Ilmastonmuutos on vale Sipilän suusta

Professorin mukaan ilmaston lämpenemistä liioitellaan liikaa. Hallitustenvälinen ilmastopaneeli IPCC johtaa hänen mielestään yleistä ilmastokeskustelua harhaan ja valtiot ovat sen sätkynukkeja.
Sipilä on osaltaan ollut johtamassa harhaan kansalaisia ja siirtänyt verorahoja kavereilleen.
6169
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Jaa oikein professorin... no sitten

Äänestä

Noin 10 vuotta sitten moni arvovaltainen professori piti aurinkosähköä haihahteluna. Nyt pystytään aurinkosähköä tuottamaan pienillä leveysasteilla alle 5 senttiä/kilowattitunti. Jopa 2 sentillä /kwh. Siis hiilisähköä halvemmalla.

Myös keinotekoisten polttoaineiden tuotanto tavallisiin moottoreihin edistyy lähivuosina suurin askelin. Akkualalla taasen kehitys näyttää matelevan.

Äänestä
  • Miksi aurinkosähkölle maksetaan syöttötariffin tukiaisia jos se on ennestään kannattavaa?
    Suomessa aurinkosähkön omakustannushinta 15 vuoden invetointina on noin 45-50c/kwh - eli todella kaukana kannattavasta. Tukimiljoonien kanssa ihan hauskaa puuhastelua ja samalla saa virheänkortin jota voi käyttää mainostamisessa...

    Mitä ovat keinotekoiset polttoaineet? Käsittääkseni kaikki bensiinit ovat enemmän tai vähemmän keinotekoisia vai löytyykö luonnosta jostain 95E polttoainetta? Bensiinin bio-osuus tulee nousemaan entisestään. Puhtaasti fossiilivapaat polttoaineet yleistyvät hitaasti - tuotanto on kallista ja investoinnit isoja sekä epävarmoja (Rahoittajat).

    Akkujen suhteen ei ole tapahtunut mitään kehitystä, yhtään uutta kaupallista akkuinnovaatiota ei ole tullut vuosikymmeneen. Nykyisiä voi kehittää, mutta hyvin rajallisesti.

    Ydinenergia on tulevaisuus, varsinkin fuusioenergia.

    Äänestä

Sipilä vaan toteuttaa EU:n asettamia vaatimuksia.
Minkälaisia sanktioita EU laittaisi Suomelle jos uusiutuvan energian lisäämiseen liittyvät sitoumukset laiminlyötäisiin?

Äänestä
  • Etkö sinä seuraa yhtään uutisia, Sipilä seuraa omia kepulikärkihankkeitaan, joilla ei ole mitään tekemistä EU:n kanssa. Hän on niin tyhmä, ettei ole ottanut selvää niistä, vaan on näytellyt typeriä piirroksiaan, joille Merkel on nauranut.

    Äänestä

IPCC on puhdas vitsi - tosin kallis vitsi. Tarkitushakuista tutkimustoimintaa pahimmillaan.
Ensin päätetään lopputulos ja sitten keksitään miten siihen päädyttiin, ei kestä mitään kriittistä tutkimusta - lähdeaineston pitää olla aina vapaasti käytettävissä ilman manipulointia.
IPCC työllistää julmetun määrän tutkijoita ja muuta poppota - tulokset tästä huolimatta aivan mitä sattuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


järkeäjärjestelmään kirjoitti:

Professorin mukaan ilmaston lämpenemistä liioitellaan liikaa. Hallitustenvälinen ilmastopaneeli IPCC johtaa hänen mielestään yleistä ilmastokeskustelua harhaan ja valtiot ovat sen sätkynukkeja.
Sipilä on osaltaan ollut johtamassa harhaan kansalaisia ja siirtänyt verorahoja kavereilleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu