä sille voin?
Niin mutta silti eri valtio. Kun sanotaan Neuvostoliitto niin tarkoitetaan kommunistista maata joka oli olemassa 1922-1991. Kun sanotaan Venäjä niin tarkoitetaan sen jälkeistä maata. Olivat kuinka samanlaisi tahansa ja vaikka kuinka oli samoja alueita niin Venäjä ja Neuvostoliitto ovat silti kaksi eri valtioita. Kuinka monta kertaa sekin pitää vielä toistaa?
Joo, on se eri valtio. Venäjä on syntynyt Neuvostoliiton säälittävän hajoamisen jakojäännöksenä sinne Euraasian perämaille typerän venäläisjohtoisen yhteiskuntakokeilun hyydyttyä. Oli miten oli, Venäjä vastaa edeltäjänsä rikoksista, sille en edelleenkään voi mitään.
Juuri näin. Kasakka ottaa sen mikä on löysästi kiinni. Liian löyhästi annettu anteeksianto on merkki siitä, että on taas jotakin otettavaa.
Eivät vaan suurimmat viholliset. Hitler teki Neuvostoliiton kanssa hyökkäämättömyyssopimuksen jolloin Saksa ei joutuisi taas kahdenrintamansotaan mikä johti Saksan häviöön ensimmäisessä maailmansodassa. Menisit takaisin kouluun.
Ja miksi NL sitten toimitti öljyä ja muita raaka-aineita natsipanssareille ja tukikohdan natsisukellusveneille? Koska toivoi natsien menestyvän sodassaan yhteistä vihollista demokratioita vastaan. Maillahan oli 1920-luvulta asti ollut tiivis yhteistyö asevoimien kehittämisessä kaluston ja koulutuksen osalta. Panssarikenraali Guderian joka 1941 kolkutteli Moskovan portteja Tulassa venäläisellä öljyllä käyvissä tankeissaan oli käynyt sotakurssin Venäjällä maiden yhteisessä panssarikoulussa.
Ironiaa parhaimmillaan siis.
Ja Saksahan vastaavasti antoi apua kalustotekniikassa venäläissuunnittelijoille (erityisesti lentokoneissa) ja esti avun Suomelle alueensa halki Talvisodassa, mm. Italian apu piti kierrättää meriteitse kun G-50 hävittäjiä ei saanut lennättää Saksan yli.
Miksi Saksa sitten hyökkäsi Neuvostoliittoon? Oletko koskaan kuullut operaatio barbarossasta?
hyvä ryssät ja natsit
Eh, onko joku muka antanut anteeksi?
Sanokaa nyt vielä, että "sotakorvaukset auttoivat Suomen hyvinvointivaltioksi" niin mä laattaan.
Niin siinä tapahtui - agraarikulttuurista teollisuuteen ..
Muistitko viedä 70-luvun kansakoulunopettajallesi omenan joka keväjuhlassa?
Kansakoulu meni omilla eväillä, oikealla maidolla talon puolesta perunavelliä pulpetin kannella syöden - ..
"London Timesin Venäjän kirjeenvaihtajan Robert Wiltonin, vuonna 1918 laatima taulukko, osoittaa, että tuohon aikaan oli 384 komissaaria, joista 2 oli neekereitä, 13 venäläisiä, 15 kiinalaisia, 22 armenialaisia ja yli 300 juutalaisia. Viimeisestä mainitusta ryhmästä 264 oli tullut Yhdysvalloista tsaarin hallinnon sortumisen jälkeen."
-Juutalainen ylivalta/David Duke-
”Venäjän vallanneet johtavat bolševikit eivät olleet venäläisiä. He vihasivat venäläisiä. He vihasivat kristittyjä. Heitä motivoi etninen viha. He kiduttivat ja teurastivat säälimättömästi miljoonia venäläisiä. Lokakuun vallankumous ei ollut 'venäläinen vallankumous'. Se oli vieraan kansan valloitusretki Venäjällä. Lähes kukaan ei ymmärrä tätä vieläkään, mikä todistaa, että kansainvälinen valtamedia on saman heimon käsissä.”
Nobel-palkittu kirjailija Aleksandr Solženitsyn.
Ryssä on aina Suomen vihollinen numero yksi. Saksa antaa sitten tarvittaessa tukea oli siellä vallassa natsit tai ei.
Juutalaiset olivat niitä ryssiä.
Miten tuo Neuvostoliiton jakojäännös kehtaa pitää "Voitonpäivän juhlia", vaikka on eri valtio kuin Neuvostoliitto?
Kun ei omia aikaansaannoksia ole, niin täytyy "kunnia" repiä sodasta joka saatiin aikaan Natsi-Saksan myötävaikutuksella.
Ja sama tunnuskin, punatähti, on molemmilla.
Jos KGB on FSB niin onko se ihan eri asia???
Venäjän pitäisi maksaa Suomelle ja kaikille muillekin toisen maailmasodan uhreille korvauksia, kun ne joutuivat sotimaan NL:n ja Natsi-Saksan yhdessä sytyttämässä sodassa!