Tällä palstalle te olette vierailijoita joiden voi edellyttää kunnioittavan isäntien vakaumusta. Täällä ette ivaa ettekä pilkkaa ateismia. Täällä ette myöskään tyrkytä uskomuksianne ihmisille keitä ne eivät kiinnosta.
Teistit, tällä palstalla te otatte lakin päästä, painatte nöyrästi päänne ja kuuntelette hiljaa kun itseänne viisaammat tarinoivat. Parhaimmassa tapauksessa saatatte jopa oppia jotain.
Jos te teistit ette tähän pysty niin olkaa hyviä ja pysykää omilla palstoillanne.
Jumalattoman hyvää illan jatkoa muutoin kaikille.
Teisteille tiedoksi
12
306
Vastaukset
- dasserty54342
Iso silakka Siitin, siitä minä puhun seuraavat kuukaudet. koska olen Uskossa
- hdhdhdhd
Teistit ovat täällä kuin muslimimaista tulleet matut. Puuro tällä palstalla on pahaa, yhyyy, mä en ala, ku te ette nöyristele mun uskoo, mä haluun et mun uskoo kunnioitetaan täällä yhyyy, mä haluun olla teitin kunniavieras, mä tapan teitin, jos te ette palvele mua!
Pyydän saada esittää poikkeavan käsityksen. Eihän tämä ole ateistien kotipalsta vaan eteismista ja siihen liittyvistä asioista keskusteluun tarkoitettu palsta, jossa kukaan ei voi toista enempää isäntä.
- hdhdhdhd
Teistit pyrkii isännöimään.
- trintin
Luulen että sivistyneemmät teologit kunnioittavatkin ateistien mielipiteitä vaikka eivät niitä luonnollisesti hyväksy.
Palstalla esiintyvät uskovat ovat kannuksiaan hakevia käännynnäisiä ja usein sellaisia jotka eivät tunne juuri ollenkaan oppikirjansa raamatun tekstejä saati että tuntisivat muiden uskontojen sisältöä.
Palstalla on ainakin yksi uskontrolli, joka esittää ateisteista joka päivä useita aloituksia kuvaten heitä mitä ilkeimmiksi ihmisiksi. Vastaan hänelle raamatullisesti: "Joka panettelee tai kertoo lämimmäisestään valheita, hänen paikkansa on kuoltuaan ikuisessa kidutuksessa tulijärvessä."
Kysymys kuuluukin. Voiko uskovalta odottaa rehtiä käytöstä kun sen oppi on mitä epärehellisin. - nimen-merkki
"Luulen että sivistyneemmät teologit kunnioittavatkin ateistien mielipiteitä vaikka eivät niitä luonnollisesti hyväksy."
Niin, tietenkin tuomarin pitää kunnioittaa tuomittavan mielipidettä, ei saa asettua hänen yläpuolelleen. Pitää noudattaa hänen mieltään, myös!
No jokainen tietysti ymmärtänee ironian, tietenkin tuomarin pitää olla kaiken yläpuolella. Selvän ottaminen on eri asia.
Oikealla tuomarilla on oikeat työkalut:
-Paimensauva, jolla otetaan "kaulasta kiinni" "tai nostetaan ylös"
-Varsta, jolla erotetaan "jyvät akanoista"
Menipä nyt tuokin egyptiin, mutta entäpä sitten.
Ne ovat Jumalaiset työkalut: Totuus on totuus, eikä vale, niin kuin taivas on taivas, eikä suinkaan maa!- trerwu
Mielipiteesi ei muuta faktaa: Jumalaa ei ole olemassa.
- hammurabinlait
Egyptistä ja Sumeriasta on teologiat peräisin tarinoineen myytteineen.
- uskonpasko
Teismiin noin pääsääntöisesti ei kuulu minkäänlainen "kilpailevien" ideologioiden kunnioitus, eikä se varsinkaan kuulu kristinuskoon, jossa kaikkiin muihin uskontoihin sekä uskonnottomiin suhtaudutaan avoimen vihamielisesti ja ylimielisen halveksivasti. Mikä näkyy niin selvästi tälläkin palstalla joka ikinen päivä.
Kritiikittömät aivottomat typerykset, jotka sokeasti luulevat pronssikautisten paimentolaisten lapsellisia kansantaruja tosiksi ja näkymättömiä mytologisia taruolentoja todellisiksi, katsovat olevansa maailman herroja ja kaikkien muiden ihmisten ja aatteiden yläpuolella näiden typerien luulojensa vuoksi.
Katsovat että heillä on muka jokin jumalallinen oikeus määrätä miten kaikki muut maailman ihmiset saavat elämäänsä elää. Vaikka eivät koskaan kykene esittämään mitään perusteita eivätkä todisteita tyhjille väittämilleen, joista henkii vain ummehtunutta löyhkää suoraan jostain keskiajan pimeydestä. - olemix
"Ne ovat Jumalaiset työkalut: Totuus on totuus, eikä vale, niin kuin taivas on taivas, eikä suinkaan maa! "
Yksinkertaisen uskovan mielipide raamatusta lainattuna.
Luonnontieteelliset totuudet ihmiskunta on hankkinut ohi uskontojen tutkimalla mitä olemme ja millainen ympäristömme on. Sen ohessa raamatulliset totuudet osoittautuvat köykäisiksi ja se näkyy uskonnoista irtaantumisen trendinä.
Uskovaiset vierailijat esittävät ala-arvoisuuksia. Itsepähän kärsivät. Olen aina pyrkinyt tälläkin palstalla kirjoittamaan kunnioittaen ja toisten vakaumusta kunnioittaen, kuitenkaan nöyristelemään tai mielistelemään en ole lähtenyt, enkä aiokaan :)
Voin myös todeta oppineeni eri tavoin ajattelevien mielipiteistä. Asiallinen toisia kunnioittava ajatustenvaihto ei ole keneltäkään pois, päinvastoin se on hedelmällistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932168Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452132Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 861271
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311100Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men581048- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285910