pakko tunnustaa, olen unohtanut miten tein tempun. aikanaan lisäsin partition levyn loppuun, tein ext4:n ja laitoin filesysteemin mounttaamaan automaattisesti buutissa.
mitään ei kuitenkaan ole /etc/fstab -tiedostossa, eli sinne en ole laittanut riviä.
miten ihmeessä olen saanut tämän tehtyä? dumpe2fs näyttää partition labelin, mutta ei muuta. missä muualla mount voidaan määrittää kuin /etc/fstab -tiedostossa?
yritin kyllä guuglailla, mutta aina vain löytyy ohjeita, että määrittele mount point fstabissa. Kysyn tätä siksi, että haluan saada automaattisen mounttauksen ko. partitiolta pois päältä.
buutissa mounttaaminen ilman fstabia
6
193
Vastaukset
- löytyyohjeita
Googlaa hieman tarkemmin:
"how to mount without fstab" - paljon_vaihtoehtoja
Voihan sen tehdä missä tahansa skriptissä, mikä löytyy: kirjottaa vaan mount-komennon sinne. Eli joudut kyllä itse muistelemaan mitä todellisuudessa on tullut editoitua. Veikkaan että löytyy /etc/init.d/rc.local:sta, mutta voi olla muuallakin.. fstab on vain hyvä tapa, ei sitä ole pakko noudattaa, vaikka itsepähän siinä ongelmia silloin kerjää!
- miten.poistetaan
En ole editoinut skriptejä, eli olen antanut jonkun komennon. Greppasin etc:n varmuuden vuoksi. On hämärä muistikuva että työkalu olisi ollut tune2fs:n tapainen perustyökalu, mutta en millään saa päähäni mikä. Tai sitten muistan aivan väärin. Skriptejä kuitenkaan en olisi editoinut, koska saman tien olisin voinut editoida fstabiakin.
Totta on että on huono käytäntö tehdä mount ilman fstabia.
- miten.poistetaan
joo selvishän se
https://askubuntu.com/questions/165702/how-can-i-prevent-ubuntu-from-mounting-particular-partitions-devices
ilmeisesti automaattinen mounttaus on mennyt päälle kun olen tehnyt tiedostojärjestelmän ja buutannut koneen. mount point nimittäin oli /media/polku, mitä en taatusti ole tehnyt itse. udisksctl -komennolla tuota pystyy handlaamaan jos haluaa.
eli melko varmaan muistin väärin, enkä ole itse säädellyt mitään parametreja. - tuhatmounttii
Bootlooderi "boottaa" kernelin? kernel oletuksena (ilman parametrejä) init nimisen tiedoston jne... Eli jos jotain bootataan niin se on jo mountattu? loppu "hienosäätöö".
Root osio ilmoitetaan kernelille parametrin välityksellä. Itse kerneli voi olla muulla levyllä. Kone käynnistyy vaikka /etc/fstab puuttuisi. Jos lataaja ei kerro kernelille mikä on root yritetään varmaan käynnistystä /dev/sda1... lataaja (grub) lukee yleensä linux /boot/vmlinuz-4.... root=/dev/sda1 tai jotain vastaavaa grub.cfg tiedostosta. Riviä voi editoida tyyliin (hdx,gpt2)/vmlinuz... root=/dev/sdxx Tuo tietysti vain esimerkki, miten koneen saa käynnistymään eri levyllä olevalla kernelillä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen633864Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,2033444Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 172372926Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina712499Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta
"Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S3191869Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.121537Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään41522Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t11472Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin
Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik491412Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät291408