Huhtasaari mokasi rahat

29309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Ei siitä ole kahta sanaakaan etteikö säätiö saisi sääntömuutöksen läpi jolla irtaudutaan rasistipersuista.

Syitä irtautumiseen on riittävästi, puheenjohtajiston rasismituomiot ovat piste iin päälle.

Äänestä
  • Miten säätiö perustetaan, mikä on säätiön toiminnan johtoajatus? Mahdolliset sääntömuutokset hyväksyy tai hylkää sama toimija joka säätiön perustamisenkin on hyväksynyt, ja se toimija toimii lakien ja pykälien mukaan, niihin eivät kuulu rasismituomioiden tai muidenkaan "pisteen iin päälle"- juttujen huomioiminen millään tavalla. Säätiön on perustanut tietty puolue, ei siitä eronnut ryhmittymä, säätiö tullee jäämään sen perustaneen puolueen alaisuuteen jatkossakin, kuinka muutoinkaan voisi olla? Käytännössä eronneet ovat jopa myöntäneet, että rahat menetettiin!

    Äänestä

  • Sinnemenit kirjoitti:

    Miten säätiö perustetaan, mikä on säätiön toiminnan johtoajatus? Mahdolliset sääntömuutokset hyväksyy tai hylkää sama toimija joka säätiön perustamisenkin on hyväksynyt, ja se toimija toimii lakien ja pykälien mukaan, niihin eivät kuulu rasismituomioiden tai muidenkaan "pisteen iin päälle"- juttujen huomioiminen millään tavalla. Säätiön on perustanut tietty puolue, ei siitä eronnut ryhmittymä, säätiö tullee jäämään sen perustaneen puolueen alaisuuteen jatkossakin, kuinka muutoinkaan voisi olla? Käytännössä eronneet ovat jopa myöntäneet, että rahat menetettiin!

    "Säätiön on perustanut tietty puolue, ei siitä eronnut ryhmittymä, säätiö tullee jäämään sen perustaneen puolueen alaisuuteen jatkossakin, kuinka muutoinkaan voisi olla?"

    Säätiö on alunperin ollut SMP:n tukisäätiö. SMP ajautui lopulta konkurssiin, mutta muutama SMP:n jäsen rakensi jatkoksi saman ideologian pohjalle perussuomalaisen puolueen. Säätiön sääntömuutos, jolla se muutettiin SMP:n tukisäätiöstä perussuomalaisten tukisäätiöksi, perusteltiin puolueiden ideologisella yhteydellä.

    Raimo Vistbacka tulkinnee, että viimeaikaisten tapahtumien johdosta perussuomalaisella puolueella ei ole enää arvopohjaa jolla sen yhteys SMP:seen perusteltiin edellisen sääntömuutoksen yhteydessä. Näin ollen säätiön perusteet tukea perussuomalaista puoluetta olisivat lakanneet.

    Mikäli säätiö olisi todellakin perustettu alunperin perussuomalaisen puolueen tukisäätiöksi ja lähiyhteisöksi, niin säätiöllä olisi edelleen täydet perusteet tukea puoluetta. Nykyinen tilanne suhteessa säätiön alkuperäiseen tehtävään vaatinee kuitenkin lähitulevaisuudessa säätiön hallituksen koolle kutsumista.

    Lienee selvää, että säätiön hallitus tulee joko hakemaan lupaa sääntömuutokseen jolla se voisi tukea tahoa jonka tukemiseen löytyisi kestävät perusteet, tai lakkauttamaan säätiön sen johdosta ettei se pysty toteuttamaan alkuperäistä tehtäväänsä.

    Äänestä

Kai se Siltavuoren Jammukin loukkaantui arvostelustaan. Sinisen tulevaisuuden porukka moraalisesti suurinpiirtein Jammun tasoa.

Äänestä

Putinisti Huhtasaari on ottanut oppia idolistaan.

Äänestä

Raipe kuuluu pahamaineiseen Alte kameraden -ryhmittymään (yksi niistä sai tuomion säätiörahojen vuosia kestäneestä kavalluksesta!!!!!!!)

Äänestä

Jos Huhtasaarta ei olisi ollut, hänet olisi keksitty tai jotakin muuta kupletin juoneen sopivaa.

Vistabackan kantahan on ollut koko ajan tiedossa, ovat vain etsineet Timpan kanssa sopivaa tekosyytä pajatson tyhjentämiseksi.

Äänestä
  • Unohdat nyt ihan kokonaan esim. semmoisen seikan, että ko. puolueesta eronneet ovat heti ensimmäisissä ulostuloissaan maininneet miten rahat menivät, mutta jne? Siis säätiön omaisuus, johon kuuluu mm. arvokkaita huoneistoja, on jäämässä vähänkään pitemmässä juoksussa asiaa tarkasteltaessa säätiön perustaneelle puolueelle, Vistbacka ei kykene asiassa tekemään yhtikäs mitään. Muistetaan myös, että itse Soinilaiset laativat säätiön säännöt sellaisiksi, että nimen omaan tällaisessa tapauksessa, jonkin ryhmän mahdollisesti erotessa puolueesta, ryhmä ei voisi viedä säätiön varoja mukanaan, edes osittain. Tämä varovaisuus seurasi siitä miten kävi aikanaan SMP:n hajotessa! Säätiötä perustettaessa Soinilaiset siis eivät tulleet huomioineeksi sitä, että eräänä päivänä he itse olisivat se eroava ryhmä! Onko vaikeata ymmärtää, säätiön varallisuus jää kuin jääkin persupuolueelle!

    Äänestä

Raimo se kihisee kiukusta kun laura kertoi taas heidän hyvävelipuuhistaan presidenttiä myöden nyt raivo raimo yrittää viel kavaltaa perussuomalaisten rahat omaan ja kavereiden taskuun katsotaan onistuuko tämäkin shumuroiti ja miten se käätetään persujen syyksi raimon ja elon puheissa.

Äänestä
  • Siinä taas tyypillistä riekkujan kirjallisen ulosannin huippuosaamista!

    Äänestä

  • Kirjoituksesi nimimerkki riekunraakun vastaa tuskin ala-asteen tasoa..

    Äänestä

SOINI SAI RAHABUMERANGISTA
Soini otti bumerangista SKYPit
http://keskustelu.mvlehti.net/index.php?topic=44383.msg222095#msg222095



VISTBACKA MOKASI SOINISÄÄTIÖN

SOININ SÄÄTIÖ EI AIO TUKEA PS-PUOLUETTA, mitä se tekee? Jos loikkareiden SiTu katoaa 2019, Soini-säätiö ei edes teoriassa voi tukea mitään http://www.is.fi/kotimaa/art-2000005263102.html Uutissuomalainen: Perussuomalaisten tukisäätiöllä ei ole kiinnostusta tukea Halla-ahon perussuomalaisia

"Vistbackan välys" muuttuu negatiiviseksi, korkovivutus kannattamattomaksi. Maksetaanko velat pois, ja jos, niin mistä rahat? Alkaako Soini kilpalla Trumpin kanssa kiinteistömogulina? http://keskustelu.mvlehti.net/index.php?topic=44383.msg222322#msg222322

http://keskustelu.mvlehti.net/index.php?topic=44383.msg223041#msg223041

Äänestä

Perussuomalaisten tukisäätiö on kirjannut rekisterihakemuksessaan säätiön tarkoituksen, siinä ei satavarmasti lue että säätiön hallitus voisi yksimielisellä päätöksellään muuttaa säätiön kaikkien varojen kohdentamisen toisen puolueen tai Somalien Mehiläistukiyhdistyksen toiminnan tukemiseen.

Äänestä
  • taustalla on siis verovapaus
    eli jos

    saisin verovapauden ISRAELIN LASTEN TUKEMISEEN
    säätiölle

    ja vaihtaisin nimekseni Israel Soini

    ja jakaisin perheeni lapsille rahat, joka olen saanut verovapaasti säätiöstä

    en ehkä saisi ihan heti tehdä näin

    mutta siis VISTBACKALLE TULEE TÄMÄ ONGELMA

    heillä on velkaa
    he eivät auta ketään
    halla-aho sanoo vuokrasopimuksen irti

    korot nousevat

    ei auteta ketään ei puolue ole siellä edes vuokralla
    raha kasvaa säätiöön tulee kysymys annetaanko verovapauden jatkua

    ja ennen kaikkea 2019 jälkeen jolloin sininen tulevaisuuspuolue häviää

    MINNE RAHAT MENEVÄT SITTEN
    kun korot nousevat, Vistbacka Soini pelaa velvivulla


    paljon velkaa pienet menot koska pienet korot
    vuokra isompi jää välystä kuten Vistbacka toteaan

    mutta kun korot nousevat ja velat jäävät niin mitä sitten

    Äänestä

Säätiön ensisijainen tarkoitus vaikka ei olekaan ohjelmaan kirjoitettu on varmistaa tuhdit rahavarat vanhoille smp tyypeille riippumatta siitä ketä puolueessa on

Äänestä
  • ...ohjelmaan kirjoitettu...siis mihin ohjelmaan? Entä mitä siihen ohjelmaan sitten ON kirjoitettu? Se "ohjelma" asunee vain sinun päässäsi! Kyllä tuo säätiö nyt valitettavasti varoineen jää perustajalleen, eräälle puolueelle. Puolueesta eronneet ovat asian hyvin selvin sanoin itsekin todenneet. Vaikka säätiön johdossa vielä juuri nyt kuinka olisivatkin ns. soinilaiset, heillä ei ole mitään mahdollisuuksia kovin kauaa isännöidä säätiötä, puhumattakaan että he voisivat jotenkin napata säätiön varat itselleen, ei onnistu eikä sellaista edes yritetä, amen!

    Äänestä

  • Ensisijainen kirjoitti:

    ...ohjelmaan kirjoitettu...siis mihin ohjelmaan? Entä mitä siihen ohjelmaan sitten ON kirjoitettu? Se "ohjelma" asunee vain sinun päässäsi! Kyllä tuo säätiö nyt valitettavasti varoineen jää perustajalleen, eräälle puolueelle. Puolueesta eronneet ovat asian hyvin selvin sanoin itsekin todenneet. Vaikka säätiön johdossa vielä juuri nyt kuinka olisivatkin ns. soinilaiset, heillä ei ole mitään mahdollisuuksia kovin kauaa isännöidä säätiötä, puhumattakaan että he voisivat jotenkin napata säätiön varat itselleen, ei onnistu eikä sellaista edes yritetä, amen!

    Jos kaksi säätiöläistä on jo perustamassa kilpailevaa puoluetta niin mielenkiintoiseksi menee

    Äänestä

"Säätiön tarkoituksena on tukea ja edistää Perussuomalaiset rp -nimisen rekisteröidyn puolueen, sen piiri- ja paikallisyhdistysten sekä erityisjärjestöjen ja perussuomalaisen liikkeen toimintaa." Näin lukeee säätiön perustamiskirjassa täysin yksiselitteisesti.

"Tarkoitusta voidaan muuttaa vain, jos säätiön varojen käyttäminen sille määrättyyn tarkoitukseen on mahdotonta, olennaisesti vaikeutunut, hyödytöntä tai lain tai hyvien tapojen vastaista. Silloinkaan uusi tarkoitus ei saa olennaisesti poiketa aiemmasta", sanoo laki. Mahdollisen muutokseen tarvitaan päätös Patentti- ja rekisterihallitukselta, jonka johtaja kertoi, ettei asia ole ainakaan mikään läpihuutojuttu.

Äänestä
  • Vaikeaksi menee, jos säätiö aikoo tukea loikkareita!

    Äänestä

  • Selkeää tekstiä. Ei tuosta millään tavalla veivaamalla saa tulkintaa, että säätiö voisi tukea loikkareiden puoluetta.

    Äänestä

  • ccbbgg kirjoitti:

    Selkeää tekstiä. Ei tuosta millään tavalla veivaamalla saa tulkintaa, että säätiö voisi tukea loikkareiden puoluetta.

    Säätiö ei ole alkujaan perussuomalainen säätiö, vaan se muutettiin sellaiseksi sääntömuutoksella. Sääntömuutos perusteltiin ideologisella yhteydellä säätiön alkuperäiseen lähiyhteisöön Suomen maaseudun puolueeseen.

    Tässä tilanteessa on perusteltua epäillä että puolueessa on erilaiset arvot nousseet pintaan, joten sääntömuutos lienee vain muodollisuus.

    Äänestä

  • jotansakin_näin kirjoitti:

    Säätiö ei ole alkujaan perussuomalainen säätiö, vaan se muutettiin sellaiseksi sääntömuutoksella. Sääntömuutos perusteltiin ideologisella yhteydellä säätiön alkuperäiseen lähiyhteisöön Suomen maaseudun puolueeseen.

    Tässä tilanteessa on perusteltua epäillä että puolueessa on erilaiset arvot nousseet pintaan, joten sääntömuutos lienee vain muodollisuus.

    Ai jaa, mitä se sitten oli noin niin kuin alkujaan?

    Äänestä

Säätiön hallinnointi on tarkkaa peliä. Samoin rahankäyttötarkoitus. Säätiön sääntöjen muuttaminen on erittäin tarkka prosessi, jota ei noin vain käykään. Soinin rahoja ne ei kai kuitenkaan ole.

Äänestä

Säätiö on velkaa persuille ainakin 700.00 euroa. Velat kiireesti perintään. Soinin ja Vistbackan asunnot pantiksi, jos ei muuten vakuudet riitä.

Äänestä

SoININEN TULEVAISUUS-puoluetta ei ehkä ole enää 2019 eduskuntavaalien jälkeen
Siksi Soini ja Soinin säätiö joutuvat päättämään, keiden ura rahoitetaan
Osin valtion virkoina ja veronmaksajien piikkiiin

SOINI JA VISTBACKA SAAVAT PÄÄTTÄÄ, KETKÄ SoINEN TULEVAISUUS-PUOLUEESTA SAAVAT VIRAN TAI JONKIN RAHOITUKSEN POLIITTISEEN TOIMINTAAN ESIM. SIIRTYESSÄÄN JOHONKIN PUOLUEESEEN

Minne siirtyvät Sampo Terho ja Jussi Niinistö, ei kai muu tule kysymykseen kuin kokoomus ellei Soini saa heille ulkoministeriöstä virkoja

Hanna Mäntylä oli sikäli kiireellinen, että Matti Torviselle piti saada palkka eli eduskuntapaikka ja Hanna Mäntylä on varma putoaja politiikasta

Sisäiset shakkisiirrot alkavat, aikaa on alle 100 viikkoa vuoden 2019 vaaleihin
Epäilemättä näistä tulee seteliselkärakaisten pakeneminen kansan tuomiolta

Soinin sisäpiirishakki PS-jäänteillä jatkuu Kuinka kauan rahkeet ja nappulat riittävät?
tällä kertaa siirtona väistö 2019 eduskuntavaaleista ja vaihto
http://keskustelu.mvlehti.net/index.php?topic=44383.msg223080#msg223080

Äänestä
  • Mv-lehti+on+pyöritellyt+sivuillaan+näitä+salaliittoteorioita+koko+lehden+olemassaolon+ajan,+ja+sen+onnistumisprosentti+oikeaan+osuneessa+uutisoinnissa+lienee+alle+3%:n+luokkaa.+Huhutaan+myös+että+lehtikeisari+Ilja+Janitskin+olisi+matkalla+leivättömän+pöydän+äärelle.Mv-lehteä+ei+lue+muut+kuin+hörhöt.

    Äänestä

  • Ei hän sitten mitenkään kykene tajuamaan, että tämän säätiön varat eivät ole Soinin käytettävissä, jankuttaja ei vaan tajua!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siniset_ kirjoitti:

Onnittelut taas!


http://www.iltalehti.fi/politiikka/201706212200222125_pi.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu