Ky perustettu, nyt pitäisi ostaa tietokone ja ohjelmistot (noin 3000€). Onko väliä kirjanpidon kannalta, siirränkö tuon summan yritykseni tilille ja ostan laitteet sieltä, vai ostanko laitteet itse ja maksan sitten ko summat takaisin yrityksen tililtä kuitteja vastaan, kun saan yrityksen tilille rahaa? Kirjanpitäjää en ole vielä valinnut.
Ky aloitus, miten laitteistohankinnat kannattaa ..
hoitaa
2206
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kun ilmeisesti jatkossakin ostat omalla rahalla Firmallesi tavaraa, perusta "Perstaskutili" eli kreditiin Lyhytaikaiset velat Oma Nimesi, jolle kirjaat saatavasi, joita sitten maksat itsellesi sen mukaan kuin Firman ja/tai oma tilanteesi sallii/vaatii. Allekirjoituksellasi varmennettu kuitti tositteeksi (naittajalla A5:lle).
Voit tietysti siirtää etukäteen Firmalle rahaa esim. silloin, kun se ostaa tililuottona, minkä se maksaa sitten eräpäivänä. Jos joudut lainaamaan pidemmäksi ajaksi Firmallesi, perusta kreditiin tili Lainat Oma Nimesi, jolle kirjaat maksun. Silloin olisi hyvä tehdä velkakirjaan merkitä myös siitä, mihin raha on tarkoitettu.
Tosin kukin taablaa tyylillään.
Jos kyseessä on 3.000 € luokkaa olevia ostoksia, niin selkeintä olisi että sillä ostokuitillasi olisi oman Ky-firmasi nimi, eikä pelkästään omaa henkilönimeäsi.
Tiedän kyllä että henkilöfirmoissa noita omalla nimellä liikkuvia kuitteja käytetään aika paljonkin. Ja kyllä ne siellä kelpaa, ja Ky:ssäkin yksittäisinä tyapauksina kelpaa, tositteena, muistiotositteen selitetekstillä varustettuna.
Mutta mitä isommaksi ja toistuvimmiksi rahasummat menee, niin sitä selkeämpi kannattaa olla myös niiden kaikenlaisten osto- yms. tositteiden kanssa.