Juhannus on kohta täällä taas. Olen matkalla mökille pohjoiseen ja käytän junanettiä nyt. Toivottavasti toimii.
Me uskonnottomat nautimme pian tiukasta viinasta, makkarasta ja porsaanfileestä unohtamatta maukkaita sinappeja. Siis hyvää juhannusta uskonnottomille!!!
Adventistit ja muut lahkolaiset voitte järsiä kuivia soijanakkoja, juoda kitkerää yrttiteetä ja tankata Raamattua! Hajotkaa hulluuteenne kun me pidämme hauskaa HEHEHHEHEHEHHEHEHEEE :-))))
Me uskonnottomat nautimme pian tiukasta viinasta, makkarasta ja porsaanfileestä unohtamatta maukkaita sinappeja. Siis hyvää juhannusta uskonnottomille!!!
Adventistit ja muut lahkolaiset voitte järsiä kuivia soijanakkoja, juoda kitkerää yrttiteetä ja tankata Raamattua! Hajotkaa hulluuteenne kun me pidämme hauskaa HEHEHHEHEHEHHEHEHEEE :-))))
Vastaukset 42
Vanhimmat
Vuoden+valoisin+aika+on+menossa+kaikin+puolin+kovaa+vauhtia.+Grillaaminen,+savustaminen+ja+muu+ruuanlaittoon+liittyvä+toiminta+ulkona+on+parhaimmillaan+juuri+keskikesän+aikaan,+kun+on+valoisat+yöt.
Itse+savustettua+merilohta,+porsaan+ulko-+ja+sisäfileetä+sekä+naudan+grillikylkeä+on+meidän+perheessä+tarjolla.+Makkaroita+ei+nyt+kovin+paljoa+laiteta+meillä+grilliin.+Sen+sijaan+lihan+ja+kalan+kyytipojaksi+sopii+hyvin+esim.+foliossa+grillikastikkeessa+sipulin+kanssa+haudutetut+herkkusienet.
Juomana+on+25+vuotta+vanhaa+viskiä,+ja+snapsina+Vana+Tallinn+Tumma+Lakritsi+likööriä.+Alkuryyppynä+toimii+pakkasessa+ollut+Viru+Valge+80+%.+Se+mukavasti+lämmittää+ruokatorvea+ja+avaa+makunystyrät+ateriaa+varten.
Luonnollisesti+rantasauna+on+lämpimänä+koko+juhannuksen+yötä+päivää.+Puita+tietysti+menee,+mutta+vetoa+säätämällä+palamista+voi+säädellä+ja+puun+kulutusta+rajoittaa.+Pesän+voi+jättää+myös+hiillokselle+pitempään+ja+lisätä+puita+sitten+juuri,+kun+ne+syttyvät+vielä+hiilloksissa.
Uimaan+ei+mennä+tietystikään+yksin+ilman+valvontaa+ja+liian+humalassa.+Humalatilaa+voi+säädellä+syömällä+hyvin+ja+pitämällä+hivenen+taukoa+juomisten+välissä.
Krapulaa+ei+ole+mökillä+koskaan+ollut,+koska+suurin+osa+ajasta+vietetään+terassilla+ulkoilmassa+takkatulen+loimussa.+Takka+on+suunniteltu+siten,+että+sekä+sisällä,+että+terassin+puolella+on+tulipesä+vastakkain.+Sisällä+ei+tarvitse+polttaa+takkaa,+kun+muuri+lämpenee+hyvin+terassin+puolen+takkatulen+ansiosta.+Lämpiminä+kesäpäivinä+ovet+ovat+auki+ja+vain+kärpäs-/+hyttysverkko+on+ovena.
Iloista+ja+antoisaa+juhannusta+kaikille!
Pystytkö+juomaan+80%+Viru+Valge+Vägeviä+RAAKANA+snapsina?+Minä+en+ole+koskaan+uskaltanut+juoda+kasikymppistä+raakana,+en+edes+Stroh-rommia.+Olen+aina+lantrannut+niitä.
60%+Stroh+on+väkevin+viina,+jota+olen+juonut+raakana.
Juuri+äsken+herättyäni+ja+muiden+vielä+nukkuessa+sikeästi+otin+ennen+kahvia+pakkasesta+80+%+Viru+Valgeeta+yhden+"ison+korkillisen"+verran+kristallisesta+snapsilasista+snapsina+ja+kyllä+se+lämmitti+näin+raikkaassa+aamusäässä+terassilla.+Kahvikin+maistuu+aivan+eri+tavalla+sen+jälkeen.+
On+muuten+rauhallinen+ja+tyyni+tuo+järven+pinta+ja+pari+joutsenta+uiskentelee+vastarannalla.
Oletko koskaan maistanut pontikkaa? Tarkoitan Kiteen kirkasta?
En ole maistanut pontikkaa. Taitaa olla väkevää tavaraa???
https://m.youtube.com/watch?v=HqIGXQG6TjI
Tässä hyvässä biisissä Irwin Goodman ja Esa pakarinen laulavat "Kitteen pontikkatehtailijoista"... koko levy Lonkalta on erittäin hauska.
Sahtia kyllä on juotu muutamana juhannuksena. Kerran oli vähän isompi porukka ja käytiin Lusista hakemassa 2x100L saavia sahtia. Sitä sitten tissuteltiin 3 päivää aamusta aamuun. Ei paljon jäänyt saaveihin sahtia juhannuksen jälkeen, joten oli näköjään maistunut.
Minulla on jopa kokemus nuoruudesta pontikankeittoon liittyen, kun isäni keitti sitä kerrostaloasuntomme kylpyhuoneessa.
Ei mikään mukava muisto.
Hyvin vaarallista on keittää pontikkaa sisätiloissa. Ponupannu kun voi yllättäen sanoa keittäjän kanssa tekemänsä sopimuksen irti ja silloin saattaa jälki olla rumaa.
Suosittelen siis ponun keittoa ulkona metsässä mahdollisimman kaukana muusta asutuksesta.
Mielellään vielä sellaisessa notkelma kohdassa ja tietysti jonkun pienen järven tai lammen rannalla missä ei ole rantamökkejä.
Itse olen kyllä keittänyt/tislannut "Kiteen kirkasta" omiksi tarpeiksi ihan harrastuksen vuoksi ja siksi, että se lopputulos on sitten sellaista hyvän olon tunnetta antavaa. Tislaan kuitenkin aina "mäskin" kahteen kertaan. Eräs tuttava teki oikein rosteripellistä pannun ja saumat on juotettu messingillä. On muuten helvetin hyvä ja toimiva laite.
Täytyy muistaa myös se, että ensimmäisiin tippoihin ei kannata panna hätäpäissään maistimukiaan alle. Saattaa meinaan näkö mennä, enkä tarkoita ulkonäköä.
Naisväki tuossa tekee juuri aamupalaa ja itse lähden tässä kalaan. Olin jo klo 6 ylhäällä ja silloin paistoi aurinko ja oli tyyntä. Nyt näyttäisi siltä, että voisi vaikka sataa vettä. Paras kalakeli siis.
>> Naisväki tuossa tekee juuri aamupalaa <<
Aamupalaa huomisaamuksi...vai iltapäiväpalaa? :-))
>>Hyvin vaarallista on keittää pontikkaa sisätiloissa. Ponupannu kun voi yllättäen sanoa keittäjän kanssa tekemänsä sopimuksen irti ja silloin saattaa jälki olla rumaa. <<
Se "jano" oli niin kova ja rahat vähissä, joten mitä pienistä vaaratekijöistä...kunnon "survivalekstreemiä" vaan...:-D
"Aamupalaa huomisaamuksi...vai iltapäiväpalaa? :-))"
Toisilla ilta meni pitkäksi, joten heille aamu on myös silloin liukuva käsite. Iltapäiväkin voi olla silloin vasta aamua.
Jäi muuten mainitsematta, että tuo viisas isäni oli ateisti ja vihasi uskontoja ja uskovaisia varmaan yhtä paljon kuin iloinen naurajakin. Meidän perhe ei kuulunut edes muodon vuoksi kirkkoon, eikä meitä lapsia myöskään kastettu vauvana. Rippikouluista tai muistakaan kirkon perinteistä ei ole mitään kokemusta, paitsi tietenkin on käyty joidenkin muiden hautajaisissa ja häissä.
Teillä jumalattomilla ei ole elämää.
lieneekö tarpeeksi vastausta tässä
Oli rikas mies, joka pukeutui purppuraan ja hienoihin pellavavaatteisiin, ja hän huvitteli joka päivä loisteliaasti. Ja eräs köyhä nimeltään Lasarus oli jätetty hänen porttinsa luo täynnä haavoja, ja hän halusi ravita itseään rikkaan pöydältä putoavilla muruilla, mutta koiratkin tulivat hänen tykönsä ja nuolivat hänen haavojaan. Niin tapahtui, että köyhä kuoli, ja enkelit veivät hänet Aabrahamin helmaan. Ja rikaskin kuoli, ja hänet haudattiin. Ja kun hän nosti silmänsä tuonelassa tuskissa ollessaan, näki hän kaukaa Aabrahamin ja Lasaruksen hänen helmassaan, ja hän huusi ja sanoi:
"Isä Aabraham, armahda minua ja lähetä Lasarus kastamaan sormensa pää veteen ja jäähdyttämään minun kieltäni, sillä minä kärsin tuskaa tässä liekissä."
Mutta Aabraham sanoi:
"Lapseni, muista että sinä sait hyväsi eläessäsi, ja Lasarus samoin sai pahaa, mutta nyt hän saa täällä lohdutusta, ja sinä kärsit tuskaa. Ja kaiken tämän lisäksi on meidän ja teidän väliin vahvistettu suuri kuilu, niin että ne, jotka tahtovat kulkea täältä teidän luoksenne, eivät voisi, eivätkä ne, jotka siellä ovat, pääse ylitse meidän tykömme."
Niin hän sanoi
:
"Isä, minä pyydän sinua, että lähettäisit hänet minun isäni taloon, sillä minulla on viisi veljeä, jotta hän todistaisi heille, että he eivät tulisi tähän vaivan paikkaan."
Mutta Aabraham sanoi hänelle:
"Heillä on Mooses ja profeetat; kuulkoot heitä!"
Ja hän sanoi:
"Ei niin, isä Aabraham, vaan jos joku kuolleista menisi heidän tykönsä, niin he kääntyisivät!"
Mutta Aabraham sanoi:
"Jos he eivät kuule Moosesta ja profeettoja, niin eivät he tule vakuutetuiksi, vaikka joku kuolleista nousisi ylös."
Mooses ja profeetat ovat naurettavan lapsellisia satuhahmoja. Mooses???? HAHAHAAHHAHAHAAA :-)))
Tai miten olisi tuon rikkaan miehen ja Lasaruksen tarinan vaihtoehtoisena tämä?
https://fi.wikipedia.org/wiki/Turmiolan_Tommi
Ja tässä olisi kuvaus tuosta Turmiolan Tommista lauluna.
https://m.youtube.com/watch?v=cRqEAiUq_NE
Kyllä minä näin adventistina ajattelin syödä lihaa juhannuksena(kin). Ajattelin tehdä välipalaksi grillivoileipiä kananpaistista eli luuttomasta kanankoivesta. Kunnon haudutus marinoituina uunissa ja sen päälle pikainen ruskistava grillaus. Rasvaisempaa kuin kananfile. Kevyempää kuin kanansiivet. Sekaan kasviksia ja itse tehtyä sopivasti maustettua majoneesia. Päivällinen syödään merenrantaravintolassa...todennäköisesti paistettua ahventa ja uusia perunoita. Ja kyytipojaksi sen verran olutta, ettei ruoka tartu kurkkuun ;)
Hyvää Juhannusta myös niille, jotka kokevat olevansa uskonnollisia!
Jos olutta juot, ei sinusta saa adventistia tekemälläkään (ehkä ex-adventistin). Sori, näin sanoo säännöt. Pastorisi tulisi antaa sinulle puhuttelu, ja jos et sen jälkeen lakkaa oluen juomista, sinut tulee laittaa kirkon pannaan, öhöm, siis kuriin ja mikäli rikkomus jatkuu on seurakunnasta erottaminen tien päässä odottamassa.
Senkin rontti!
Adventismia parhaimmillaan! Tuomitsemisineen, arvostelemisineen, haukkumisineen päivineen, sitä itseään. En oikein tiedä oliko tuo kirjoituksesi sarkasmia vai jonkin sortin huumoria. Jos olit tosissasi, niin se kuvastaa kyllä hyvin ahdasmielistä katsantokantaa adventismissa.
Ei ole olemassa mitään sääntöjä, minkä mukaan joku on adventisti ja joku ei! On vain ihmisten omia perinnäissääntöjä, joilla he pönkittävät omaatuntoaan kun muut tekevät heidän omasta mielestään väärin. Heidän omia syntejäänhän ei ole tarvis tuoda esiin. Tämä tosin on vähän farisealaista mutta minkäs teet kun Jeesus ei ole syvällä sydämessä, niin tuomitseminen kuuluu silloin elämään.
Jos viittaat opinkohtiin, niin nehän eivät ole sääntöjä muualla kuin niiden päissä, jotka tarvitsevat niiden olevan sääntöjä. Muut adventistit sitten ymmärtävät niiden olevan ihanteita, joiden mukaan moni haluaisi elää.
Raamattuhan ei kiellä oluen juomista. Vanhasta testamentista löytyy esimerkiksi Raamatunpaikka, jossa suorastaan neuvotaan juomaan olutta temppelissä. Adventtikirkko väittää olevansa kirkkokunta, joka ottaa kaiken suoraan Raamatusta ja vain Raamatusta mutta alkoholin arvostelu on kuitenkin adventtikirkossa Ellen Whiten peruja. Ei siis aivan Raamatusta kuitenkaan.
Mutta mitä se sinulle kuuluu juoko joku olutta vai ei. Älköön kukaan teitä tuomitko siitä, mitä syötte tai juotte... Ei koske vissiin Cycl0nea...
Oluen juominen ruokajuomana ei vahingoita kenenkään sielua. Ja oli muuten ahvenfileet ja uudet perunat hyviä! Ihan tuoretta kalaa ei joka paikasta saakaan mutta eilen sitä oli tarjolla.
Niille, jotka joitte enemmän kuin minä....mukavaa krapulapäivää. Itse olen valmistautumassa saarnan kuuntelemiseen. Ja niille, jotka vietätte sapattia, siunattua sapattia!
Ai niin, tunnen useita adventisteja, jotka voivat juoda sen oluensa ruokajuomana tai saunan jälkeen. Niihin kuuluu myös sinunkin kunnioittamiasi kirkon arvostettuja henkilöitä.
Tuota... kyllä Toivonlinnassa ja Kallioniemessä molemmissa on tarjoiltu kaljaa. Miten Cycl0ne selittää tämän? Varmaan kaikissa adventistien laitoksissa on tarjolla kotikaljaa sitä haluaville. Valmistin kerran sitä vieraillessani ulkomailla adventistien collegen kampuksella. Ihmettelivät kovin sitä, että Suomessa adventistit juovat kaljaa.
Ainakin sokeria oli siinä kotikaljassa riittävästi.
Hiivan määrästä en tiedä, mutta muistan lämpimänä kevätpäivänä talkoissa ollessamme Toivonlinnassa, että se kotikalja meni kyllä päähän. Juotiin sitä janoon reilusti, kun mukana oli sellainen maitotonkka, josta sitä kaljaa sitten kauhan kanssa mukeihimme ammensimme.
Olisiko kyseessä ollut ihme? Nimittäin, että siinä kotikaljassa oli nähtävästi kunnolla prosentteja? Vai olisiko se ollut niiden keittiössä työskentelevien sisarien omaa juomaa, joka sitten vahingossa tuli meidän juotavaksi?
Joskus tuntui siltä, että ne keittiötyössä Toivonlinnassa olivat hivenen maistissa, kun sellaista käkätystä ja naurua sieltä keittiöstä välillä kuului?
Sanoit että "Ei ole olemassa mitään sääntöjä, minkä mukaan joku on adventisti ja joku ei! On vain ihmisten omia perinnäissääntöjä, joilla he pönkittävät omaatuntoaan kun muut tekevät heidän omasta mielestään väärin. "
Adventtikirkko on laatinut säännöt, olivat ne perinnäissääntöjä tai ei, jotka määrittelevät sen ketä voidaan ottaa jäseneksi. Opinkohta 21 sanoo että vähimmäiskriteerinä jäsenyydelle on että henkilö kieltäytyy alkoholin ja tupakan käytöstä.
Se ei olisi niin paha synti jos kotona, siten että muut eivät sitä näe, otat sen olusen ruoan kanssa. Mutta jos juot oluen siten että toinen (uskollinen) adventisti näkee sen, silloin et harjoita lähimmäisenrakkautta.
Anna kun selitän. Moni jäsenistä ovat tulleet hankalista lähtökohdista, usein alkoholin repimistä, osaksi seurakuntayhteyttä. Heille alkoholi edustaa tuota riippuvuuden kierrettä, josta he ovat päässeet vapaaksi Jumalan tekemän ihmeen kautta. Liittymällä adventtikirkkoon he ovat löytäneet yhteisön, jossa alkoholin vaarat tunnistetaan ja sitä vältetään. Tämä henkilö voi siis kulkea toisten adventistien kanssa vailla pelkoa siitä että tie johtaisi kapakkaan, tuohon lätäkköön josta hän on päässyt vapaaksi.
Mutta eräänä kauniina päivänä, hän näkeekin kuinka sinä, arvostettu seurakuntaveli, otatkin ison laagerin ravintolan terassilla. Kiusaus herää: ehkä minäkin voisin ottaa oluen, eihän yksi olut haittaa mitään. Kaksi kuukautta myöhemmin hän on takaisin kapakassa, rypemässä lätäköstä josta hänet ihmeen kautta oli aiemmin pelastettu.
Haluatko ottaa hänen kohtalonsa omalletunnollesi? Viisasta siis olisi noudattaa Paavalin linjaa tässä eli "jos ruoka tai juoma on viettelykseksi veljelleni, en minä ikinä enää syö lihaa, en juo olutta, etten olisi viettelykseksi veljelleni." (1 Kor 8). Tämä on lähimmäisenrakkautta sekä rakkautta Kristukseen (1 Kor 8:12). Mieti tätä ensi kerran kun kirjoittelet 'vapaudestasi' sillä sillä on suuri vaikutus heikompiin veljiin jotka kenties arvostavat sinua, ehkä pitävät sinua esikuvana.
Moni Suomessa vieraileva adventisti on huolissaan Suomen unionin tilasta. Me elämme kriisin ytimessä: ei meillä ole mitään sanottavaa kenellekään, emme usko omiin arvoihimme. Kuten vanhan testamentin Israel, mekin olemme imitoineet Filistelaisten tapoja.
Jos ei usko adventismiin, olisi reilua lähettää eronpyyntö joko sähköisesti tai paperilla pastorille, josta se menee eteenpäin rekisterinhoitajalle. Siinä ei ole mitään väärää jos eroaa yhteisöstä - se on täysin hyväksyttävää. Epäreilua on se että ihmiset sanovat olevansa adventisteja mutta eivät sitä ole. Tämä koskee myös pastoreita, Toivonlinnan ja Kallioniemen henkilöstöä. Näyttäisin ovea jokaiselle joka haluaa palata tuohon lätäkköön josta Jumala heidät kerran nosti - se on äärettömän typerä valinta - mutta vapaan tahdon vallitessa näin on tehtävä.
Ei me voida kastaa entisiä alkoholisteja osaksi yhteisöä, joka kerskuu raittiilla elämäntavoilla ja samanaikaisesti tarjoilee kaljaa jäsenilleen. Silloin on parasta laittaa lappu luukulle, tai varoittaa kastettavia että kyllä me oikeasti alkoholia käytämme joten ole varuillasi. Itse en ainakaan näin skitsofrenisessa yhteisössä halua olla.
Mutta mikäli voin vaikuttaa asioihin, pidän huolen siitä että minun aikanani oikeus palaa käytäntöön, rikkojat tuomitaan, heikkoja vahvistetaan, elämä saa suunnan ja merkityksen. Hyvä elämä näyttäytyy uutena, raikkaana ja mielekkäänä siunauksena ihmisten arjessa, jälleen kerran.
Nyt+olet+väärässä.+Opinkohdat+eivät+ole+sääntöjä.+Tässä+se+ongelma+sinun+kohdallasi+paljastuikin.+
Olet+varmasti+lukenut,+mitä+Kai_A+on+tällä+palstalla+opinkohdista+kertonut.+Ne+on+alunperin+tarkoitettu+kertomaan+kirkon+ulkopuolisille+ihmisille+siitä,+mitä+adventistit+pitävät+tärkeinä+asioina.+Ne+eivät+ole+laki+eivätkä+edes+sääntöjä.+Olen+Kai-A:n+kanssa+tästä+samaa+mieltä+ja+niin+on+hyvin+moni+muukin+adventisti.+Edelleen+on+todettu+kirkkomme+Suomen+johtajan+suulla,+että+liian+moni+adventisti+keskittyy+kirkossamme+opinkohtiin,+kun+pitäisi+keskittyä+ihan+johonkin+muuhun.+
Mitä+tulee+oluen+juomiseen+ruoan+kanssa,+kyllä+Cycl0ne+laittaa+tässä+nyt+vastuuta+sellaisten+ihmisten+päälle,+joiden+päälle+se+ei+kuulu.+Ensinnäkin,+mitä+tuo+helposti+hairahtuva+adventisti+tekee+edes+kapakan+terassilla+jos+hänellä+on+kerran+moisia+ongelmia.+Terassia+ympäröivän+aidan+takaa+ei+edes+näe,+mitä+tuopissa+on,+jos+edes+näkee+tuoppiakaan.+Jos+hän+tulee+omavalintaisesti+terassille+syömään,+niin+mistä+hän+tietää,+mitä+minun+lasissani+on.+Pommac+ja+hiilihapotettu+omenamehu+lasissani+saisivat+hänet+siis+sinun+ajattelumallillasi+ratkeamaan+juomaan+kun+kerran+näyttävät+oluelta....++tai+kivennäisvesilasillinen,+joka+näyttää+tuon+entisen+juopon+silmissä+esim+kossuvissyltä+tai+Gin&Tonicilta.++Saman+logiikan+mukaan+entinen+huumeiden+käyttäjä+ei+saisi+mennä+sillan+alle+morjestamaan+nistikavereitaan+tai+pornoaddikti+strippiklubille+käymään.+Ja+muuten+ilmeisesti+saisikin+mutta+sitten+kun+niellä+olisikin+joku+adventistiveli+puuhissa,+niin+totta+kai+se+olisi+puuhastelevan+adventistiveljen+vika,+etttä+tuo+raukkakin+sitten+sortuisi+omaan+syntiinsä.+Miksi+mennä+terassille,+jossa+muut+juovat,+jos+oma+luonne+ei+kestä+ilman.+Sitäpaitsi+tuo+adventisti+tekisi+väärin+kyylätessään+sitä,+mitä+muut+adventistit+juovat+ruokajuomikseen.
Entäpä+sitten+juuston,+voin+ja+sokerin+ostaminen+kaupasta,+jotka+nekin+ovat+Ellen+Whiten+mukaan+syntiä+adventistin+ruokapöydässä....mitäpä+jos+joku+adventisti+näkee+kun+ostan+niitä...
Kyllä+se+vastuu+on+katsojan+silmässä.++Jos+minun+alkoholiton+olueni++tai+vaikka+alkoholillinen+versioni+vaikuttaa+jonkun+muun+juomatottumuksiin,+niin+kyllä+se+on+hänen+oma+asiansa.+Siitä+ei+voi+mitenkään+laittaa+vastuuta+minun+päälleni.+Moni+juomistani+olusista+ovat+joko+alkoholittomia+tai+0,4%+alkoholia+sisältäviä,+jotka+suomen+lainsäädännön+mukaan+ovat+vielä+alkoholittomia+oluita.+Kotikaljassakin+on+prosentteja+enemmän.
Niinpä+tuon+alkoholisti-adventistin+ratkeaminen+ei+todellakaan+olisi+minun+omallatunnollani.+Kyllä+täällä+itse+kukin+päättää+itse+omista+juomisistaan+ja+siitä,+millaisiin+paikkoihin+menee+ja+tulee+kiusatuksi.
Asia+olisi+eri,+jos+joisin+itseni+humalaan+ja+pyytäisin+hänetkin+mukaan+juomaan.+Näinhän+minä+en+toimi.
Tuo irtisanoutuminen toimii kyllä puolin ja toisin, jos et kestä kirkkosi nykytilaa Suomessa. Onnea vaan yrityksellesi muokata kirkkoamme. Nostan hattua, jos löydät kirkostamme sellaisia ihmisiä, jotka vapaaehtoisesti myöntävät, että he eivät välitä sinun elämäntavastasi. He ovat nimittäin itse muutenkin sen verran liberaaleja, että sinäkin heidän mielestänsä kelpaat kirkkoon vaikka poikkeatkin heidän ajatusmaailmastaan. Ja meitähän on jäsenistössä monia.
Minusta kuulostaa yhä enemmän ja enemmän siltä, että sinun adventismisi on todella sääntöjen kerho, jonka jäsenten on parasta keskittyä siihen, että säännöt pidetään tai muuten ollaan liian saastuneita Kristuksen luo. Tätä ajattelumallia Jeesus ei itse kyllä puheissaan tue. Se on varma se. Mutta eihän adventtikirkkoa rakkaudestaan tunnetakaan vaan ns totuudesta ja viisaudestaan. Ja monilla jäsenillä nuo kaksi asiaa poissulkevat toisensa. Minun adventtikirkkooni ovat tervetulkeita alkoholistit, prostituoidut ja huumeiden käyttäjät. Sinne mahtuu sellaisetkin, jotka ovat saaneet linnatuomion vaikkei kaikki adventistit heitä enää linnasta palattuaan seurakuntaansa hyväksyisikään...hetkellä, jolloin he eniten tarvitsisivat seurakunnan tukea ja Jeesusta Kristusta. Tiedän pari tällaista tapausta, joita seurakunta karttaa.
Minun adventtikirkossani nuo uudet jäsenet toivotetaan tervetulleeksi seurakuntayhteisöön ennen kastetta. Ja jos Jumala on niin valinnut, muuttuvat he Pyhän Hengen vaikutuksesta, ei toistensa kaltaisiksi adventistiklooneiksi, vaan uusiksi omiksi itsekseen, syntisiksi pelastuneiksi toisten syntisten joukkoon, joka toivottaisi heidät tervetulleiksi sellaisina kuin he ovat juuri niin kuin Jeesus teki.
Sinä et ole sääntöinesi sen synnittömämpi kuin yksikään näistä edellämainituista syntisistä pelastetuista. Et pyhempi etkä parempi.
Joidenkin, kuten ilmeisestikin myös sinun mielestäsi adventtikirkko on parempien ihmisten kerho, joka ylenkatsoo toiminnallaan epäonnistuvia syntisiä ihmisiä; niitä, jotka eivät pysty kirkon korkeisiin ihanteisiin, joita sinä tunnut pitävän sääntöinä. Tässä olisi kyllä monella adventistilla nöyrtymisen paikka.
Olen samaa mieltä että opinkohtien alkuperäinen funktio on kuvailla adventismia ulkopuolisille. Henkilökohtaisesti, en halua käyttää näitä kuvauksia vipuvartena 'pakottaen' ihmisiä hyvään elämään.
Samoin yhdyn siihen ajatukseen että johdonmukaisen terveyden nimissä pitäisi myös alkaa rohkaisemaan ihmisiä pohtimaan uudelleen juuston ja sokerin vaikutusta. Syy siihen miksi alkoholi on pannassa, eikä juusto, on kulttuurihistoriallinen: tarinoita alkoholin väärinkäytöstä löytyy satojen vuosien ajalta, vaikka jatkossa saamme kenties kuulla vastaavia myös juuston kohdalla. :) 'Siksi olen iloinen että alkoholi on pannassa adventtikirkossa, ja odotan sitä päivää jolloin 55 g sokeria sisältävät suklaapatukat ostoskassissa tulkitaan trippihakuisuudeksi.
Me adventistit olemme olleet niin paljon keskenämme että olemme menettäneet ymmärryksen siitä, miten muu yhteiskunta kipuilee huonon elämän kanssa. AA-kerhot ja huumeista vapaa elämä ei useinkaan ole adventistien saarnojen päätepiste, sillä useat jäsenemme tulevat hyvistä oloista. Siinä missä AA-kerhon säännöt, jotka kehottavat (käskevät?) ryhmän jäseniä pysymään poissa kapakoista, ymmärretään elämää rakentaviksi asioiksi niin meillä adventtikirkossa purnataan että "tämä meidän sääntöjen kerho on tosi ikävää ja masentavaa, ei Jeesus tälläistä kuraa kannattanut vaan rakkautta ja rock&rollia!"
Minulla on yhdentekevää tuo huolenaihe (joka jollain fundisadventisteilla vaikuttaa) olenko minä tai sinä pyhempi toisiimme tai noihin pellolla lojuviin kiviin nähden. Tämä on oire liiallisesta erakoitumisesta yhteiskuntaan nähden. Minunkin adventtikirkkoon ovat tervetulleita ihmiset, jotka ovat tulleet kuoleman varjon laaksosta takaisin elämään. Tätä varten kirkko on olemassa. Mutta yhteisö tarvitsee suuntaa, ohjeita jonka mukaan elää. Tietysti en minäkään ole keppiä antamassa sille joka hairahtuu tai kompastuu; näinhän meistä jokainen tekee. Mutta keppi kuuluu sille, joka sanoo että olen niin vahva etten tarvitse ohjeita, pärjään omillani. Rules, regulations & boundaries pitää lauman koossa ja terveenä, kuten Cesar Millan toteaa.
Olin+alan+insinöörinä+kysynyt,+että+millä+perusteella+juuri+esimerkiksi+olut+on+adventistien+sääntöjen+mukaan+kielletty.+Onko+muutkin+käymisellä+tuotetut+elintarvikkeet+adventisteille+kiellettyjä,+kuten+sima,+kotikalja,+hapankaali,+venäläiset+suolakurkut,+meetwurstit,+viinit,+piimät,+viilit,+jogurtit+yms.+Vai+onko+se+niin,+että+vain+hiivalla+käytetyt+elintarvikeet+kuuluvat+tuohon+listaan,+kuten+hiivaleipä+ja+pullat.+Vai+onko+vain+oluthiivalla+käytetyt,+koska+silloin+pois+jäisivät+esim.+sima+ja+kotikalja?+Ilmeisesti+oluthiiva+olisi+hyvänä+B-vitamiinin+lähteenä+parasta+jättää+terveyskauppaan.+Ehkäpä+villihiivoja+tai+maitohappokäymistä+ei+lasketa,+jolloin+tietyt+viinit,+viinietikka+ja+hapankaali+olisivat+sallittuja?+Vai+onko+se+se+alkoholi+sitten,+jonka+perusteella+jokin+elintarvike+kielletään,+kuten+piimä,+kotikalja,+sima+ja+eräät+tietyt+maitohappokäymisellä+tuotetut+elintarvikkeet.+Vai+onko+se+nimitys?+Ovatko+silloin+alkoholittomat+oluet,+viinit+ja+siiderit+kiellettyjen+listalla?
