Yleiset parkkipaikat yksityisille

Kaupunki aikoo vuokra yleiset parkkipaikat yksityiseen käyttöön. Kyseessä on kahdeksan (8) paikkaa Aktian ja Bulevardin väliseltä katualueelta torin laidalta Nykanderinkadun molemmin puolin. Ehdotus on piilotettu teknisen lautakunnan esityslistaan 21.6.2017, kohtaan Taksiparkin siirto.
13373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Harhaanjohtamista! Vuokrattavat paikat taloyhtiön ym. käyttöön on vain mitoitusseikka, muodollisuus ja aivan mahdollista, kuten Bulevardilla! Eli ei tarkoita sitä etteikö niitä saisi käyttää myös muuhun tarkoitukseen, vaikkapa torilla asioidessa. Omassa taloyhtiössäni on paikkoja vuokrattu juurikin Bulevardilta.

Äänestä
  • No... kun taloyhtiössä asuu kaupunginjohtaja Strandell joka ei (kuulemma) voi parkkeerata hienoa autoaan Bulevardille roskaavien puiden alle, niin äkkiäkö sitä järjestetään parkkipaikka Nycanderinkadulta! Hei haloo!! Jos tuo menee läpi että taksitolpan siirto (sekin yhden yksittäisen taloyhtiön pyyntö) vie torialueelta 8 paikkaa niin mihinköhän torilla/apteekissa/pankissa asioivat pysäköivät vastaisuudessa?

    Äänestä

  • hankolainenEX kirjoitti:

    No... kun taloyhtiössä asuu kaupunginjohtaja Strandell joka ei (kuulemma) voi parkkeerata hienoa autoaan Bulevardille roskaavien puiden alle, niin äkkiäkö sitä järjestetään parkkipaikka Nycanderinkadulta! Hei haloo!! Jos tuo menee läpi että taksitolpan siirto (sekin yhden yksittäisen taloyhtiön pyyntö) vie torialueelta 8 paikkaa niin mihinköhän torilla/apteekissa/pankissa asioivat pysäköivät vastaisuudessa?

    Taas sekopää valehtelemassa. Kaupunginjohtaja asuu Bulevardin toisessa päässä. Toisekseen torin välittömässä läheisyydessä on kymmeniä parkkipaikkoja tämän muutoksen jälkeenkin. Voisit toki parkkeerata K-hallin pihalla ja kävellä torille niin kuntosi paranisi, ehkäpä aivoisi saisivat samalla vähän tarpeellista happea.

    Äänestä

  • Ei välttämättä tarvitse olla hullu.Riittää että on iäkäs tai muusta syystä liikuntarajoitteinen,niin tuskinpa kunto siitä nousee jos parkkeeraa K-hallille ja kävelee torille/pankille .Se on silkka mahdottomuus.Jospa nyt käytettäis vähän päätään ennen kuin aletaan ketään hulluksi maalaamaan.

    Äänestä

  • sekopäitäriittää kirjoitti:

    Ei välttämättä tarvitse olla hullu.Riittää että on iäkäs tai muusta syystä liikuntarajoitteinen,niin tuskinpa kunto siitä nousee jos parkkeeraa K-hallille ja kävelee torille/pankille .Se on silkka mahdottomuus.Jospa nyt käytettäis vähän päätään ennen kuin aletaan ketään hulluksi maalaamaan.

    Lukutaito puuttuu, eikö niin!!!;!!!

    Äänestä

  • HullutUkotjaAkat kirjoitti:

    Taas sekopää valehtelemassa. Kaupunginjohtaja asuu Bulevardin toisessa päässä. Toisekseen torin välittömässä läheisyydessä on kymmeniä parkkipaikkoja tämän muutoksen jälkeenkin. Voisit toki parkkeerata K-hallin pihalla ja kävellä torille niin kuntosi paranisi, ehkäpä aivoisi saisivat samalla vähän tarpeellista happea.

    Kaupunginjohtaja asuu toria vastapäätä miksei hän voi parkeerata autolaivaansa torin parkkipaikalla ja jättää lähimmät paikat apteekin ja pankin asiakkaille. Toivottavasti tekninen lautakunta päätti toisin kuin päätösesitys oli lautakunnan esityslistalla.

    Äänestä

  • pianentinenhankolainen kirjoitti:

    Kaupunginjohtaja asuu toria vastapäätä miksei hän voi parkeerata autolaivaansa torin parkkipaikalla ja jättää lähimmät paikat apteekin ja pankin asiakkaille. Toivottavasti tekninen lautakunta päätti toisin kuin päätösesitys oli lautakunnan esityslistalla.

    Huom. Esityslistan liitteineen muk. Taksikuljettajilla on enemmän sanomista kun Kaupunginjohtaja tässä asiassa. Niiden toivomuksen takia on suunniteltu muutoksia jo vuosia vuokrattujen parkkipaikkojen sijainnista.

    Äänestä

Taitaa taas olla näitä politikko Nyströmin juttuja. Jos ryhtyy politikoksi ja aikoo olla mukana politiikassa pitäisi ottaa asioista myös selvää eikä vaan tehdä niin kuin populistipolitikot eli esittää valheellisiä uutisia. Hankolaiset alkavat kyllästyä näihin juttuihin. Moni hankolainen taloyhtiö on vuokrannut kaupungilta yleisiä alueita (ja parkkipaikkoja) taloyhtiön käyttöön, ei tämä ole mitään erikoista.

Äänestä

Juuri niin kuin moni täällä vastasi. Taloyhtiöllä pitää olla käytössään yhtä monta autopaikkaa kuin talossa on asukkaita. Jos nämä ei ole omalla pihalla saatavissa, asuntoyhtiö voi vuokrata ulkopuoliselta maanomistajalta parkkitilaa, jotta täyttävät lain vaatimukset. Jos lähistöllä ei löydy yksityistä parkkitaloa, voidaan vuokrata paikat Kaupungilta. Vuokrattuihin parkkipaikkoihin EI ole kuitenkaan etuajooikeus, vaan niitä saa käyttää vain jos ovat vapaita sillä hetjkellä kun on tarve parkkeerata.
Jospa Rolle ja kaikki muut kiihkoilijat lopettaisivat väärän informaation levittämistä ja yrittäisivät tuoda jotkain positiivista ja rakentavaa keskusteluihin, kiitos. Tämä olisi paras tapa kehittää Hankoa, juuri kuten "kiihkoilijat" haluavat uskotella että heidän käyttäytymisen tarkoitus on.
Hyvää kesää.

Äänestä
  • Pieni korjaus edelliseen kommenttiin. Taloyhtiöllä pitää olla käytössä ......yhtä monta....kuin talossa on a s u n t o j a.

    Äänestä

Onks eläköitynyt kalastaja myös tämän valheellisuuden takana?

Äänestä
  • Hyvä kysymys - viime viikon kirjoitus Hangon Lehdessä pistää kyllä vähän miettimään... Toisessa kirjoituksessa "on kätketty" ja tässä "on piilotettu" (tosi huonolla menestyksella, niin hyvin kun se olikin esitetty !!!) .

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Omaparkkiko kirjoitti:

Kaupunki aikoo vuokra yleiset parkkipaikat yksityiseen käyttöön. Kyseessä on kahdeksan (8) paikkaa Aktian ja Bulevardin väliseltä katualueelta torin laidalta Nykanderinkadun molemmin puolin. Ehdotus on piilotettu teknisen lautakunnan esityslistaan 21.6.2017, kohtaan Taksiparkin siirto.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu