Oletko oikeasti uskovainen

Aatteleppaite

Olen miettinyt miten on mahdollista että ihmiset uskovat raamattuun ja tullut siihen tulokseen että se johtuu kasvatuksesta. Ihmisiä pelotellaan helvetillä lapsesta asti joten he eivät uskalla kyseenalaistaa omia uskomuksiaan. tämä johtaa siihen että ne ihmiset uskovat raamattuun vielä aikuisinakin ja siinä vaiheessa he ovat ehtineet haalia itselleen loistokkaita argumenttejä siitä miksi jumala on olemassa ja miksi tiede on väärässä. en kuitenkaan usko että nämä ihmiset ovat ikinä kyseenalaistaneet omaa uskontoaan koska se on kiellettyä. sanotaan että taivaaseen pääsee vain ihminen joka uskoo jumalaan varauksetta lapsen tavoin. jos olet uskovainen ja luet tätä niin pyydän sinua miettimään, oletko uskovainen kasvatuksesi tai pelon takia vai uskotko todella raamattuun ja jumalaan. Itse olen kyseenalaistanut uskomuksiani aika paljon ja päätynyt siihen tulokseen että en kerta kaikkiaan voi tietää onko jumalaa olemassa mutta jos on niin en usko hänellä olevan mitään minua vastaan vaikken häneen varsinaisesti uskokaan.
raamatun jumala on erittäin syrjivä olento joka ei päästä taivaaseen muuta kuin harvat valitut ja laittaa loput helvettiin kärsimään (kostonomaisesti siitä ettet usko) sellaiseen jumalaan en suostu uskomaan. on täysin päätöntä ajatella että kaikkitietävällä ja kaikkivoipalla olennolla on niin heikko itsetunto että alkaa kiukuttelemaan jos häneen ei usko.
henkilökohtainen mielipiteeni on se että kaikki massauskonnot on luotu kontrolloimaan ihmisiä.
miten voit sanoa uskovasi johonkin jota et uskalla kyseenalaistaa?

3

208

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jobinpostia

      Hebr.11:6. Biblia (1776). Sillä ilman uskoa on mahdotoin kelvata (Jumalalle); sillä joka Jumalan tykö tulla tahtoo, sen pitää uskoman, että hän on, ja on niille kostaja, jotka häntä etsivät.

    • pitkäänuskossa

      En jaksanut lukea aloitustasi kokonaan, koska se oli niin huonosti pötkyyn ilman välimerkkejä ja kappalejakoa (liekö syynä kännykkäversio), mutta ymmärrän ajatuksesi perusjujun.
      Minua ei ainakaan lapsensa ole peloteltu, kun kotini ei ollut uskonnollinen ja enemmänkin jumalaton. Kyllä Jumala on antanut ihan konkreettisesti näyttöä vuosikymmenien aikana, että Hän on ja vaikuttaa elämässäni.
      Minä taas en voi mitenkään uskoa että maailmankaikkeus ja elämä on tullut tyhjästä itsestään ilman tekijää. Siinä sitä vasta uskoa tarvitaan.

    • mielipiteenne

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      69
      2233
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      35
      1794
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      100
      1161
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      46
      919
    5. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      26
      807
    6. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      803
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      680
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      41
      675
    9. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      136
      629
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      588
    Aihe