Sotaveteraanien perintö

Kokoomuksen.äänestäjä

Sotaveteraanit taistelivat länsimaisten vapauksien puolesta. Siksi äänestänkin Pekka Haavistoa presidentiksi, etteivät nämä veteraanien verellä puolustetut länsimaiset vapaudet jäisi käyttämättä.

Onhan sitä liikkutunut huhuja, että Mannerheimkin olisi ollut homoseksuaali.

5

164

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veteraanit ja sankarivainajat taistelivat itsenäisen ja vapaan Suomen puolesta, jotta suomalaiset voisivat jatkossakin mennä naimisiin ja perustaa normaalin perheen. Homoliitot käsiteenä ei kuulunut länsimaiseen vapauteen v.1939-1945 vaan se on lähtöisin vasemmiston piiristä, joille itsenäinen maa on kauhistus.

      Suomen presidentin virka on vastuullinen, joten siihen pitää vastaavasti valita vastuullinen henkiklö. Siksi presidenttiehdokaan pitää olla naimisissa - mies naisen kanssa tai nainen miehen kanssa. Muunlaisia siihen ei sovi.

      • isän_mallinen

        Ja siks pittää isänmuallisen ristillisesti perustaa teokratia, väärinajattelijat seinää vasten ja palauttaa negro-orjuus! Perinteeset aravot kunniaan!


    • Paha-ankka

      Sotilas taistelee vain selvitäkseen seuraavaan päivään.

      Ostetut kynämiehet ja jälkipolvet ne sitten selittävät kaunopuheisesti niistä "suurista linjoista" jotka sotureilla kaatuessaan muka oli huulillaan.

      • Tuo_on_totta

        Niitä sankaritarinoita on sepitetty jälkeenpäin ahkerasti. On luotu sankarimyytti tapahtuneille asioille ja niille ihmisille. Siinä helposti unohtuu historiassa tapahtuneet tosiasiat.
        Olen huomannut, että sotakirjallisuus on vähentynyt merkittävästi, uusia kirjoja ei tule markkinoille juurikaan. Taitaa mielenkiinto hiipua niihin asioihin ja nuorempi sukupolvi ei ole halukasta sijoittamaan sotakirjoihin.


    • Bror-Erik1974odin

      Mistäs me tiedämme minkä puolesta sotaveteraanimme taistelivat,sillä käskystähän het työtään tekivät ja epäilen vahvasti että oman henkikullan varjelu oli se ensisijainen tavoite
      taistelussa. -Kymmeniintuhansiin kohoavan kaatuneitten l. sodassa tapettujen motiiveja em-
      me koskaan saa tietää mutta rumaa kaiken kaikkiaan oli jälki pienelle Suomelle hävityn sodan
      jälkeen. Ei kuulunut hurraahuutoja länsimaisen vapauden puolesta eivätkä veteraanit liioin
      heitelleet armeijan lahjoittamaan asuun kuulunutta lakkiaan ilmaan sotasankaruutensa kun-
      niaksi! Kaikilla ei ollut edes käsiä jäljellä tähän temppuun saati suurta haluakaan. -Eiks je?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      205
      2029
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1186
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      174
      1082
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      976
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      861
    6. 69
      772
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      772
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      737
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      338
      677
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      26
      661
    Aihe