Vai+onko+se+kenties+alkoholipitoisuus+eli+onko+ykkösoluet+sallittuja+vai+lasketaanko+myös+alle+2,7+paino-%+alkoholia+sisältävät+elintarvikkeet+kielletyiksi?+Entäpä+alkoholiaromilla+maustetut+kuivakakut?+Saako+sitä+syödä+rommiesanssilla+maustettua+jälkiruokaa+lainkaan?+Sako+syödä+Runebergin+torttuakaan,+jossa+on+arrakkia+ja/tai+punssia+valmistuaineena?+Entä+saako+syödä+sellaisia+ruokalajeja,+joiden+valmistukseen+käytetään+oikeaa+alkoholia,+kuten+burgundinpataa+(punaviiniä)+ja+bearnaisekastiketta+(valkoviini+tai+viinietikka)?
Tai+ehkäpä+se+raja+menee+päihtymisessä?+Vai+onko+kyse+enemmän+asenteesta+kuin+itse+tuotteesta?
Minusta+parasta+olisi+sanoa,+että+päihtyminen+ei+kuulu+adventistien+ihanteisiin,+joten+oluen+tai+kotikaljankin+juominen+olisi+mahdollista+kohtuuden+rajoissa?++Vaikka+tosin+Joosef+joi+veljiensä+ja+isänsä+kanssa+ja+he+humaltuivat,+olivat+he+silti+Jumalan+mielen+mukaisia+ihmisiä+hekin+mutta+hehän+eivät+olleetkaan+adventisteja.
En+kyllä+käyttäisi+Cesar+Milania+esimerkkinä+mistään.+Häntä+vastaan+eläinsuojelujärjestöt+ovat+nostaneet+protesteja+eläinten+rääkkäämisestä.++Myös+suomalaiset+järjestöt+paheksuvat+hänen+toimintaansa.+Hän+käyttää+eläinten+koulutuksessa+keinoina+positiivista+rankaisua+ja+negatiivisen+vahvistamisen+keinoja.+Suomalainen+televisio+ei+näytä+näitä+eläimien+kaltoinkohteluja+vaan+ne+leikataan+pois+mutta+netistä+löytyy+leikkaamattomia+versioita+hänen+sadistisista+ohjelmistaan+ja+niistä+näkee,+miten+hän+kohtelee+eläimiä.+Sellaisella+menetelmällä+saadaan+aikaan+vain+epävarmoja+pelokkaita+eläimiä,+jotka+tottelevat+ainoastaan+kouluttajansa+silmän+alla+kun+tiedossa+on+taas+uusi+rankaisu.+Minusta+tuollainen+kuri+ei+sovellu+seurakuntaan.
Jokainen saa olla omaa mieltään Cesar Millanin tyylistä (sähköpantaa hän hyvin harvoin käyttää, ja jotkut tulkitsevat hänen 'sormikosketuksena' aggression osoitukseksi mitä se ei tietysti ole), itse katson hänet päteväksi koirien kasvattajaksi: rules & limitations & boundaries on hyvää sosiologia ja tuo turvaa lauman jäsenille.
Pointtini joka tapauksessa on se, että säännöt antavat jotain mitä ajatella ja pohtia. Egyptistä pelastettu kansa ei ollut järin varttunut hyvän elämän alkeissa. Jumala antoi sapatin, 10 käskyt, pyhäkön sun muuta kansalle ohjeiksi jota kautta kansa harjaantuisi hyvien asioiden äärelle. Tämä malli on tänäänkin tarpeellinen.
Sinulla ei ole Milanista oikeaa tietoa. Hänen menetelmänsä on kaukana siitä, mitä nykyään yliopistoissa opetetaan eläimen käytöksestä ja kouluttamisesta. Milan pitäisi hirttää sähköpannoistaan munista puuhun. Jos sinusta Milanin tyyli on hyvä, niin pidän sinuakin eläinrääkkääjänä! Ei uskoisi uskovan puheeksi eläimen kohtelusta! Sanoisin, että HÄPEÄ mutta kun et näköjään ymmärrä, mistä puhut, niin ei siitä voikein voi muuta sanoa kuin että opiskele hyvä ihminen eläinpsykologiaa ja eläimen kasvatusta!
Siitä on ihan turha kinastella juoko adventistit alkoholia vai ei. On ihan varmaa, että yhtä lailla kuin jotkut adventistit juovat kahvia, toiset juovat alkoholia. Jos jotakuta loukkaa se, että joku ei elä adventistina niin kuin sinä olet tottunut elämään, niin onhan sitä nyt hyvänen aika muutakin mietittävää maailmassa kuin kanssasisaren tai veljen elämäntavat.
Olen samaa mieltä. Cesar Milanin koulutusmenetelmät ovat kyseenalaisia. Hänen oppejaan ei opeteta oikeiden koirankouluttajien koulutuksessa. Tässä muutama esimerkki hänen metodeistaan: koirien potmimista, kuristamista, uhkailua, alistamista. Enemmänkin esimerkkejä löytyisi. Nämä ovat vielä kesyjä tapauksia hänen videoiltaan. Jumala on antanut meille eläimet hallintaamme ja niitä pitäisi kohdella hyvin. Milan ei toimi niin kuin eläimiä rakastava ihminen toimisi.
https://youtu.be/ieD4vz8NSv4
Koira pelkää, irtipäästessä kova stressireaktio. Pakoilee kuristajansa ja hakeutuu omistajan luo turvaan. Jäykistyy kauhusta kun Milan uudelleen kuristaa koiraa niskasta. Tätähän sinä kehut hyväksi tavaksi kouluttaa pelkokäyttäytyjää!!
https://youtu.be/ZY-_vpo-Ayc
Koira on koko ajan pelon alaisena. Hyvä kouluttaja saisi koiran rauhoittumaan. Milan jatkaa koiran kaltoinkohtelua käyttäen kuristuspantaa niin kauan, että koiralla ei henki enää kulje. Tätähän sinä kehut hyväksi tavaksi kouluttaa.
https://youtu.be/T3CM2abCpZo
Milan antaa purijakoiran juozta vapaana ja sallii sen osaamattomuuttaan purra muita eläimiä.
https://youtu.be/ppLnTlF8s0k
Milan ei osaa lukea edes koiran perusilmeitä eikä eleitä.
https://youtu.be/TDVYhJKMRHc
Milan ei osaa lukea koirien eleitä, potkii koiria, kuristaa koiria, altistaa ne voimakkaalle ja täysin turhalle stressille. Hän ei osaa ennakoida, milloin koira on agressiivinen ja puree vaikka koirannilmeet ja eleet selkeösti kertovat milloin olisi parempi huomioida sen tarpeet Milanin omien tarpeiden ja TV-shown tekemisen sijaan. Kun koira tappelee toisen koiran kanssa, väliin meneminen kiihdyttää tilannetta. Jos koirat saisivat olla vapaasti irti, ne lopettaisivat tappelun nopeasti mutta Milan käytöksellään pahentaa ja pitkittää tilannetta.
https://youtu.be/2mpuybf1pYY
Milan potkii koiria. Koulutusta Cycl0nen tyyliin.
"Tässä muutama esimerkki hänen metodeistaan: koirien potmimista, kuristamista, uhkailua, alistamista. Enemmänkin esimerkkejä löytyisi. Nämä ovat vielä kesyjä tapauksia hänen videoiltaan. Jumala on antanut meille eläimet hallintaamme ja niitä pitäisi kohdella hyvin. Milan ei toimi niin kuin eläimiä rakastava ihminen toimisi."
Luonnossa sudet alistavat toisiaan; se on ihan normaalia laumakäyttäytymistä. Jos viittaat Cesarin 'potkuun', mikä on siis näpäytys kylkeen huomion toisaalle kiinnitämiseksi, en näe siinä mitään ongelmaa.
Cesar jos joku rakastaa eläimiä, etenkin koiria. Amerikkalaiset koirat ovat usein psykologisesti yhtä neuroottisia kuin heidän omistajansa. Koirat vain iloitsevat kun paikalle tulee tasapainoinen henkilö (=Cesar) joka huokuu calm, assertive energiaa.
"Jos koirat saisivat olla vapaasti irti, ne lopettaisivat tappelun nopeasti". Oletko nähnyt kun isot koirat ottavat yhteen? Tappelu päättyisi kyllä nopeasti, mutta toinen vain niistä jäisi henkiin, ellei joku niitä erottaisi. Siitä on leikki kaukana.
Hyvin on joku sinutkin aivopessyt. Tällä palstalla puhutaan adventismiaivopesusta mutta sinun aivopesusi on huonojen koirankouluttajien aikaansaamaa.
Koira ei muuten ole suteen verrattavissa. Ei sitten mitenkään. Kettukin on koiraa lähempänä kuin susi. Koira on kesyeläin, joka on sekä ravintonsa, että käyttäytymisensä puolesta jotakin aivan muuta kuin susi. Monet ns susieläinopit on jo aikaa sitten osoitettu vääriksi. Koiralaumassa ei ole alfa-johtajia ja dominanssiteoria on aikoja sitten vedetty vessasta alas. Näistähän sinä et tiedä kun elät menneisyydessä.
Olet kuitenkin oikeassa siinä, että ihmisessä se vika on, jos koira käyttäytyy huonosti. Ihmisessä ei ole vikaa vain silloin kun kyseessä on sairas eläin.
Huomaan, että tätä keskustelua on turha jatkaa kun haluat kouluttaa koiria rankaisemalla ja potkiminen, kuristaminen ja sähköpannan käyttö ovat sinusta ihan OK. Kunpa joku joskus tekisi sinulle samoin kuin sinä teet koirillesi.
Vittu, Koirakuiskaaja Cesar Milan pitäisi laittaa sähköpantaan ja monottaa kuoliaaksi. Se äijä on koirakiduttaja.
Jotkut pöytälaulunaan rallattelevat sen pöydän toisenlaidan seuruetavoille, nostelevat kolpakkojaan ja näin saa sanat siipensä.
Onko kukaan ajatellut sitä, että elämän pelisäännöt antavat elämän. Loppukädessä onkin niin, että kukin rakentavat yhteisönsä, sekä niittävät satonsa ja se on siinä se.
Naurajan pöytäpuheet katson humaltuneen ajatusmaailman harhaksi, ettei hän huomaa elämää, joka kannattaa hänen jalkansa - hautaansa asti. Nyt hän iloisena matkaa toisten passattavaksi, ehkä vanhuksien harmaitten hiusten lisäämiseksi. Siellä luulee, että hänen olemuksensa tärkeys on syy, että häntä hyysätään ja näin harhassa sitten poistuu paluumatkaan.
Jos todellisen juhannuksen hän haluaa - hän menee - avaa oven - halaa vanhukset ja katsoo heille hyvät paikat juhannukseksi. Lakaisee lattian, pyyhkii pöydän, valmistaa ruoan sekä kattaa aterian heille. Syövät yhdessä, keittää jälkruokakahvit, . Pistää vaarille tohvelit ja mummolle tyynyn pään alle ja sanoo - levätkää tänään. Olen tullut teidän tähden.
Tiskaa - siistii paikat ja katsoo, että jääkaapissa riittää tavaraa senkin jälkeen kun lähtee kohti Helsinkiä.
Siinä on oikea junannus.
....
Tuossa kun on auttanut - naapureita, ei niin tuttuja - heidän arkeaan ja pyhäänsä, siellä vanhamies kiittää. Sitten toteaa kaikken päälle, ettei ne "lähellä asuvat" lapset ja lapsenlapset kerkiä käymään ja auttamaan. Heillä on omat menonsa.
"lähellä" on oma lisäys- koska ko. 5 km. matkasta.
Eivät kerenneet vuosien varrella. Kuolema vei.
Tämä aika on viihteen aikakausi. Se ei elä tätä aikaa - joka huomioisi elämää.
Kun oma isäni - sotia palvelleena, joutui vielä ottamaan pistoolin takataskuun ja valtion nimissä valvomaan omia, hän ei niin sitä enää kokenut omakseen. Ase omia vastaan. Hänestä tosin pitivät työkaverit sekä ne vahdittavat. Hän oli tasapuolinen ihminen.
Hän sitten sai paikan - pieni metsä ja maa - johon raivattiin elämä. Ei ollut tupaa - olisi kuollut varmasti talvellla kuin russakka 42 asteen pakkasessa - mutta mies kaivoi 3m x 5.2 syvyydestä sisomakorkean montun (ajattele kellaria). Pisti kolme hirsikertaa montunreunalle teki katon.
Yhden leivän paistava peltiuuni lämmittämään tuopa paikkaa ja kaksi vuotta elivät siinä, kuunes uusi tupa oli valmis - navetta - jne. Veljeni asui ko. montussa. Olemme paljon puhuneet elämässä. Siinä elettiin "terveesti" eikä siitä ole kovin kauaa aikaa, tämä on hyvä muistaa, viihteen ihmisten.
Elämälle tarpeellinen rakennettiin. Katselen näitä tämänpäivän viihdehömppäukkoja hieman eri silmin. Toivoisin hieman paluuta arkeen, sillä tämä viihdeteollisuus pilaa ihmiset, nuoret elämän ja elämäntavalla luonnonkin - kiteyttäisin sanaan markkinatalousharha.
Sitä narua hyppää moni.
He ovat niitä, jotka eivät kerkiä katsomaan ja palvelemaan vanhuksiaan, vaan menevät passattavaksi - ja vievät matkassaan viinat, että heidän "viisautensa" mukamas ajan hengen mukaan loistaisi tämänpäivän arjessa ja sitten he kehua retostelevat toisilleen tästäkin juhannuksesta. Juhannuksesta, miten he kattoivat pöydän ITSELLEEN, että he viihtyisivät.
Tällä viihteen elämällä ei ole elämänkanssa mitään tekemistä.
Sinulla näyttää sen Jussin ja kuokan kanssa olevan helvetin tylsää? Sen verran on älyvapaata tuo kirjallinen tuotantosi. Oletko mahtanut kansakouluakaan käydä edes loppuun, epäilen. Tai sitten olit apukoulussa ja jätit senkin kesken niiden muiden Jussiesi ja kuokkasi kanssa?
Mistähän tähän maailmaan sinunlaisiasi paukapäitä on siinnyt?
Hanki nyt itsellesi edes joku profiili, ettei tarvitse aina kirjoitella eri nimimerkillä, vaikka sinun höpinäsi tunnistaa kyllä, koska ne ovat niin päättömiä.
Ota vaikka nimimerkiksesi "Jussi Kuokkanen"?
Niin, päätöntähän se on naurajan käydä vanhuksillaan, että palvelisi heitä. Siksi se viihdeateismiin kuuluukin passauttaa ihmisillä itseään ottaa vain kaljaa tai hasista ja maata. Jättää törpöt pihalle, tai pöytään ja lähteä takaisin.
Tavallaan esimerkit on todellisista ateistista menoista - kesästä ja varsinkin juhannuksesta. Kun sen kertoo - se muuttuu päättömäksi
On sulla kuokka jussinen oudot tavat?
Vetelet kaljaa ja hassista samaan hengen vetoon?
Oletko ateisti?
Minulla oli ihan mukava juhannus hyvien grillilihojen, oluen ja hyvän seuran kanssa.
Hyvää ruokaa mahan täydeltä ja hyvä mieli ystävien kesken.
Nyt vain ajellaan kohti etelää tyytyväisellä mielellä. Hyvin jaksaa taas tehdä töitä kesälomaan asti.
Uskovaisilla tuntuu aina olevan synkkä ja ahdas mieli? Sitten he tyrkyttävät vielä sitä omaa synkkyyttään muille. Ainakin kun lukee kuokka jussisen tekstiä, niin se synkkyys paistaa ihan hänen otsaluustaan läpi.
Vielä tuosta koulusta. Valitettavasti en ole päässyt/saanut käydä Toivonlinnan koulua. Kiertokoulu vastapäivään ja kaivellut pommikuopista maailman ihmetystä. Senjälkeen on ateismin saattamia teitä katsellut sitä autuutta, mitä se on [ihanasti] siis heidän ihanuus.
on näyttäytynyt elämässä. Siis on kadunmiehen koulunpenkki.
"Viideltä saunaan ja kuudelta putkaan, se sellainen - se työmiehen lauantai" monen virsikirjan värsylaulut tuolla koulussa oli esissä. Rentun ruusu jne.
Oletteko te niin akateemisesti hapatettettu, ettei elämä ole muutoin läsnä, kuin Pohjanmaan - tyylihuonekalujen keskellä vain kukintoja ja wiski - lausunto jubileeraa väittelytaito - ja Toivonlinnan koulukäytävät, muotoateismin jumaluusoppinuus.
No, siten ymmärrän meidän kulttuuri eron. Te ette ymmärrä paskanhajua - mikä ateismin kentällä haisee, kun jätkä tuulettaa punkaansa. Ette tunne, kun joku jätkän selässä on puukontekemät ristinmerkit, mutta henki on jollain tallessa. Tai ne pahojen ukkojen saama itsemurha-aalto - kun akat hyppii kerrostaloista.
Wiisauttataha se on tuo akateemisuus. Ei tahdo jätkän sana tavoittaa sitä suodatusta, mikä koulun äidinkielken tunnilla on saatu. Ehkä myös jollain on turvana myös kotonaan harppitaulu - pienen miekan kanssa - kun eräs edustettu ateismi puhuu wiisaasti muoto- uskonnollisin sanoin.
Siksi teidän kaali ei ymmärrä, kun jätkä sanoo, että hulluutta on tuo teitin elämä ja katoavaisuutta. Sitä kaikkea voi katsella monelta suunnalta - niin kadulta kuin jollain on se kirkon lehteri.
Sanokaa vain halleluja, kun jätkä puhuu. Se puhuu ilman kouluja - on nähnyt teidän ja meidän mädännäisyyden ja siksi yrittää sanoa, että se on vain lihan rakkautta itseensä, joka ei ruoki elämää. Paska haisee siten kaikessa, akateeminenkin sonta.
Siksi se maatuu ja kaatuu. Toisilla voi olla, että hienosti kukinnot vie miehen. Lievästi wiskillä kauputeltuna ja alaikäsille limuviinalla siunattuna, että poloset löytäisi oman kolonsa tästä maailman saastuneista majoista.
Niin, tätä se koulujakäymättömyys on. Olisiko teillä jokin kääntö- ohjelma koneelle, että voisi asentaa sen ja saisitte selvää, missä se teitinkin elämä mättää. Se saattaisi saada avaruutta ja viimekädessä ehkä teillekin pelastuksen, teille entisille Toivonlinnalaisille. Teidänhän sydämen maaperä on senverran kovaa ollut, ettei se siemen ole itänyt ja kuihtunut tuulten tuiverruksessa.
Wittu että sä oot sekaisin! Käytät sä jotain torvisieniä?