Hameessa halkio onkin nyt syntiä? Mites kävely?

Owuor tai joku mies Afrikasta puhui tv7 ssa ja nuhteli aika rajusti meitä kuulijoita että tullaan seurakuntaan liian vähissä vaatteissa. Halkiohameessa oikein. Se on kai hänen mielestä synti sitten? Ei taida hän ymmmärtää että hameessa pitää olla halkio jotta kävely onnistuisi, eikä hamekangas repeäisi jos ottaa ison askeleen, ja jos hame on vähänkin kapeampi. No jaa. Onko tuo oikeaa opetusta`? Vai lainalaisutta?
Suomessa tarvitaan vaatteet joka 4:lle vuodenajalle, tulee aika kalliiksi hankkia hänen mielen mukaiset hameet tai mekot.olen kyllä samaa mieltä että uskovainen pukeutuu sädyllisesti, tottakai. Mutta halkiohameen syntiä en ole aiemmin kuullutkaan kenenkään julistavan. Miten, burkhako seuraavaksi? Mites miesten liian kireet housut haaroista?
13252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Eikö seuroihin voisi tulla siinä asussa ,johon meidät on luotu: Adamin ja Evan asussa? Vai onko luotu valmiksi puettuina, pukeutumisenhan ovat ihmiset ihan itse keksineet.

Äänestä

Ei ole minkäänlaista "opetusta" tuollainen, vaan sairaan puhujan omia, sairaita mielipiteitä ja uskomuksia!!! Kylläpä on "opetuksen " aiheet vähissä jos tuollaisia asioita täytyy ruotia...::)))

Äänestä

Ihan höpö ukko!

Äänestä

uskon että ne paranemiset on aitoja joita tapahtuu kokouksissaan, mutta muu saattaa ollakkin hieman vikaan mennyttä tämän miehen opetuksessa. Miksi kukaan ei kmmentoi, jotka ovat suositelleet häntä. Onko kukaan kuullut hänen puhuvan kielillä ikinä? Miksi kaikki "Näyt" on unessa annettu hänelle? Muille Herra puhuu milloin vain, ei vain unessa. Kyllä unessakin Herra puhuu. Onko kukaan kuullut hänen oikeasti antavan profetiaa, livenä, siis "Näin sanoo Herra": jne jollekkin henkilölle? Miksi kaikki profetiat on "Näkyjä" mutta ei varsinaisia profetioita? en ainakaan vielä ole törmännyt ,jatkan kyllä hänen tutkimistaan, kuten raamattu sanoo tutkikaa kaikki.
outo hoitamaton epähuoliteltu parta. ja pitkä kaapumainen takki. Islamin vaikutusta?
Mikäli hän osoittautuu oikeaksi Herran palvelijaksi, niin pahoittelen ylläolevaa , mutta haluan varmuuden.

Äänestä
  • Hänen nämä avustajanaisensa olivat kuin amish lahkosta.Todella tiukkia,kovia naisia,jotka palvoivat Owuoria.En todellakaan hyväksy paljastavaa pukeutumista,mutta en myöskään jonkun johtajan yliampuvaa vaatimusta naisten pukeutumisesta.Mitään ihmettä en nähnyt tapahtuvan,Owuorin jatkuvaa jankkaamista,kuuroille ja sokeille,joille ei tapahtunut mitään.Olen näitä samoja asioita pohtinut,mitä sinäkin.

    Äänestä

2Moos.28:42. Ja tee heille pellavakaatiot hävyn peitteeksi: ulottukon ne lanteilta reisiin asti. Biblia (1776). Ja pitää tekemän heille liinaiset alusvaatteet, peittääsensä häpylihan: kupeista niin reisiin asti pitää ne oleman.

Äänestä

Owuor ei osaa kertoa uskontulostaan. Hän sanoi hakeneensa apua TD Jakesilta ja Benny Hinniltä. Owuor kertoi näystään, josa hänen päällensä asetettiin "Benny Hinnin manteli", Benny Hinnin voitelu. Owuorin mukaan se on jo siirtynyt hänelle.

Äänestä
  • Jos Owuarilla on "Benny Hinnin manteli", ei hyvältä näytä. Benny Hinn on parantajahuijari, jonka edesottamukset paljastetaan hienosti Suomessa julkaistussa kirjassa "Kulissien takana", jonka on kirjoittanut Hinnin seurakuntaan aikaisemmin kuulunut Yves Brault.

    Äänestä

  • Jos Owuorilla on "Benny Hinnin mateli", ei hyvältä näytä. Benny Hinn on parantajahuijari, jonka edesottamukset paljastetaan erinomaisessa suomenkielisessä kirjassa "Kulissien takana", jonka on kirjoittanut Hinnin seurakuntaan aikaisemmin kuulunut Yves Brault.

    Äänestä

Taas tämä; kaikki hörhöt lykätään tänne helluntaipalstalle. Ettekö osaa sijoittaa niitä muualle? Onko lukutaito jäänyt lastentarhaan?

Äänestä

KUmma miten sitä aina vaan takerrutaan naisten pukeutumiseen. Miksei kukaan ikinä moiti miehiä siitä, miten nämä aiheuttavat viettelyksiä naisille?

Äänestä
  • Seisotan aina munaa seurakunnassa. Kyllä monet naiset ihan hämmästelevät kun näkevät lahkeessani mahtavan pullistuman. Olenpa joskus lauennutkin housuun samalla jotain uskonsisarta katsellen.

    Äänestä

Mihin Suomi tarvitsee Owouria? Suomi tarvitsee Kristusta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kävelyeionnistu kirjoitti:

Owuor tai joku mies Afrikasta puhui tv7 ssa ja nuhteli aika rajusti meitä kuulijoita että tullaan seurakuntaan liian vähissä vaatteissa. Halkiohameessa oikein. Se on kai hänen mielestä synti sitten? Ei taida hän ymmmärtää että hameessa pitää olla halkio jotta kävely onnistuisi, eikä hamekangas repeäisi jos ottaa ison askeleen, ja jos hame on vähänkin kapeampi. No jaa. Onko tuo oikeaa opetusta`? Vai lainalaisutta?
Suomessa tarvitaan vaatteet joka 4:lle vuodenajalle, tulee aika kalliiksi hankkia hänen mielen mukaiset hameet tai mekot.olen kyllä samaa mieltä että uskovainen pukeutuu sädyllisesti, tottakai. Mutta halkiohameen syntiä en ole aiemmin kuullutkaan kenenkään julistavan. Miten, burkhako seuraavaksi? Mites miesten liian kireet housut haaroista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu