Tunnelin itä pään kierto liittymän piti aueta liikenteelle vasta syksyllä mutta se avataan jo ensi kuussa ! Näitä valeita paljastuu koko ajan lisää !
Taas paljastu iso tunneli vale !
tunneli.haisee
13176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
On se p...le kun sovitut aikataulut taas pettävät
Mikä on "kierto liittymä"?
Se on noita trollien määritelmiä.
Se on sama kun liikenne ympyrä tollo !
Mitähän se maksoi.? Kaupunki kertoi, että 2016 loppuun mennessä tunnelin rakentamiseen oli käytetty rahaa 200 miljoonaa euroa (Lähde kaupungin tilinpäätös 2016). Budjetti oli 185 miljoonaa, mutta se ylittyi 15 miljoonaa.
Nämä tänä vuotena tehdyt työt tulevat vielä lisäksi. Tämän jälkeen saadaan selville kuinka paljon koko tunneli tuli maksamaan.
Tunnelin valmiiksi rakentaminen maksoi noin miljoonan vähemmän kuin mitä oli budjetoitu. Lisätöitä tehtiin arvioitua enemmän. Nyt tehdään tunnelin yhteyteen tulevia liittymiä, jotka eivät siis vaikuta tunnelin hintaan.
Eivät nämä lisätyöt vaikuta tunnelin hintaan, mutta ne joudutaan tekemään sen takia, että tunneli tehtiin. Tämän takia kun lasketaan tunnelin kokonaishinta ne pitää ottaa huomioon.
Näin saadaan koko kustannus selville mitä maksoi kun tunneli tehtiin.
Näin on. Eihän näitä töitä oltaisi tehty ilman tunnelia.
Eihän niitä olisi pakko tehdä, ja tunneli toimisi silti. Liikenneverkon toimivuuden kannalta ne kuitenkin kannattaa tehdä. Saastuneet maat olisi pitänyt viedä pois, vaikka tunnelia ei olisi tehty.
Julkisella puolella ei aina haluta laskea kaikkia kustannuksia mukaan, koska halutaan vähätellä kustannuksia. Se on normia politiikkaa. Ei uskalleta kertoa äänestäjille kaikkia kustannuksia.
Tunnelin teko saattoi maksaa alle millin mitä oli arvioitu. Tästä maksettiin bonukset rakentajille. Ikävä kyllä sen kokonaiskustannus oli 15 miljoonaa yli arvioin maansiirtotöiden takia. Tämä taas meni veronmaksajien piikkiin. Joten ei mennyt veronmaksajien kannalta hyvin. No mitä sillä on väliä, kun me kaikki tamperelaiset veronmaksajat sen maksamme. Meille ei bonuksia makseta.
Nyt kun sinne tunneliin joudutaan tekemään se liittymä niin lisää maksettavaa tulee vielä ainakin 40- 50 miljoonaa. Sen jälkeen voidaan sitten sanoa mitä koko tunneli tuli maksamaan, Arvio on nyt 250- 270 miljoonaa.
Kun sinne tunneliin ja Särkkää ja Vaasaan vain osaisi Tammelasta päin.
Kun siinä Kyllikinkadun kohdalla on se mykkä liikenteenjakaja.
Lielahden tunnelilouhos saisi siirtää kaksoisraiteen pohjaksi Ylöjärvelle.